Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie długu bankowego przez byłego partnera

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-07-23

Problem dotyczy spłaty rat za zakup kosztownego sprzętu RTV oraz pożyczki na spłatę części zobowiązania. Moja obecna partnerka wzięła ten sprzęt na raty dla swojego byłego partnera. Raty spłaca jej były partner, który użytkuje ten sprzęt, jednak istnieje ryzyko, że przestanie je spłacać. Często spóźnia się z poszczególnymi ratami i wtedy ona musi zapłacić, a niedawno pobrał przez internet pożyczkę na spłatę części zobowiązań. Raty spłaca z konta bankowego swojej siostry, która prowadzi firmę. Czy jest możliwość przepisania rat na osobę bez udokumentowanego dochodu? Czy istnieje rozwiązanie, które pozwoli na uregulowanie tej sytuacji?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Co do zasady nie ma możliwości przepisania rat, gdyż taka instytucja prawna nie istnieje. Natomiast jest możliwość przejęcia długu bankowego przez byłego partnera. Instytucja ta określana jest mianem przejęcia długu. Podstawę prawną stanowi wówczas art. 519 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie bowiem z jego treścią:

§ 1. Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu).

§ 2. Przejęcie długu może nastąpić:

1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;

2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.”

Na podstawie takiej czynności prawnej dochodzi do zmiany osoby po stronie zobowiązanej. Dotychczasowy dłużnik zostaje zwolniony z zobowiązania, a przejemca staje się dłużnikiem. Może to być korzystne dla wierzyciela, który uzyska po drugiej stronie stosunku zobowiązaniowego osobę gwarantującą swoim majątkiem lub przymiotami lepsze wypełnienie zobowiązania. Dla dłużnika zastosowanie przejęcia długu połączone jest ze zwolnieniem z obowiązku. Wreszcie osoba trzecia może być zainteresowana wejściem na miejsce dłużnika do istniejącego stosunku zobowiązaniowego. Przyczyna faktyczna, dla której strony decydują się na dokonanie omawianej modyfikacji podmiotowej, jest dla rezultatu tej czynności obojętna. Przejęcie długu nie prowadzi też do modyfikacji samego stosunku zobowiązaniowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W każdym wypadku wymagana jest jednak zgoda wierzyciela. Trudno sobie wyobrazić, aby bank wyraził taką zgodę w sytuacji, gdy przejmujący jest osobą niewypłacalną.

Pozostaje więc kwestia uregulowania stosunku prawnego między partnerką a jej byłym partnerem. Możemy mieć tutaj zasadniczo do czynienia z pożyczką. Ważne jest jednak, aby zachować dowód na piśmie o udzielonej pożyczce czy fakcie dokonywania wpłat za partnera (byłego). Oczywiście konieczne będzie dochodzenie dokonanych wpłat od byłego partnera. Za podstawę prawną możemy wówczas przyjąć umowę pożyczki, o ile mamy dowód na piśmie potwierdzający fakt jej zawarcia lub też nienależyte świadczenie. Fakt rozpadu związku stanowi przyczynę dla odpadnięcia podstawy świadczenia i domagania się zwrotu spłaconych rat kredytu.

Sugeruję skierowanie wezwania do zapłaty przeciwko byłemu parterowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »