Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przejęcie długu bankowego przez byłego partnera

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2018-07-23

Problem dotyczy spłaty rat za zakup kosztownego sprzętu RTV oraz pożyczki na spłatę części zobowiązania. Moja obecna partnerka wzięła ten sprzęt na raty dla swojego byłego partnera. Raty spłaca jej były partner, który użytkuje ten sprzęt, jednak istnieje ryzyko, że przestanie je spłacać. Często spóźnia się z poszczególnymi ratami i wtedy ona musi zapłacić, a niedawno pobrał przez internet pożyczkę na spłatę części zobowiązań. Raty spłaca z konta bankowego swojej siostry, która prowadzi firmę. Czy jest możliwość przepisania rat na osobę bez udokumentowanego dochodu? Czy istnieje rozwiązanie, które pozwoli na uregulowanie tej sytuacji?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Co do zasady nie ma możliwości przepisania rat, gdyż taka instytucja prawna nie istnieje. Natomiast jest możliwość przejęcia długu bankowego przez byłego partnera. Instytucja ta określana jest mianem przejęcia długu. Podstawę prawną stanowi wówczas art. 519 Kodeksu cywilnego (K.c.). Zgodnie bowiem z jego treścią:

§ 1. Osoba trzecia może wstąpić na miejsce dłużnika, który zostaje z długu zwolniony (przejęcie długu).

§ 2. Przejęcie długu może nastąpić:

1) przez umowę między wierzycielem a osobą trzecią za zgodą dłużnika; oświadczenie dłużnika może być złożone którejkolwiek ze stron;

2) przez umowę między dłużnikiem a osobą trzecią za zgodą wierzyciela; oświadczenie wierzyciela może być złożone którejkolwiek ze stron; jest ono bezskuteczne, jeżeli wierzyciel nie wiedział, że osoba przejmująca dług jest niewypłacalna.”

Na podstawie takiej czynności prawnej dochodzi do zmiany osoby po stronie zobowiązanej. Dotychczasowy dłużnik zostaje zwolniony z zobowiązania, a przejemca staje się dłużnikiem. Może to być korzystne dla wierzyciela, który uzyska po drugiej stronie stosunku zobowiązaniowego osobę gwarantującą swoim majątkiem lub przymiotami lepsze wypełnienie zobowiązania. Dla dłużnika zastosowanie przejęcia długu połączone jest ze zwolnieniem z obowiązku. Wreszcie osoba trzecia może być zainteresowana wejściem na miejsce dłużnika do istniejącego stosunku zobowiązaniowego. Przyczyna faktyczna, dla której strony decydują się na dokonanie omawianej modyfikacji podmiotowej, jest dla rezultatu tej czynności obojętna. Przejęcie długu nie prowadzi też do modyfikacji samego stosunku zobowiązaniowego.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W każdym wypadku wymagana jest jednak zgoda wierzyciela. Trudno sobie wyobrazić, aby bank wyraził taką zgodę w sytuacji, gdy przejmujący jest osobą niewypłacalną.

Pozostaje więc kwestia uregulowania stosunku prawnego między partnerką a jej byłym partnerem. Możemy mieć tutaj zasadniczo do czynienia z pożyczką. Ważne jest jednak, aby zachować dowód na piśmie o udzielonej pożyczce czy fakcie dokonywania wpłat za partnera (byłego). Oczywiście konieczne będzie dochodzenie dokonanych wpłat od byłego partnera. Za podstawę prawną możemy wówczas przyjąć umowę pożyczki, o ile mamy dowód na piśmie potwierdzający fakt jej zawarcia lub też nienależyte świadczenie. Fakt rozpadu związku stanowi przyczynę dla odpadnięcia podstawy świadczenia i domagania się zwrotu spłaconych rat kredytu.

Sugeruję skierowanie wezwania do zapłaty przeciwko byłemu parterowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »