Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Przedawnienie roszczenia stwierdzonego nakazem zapłaty dopiero po 10 latach

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-06-20

Tydzień temu dostałem pismo od komornika dotyczące zajęcia rachunku bankowego w oparciu o tytuł wykonawczy: nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym opatrzony klauzulą wykonalności z 2012 r. Chodzi o niezapłaconą należność za usługi telekomunikacyjne w czasie prowadzenia przeze mnie działalności gospodarczej. Nadmienię, że takie zajęcie było już robione przez tego samego komornika w marcu 2016 r. Czy ten dług się już przedawnił? Czy można złożyć pismo do sądu o zaprzestanie egzekucji?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Co do zasady, zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego (K.c.) – roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.

Termin ten liczy się od dnia uprawomocnienia się wyroku, więc w Pana przypadku przedawnienie teoretycznie mogłoby nastąpić w 2022 roku.

Zaznaczam jednak, że jeżeli wierzyciel wszczął przeciwko Panu egzekucję, termin ten został przerwany. Jak wynika bowiem z przepisu art. 124 § 1 K.c. – po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo, zaś po myśli art. 123 § 1 pkt 1 K.c. bieg przedawnienia przerywa się przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia.

Zatem za każdym razem, gdy wierzyciel składa wniosek egzekucyjny, przerywa tym samym bieg terminu przedawnienia, a po umorzeniu egzekucji termin ten zaczyna biec na nowo. Jak wskazał Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 stycznia 2008 r., wydanym w sprawie V CSK 386/07 – biegu przedawnienia nie przerywa złożenie wniosku o wszczęcie egzekucji, wtedy gdy wniosek zostaje następnie zwrócony. Jeśli zaś komornik egzekucję prowadzi, a z opisu stanu faktycznego wynika, że prowadził i umorzył, to doszło skutecznie do przerwania biegu terminu przedawnienia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W Pana przypadku niestety do przedawnienia nie doszło, bo już dwukrotnie przerwano bieg terminu przedawnienia, jedno postępowanie bowiem toczyło się w 2016 r., zapewne było wytoczone jeszcze w 2015 i obecnie toczy się kolejne.

Gdyby natomiast Pana dług uległ przedawnieniu, to mógłby Pan wytoczyć swojemu wierzycielowi powództwo przeciwegzekucyjne na podstawie art. 840 Kodeksu postępowania cywilnego, w którym powołałby się Pan na zarzut przedawnienia. Jak stwierdził bowiem Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 30 lipca 2010 roku, sygn. akt VI ACa 53/10: „przedawnienie wierzytelności stwierdzonej tytułem wykonawczym może stanowić podstawę powództwa z art. 840 par. 1 k.p.c.” Komornik jest związany wnioskiem wierzyciela, bowiem zgodnie z art. 804 K.p.c. – organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym.

Opłata od takiego powództwa to 5% wartości przedmiotu sporu, tj. wierzytelności, której egzekucji domaga się wierzyciel.

Mając jednak na uwadze 10-letni termin przedawnienia roszczenia stwierdzonego nakazem zapłaty (do nakazów stosuje się odpowiednio przepisy o wyrokach) – w Pana przypadku niestety roszczenie nie jest przedawnione.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przejęcie nieruchomości przez wierzyciela po drugiej licytacji

Druga licytacja dwóch nieruchomości dłużnika okazała się bezskuteczna. Dowiedziałem się, że jako wierzyciel mogę przejąć te nieruchomości tylko wtedy,...

Czy firma windykacyjna ma prawo mnie ścigać?

W 2010 r. żona wzięła kredyt. Z powodu kłopotów z płatnościami w 2014 r. bank wypowiedział umowę kredytu. Podpisywałem się na umowie jako...

Zapłaciłem a nie otrzymałem towaru - kontrahent z trudnościami finansowymi

Miesiąc temu zamówiłem na firmę sprzęt komputerowy o wartości ok. 14 tys. zł, płacąc za niego przelewem na podstawie faktury proforma, z terminem...

Czy komornik może zająć świadczenie pielęgnacyjne?

Opiekuję się niepełnosprawnym synem. Syn jest na wózku inwalidzkim z niedowładem prawostronnym. Pobiera tylko zasiłek socjalny, nie ma uprawnień do...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »