Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z odzyskaniem długu od firmy windykacyjnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-01

Mam kłopot z firmą windykacyjną, która prowadzi moją sprawę o odzyskanie długu od dłużnika. Jest już postanowienie sądu i komornik ściąga ratalnie dług, jednak mój pełnomocnik wynajęty przez firmę celowo wstrzymuje pieniądze. Pisałem już kilkakrotnie o tym fakcie do firmy windykacyjnej, ale bez rezultatów. Co mógłbym w tej sytuacji zrobić?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Z tego co rozumiem z pytania, zlecił Pan firmie windykacyjnej prowadzenie sprawy o zapłatę. Firma ta uzyskała nakaz zapłaty i na tej podstawie wszczęła egzekucję i obecnie komornik od Pana dłużnika egzekwuje należność, ale przekazuje ją nie na Pana rachunek bankowy, a na konto wspomnianego windykatora, który przekazuje je Panu z opóźnieniem.

W pierwszej kolejności proszę zatem sprawdzić zapisy umowy pomiędzy Panem a tą firmą, w jakim czasie ma ona obowiązek przekazać Panu wyegzekwowane pieniądze i czy nie ma zapisanych jakichś sankcji za nieterminowe przekazanie tych pieniędzy na Pana rzecz. Jeśli są tego rodzaju postanowienia może Pan w piśmie do firmy windykacyjnej zagrozić zastosowaniem tych negatywnych konsekwencji.

Niezależnie jednak od tego zawsze może Pan rozważyć albo wypowiedzenie pełnomocnictwa dla tej firmy do prowadzenia tej sprawy albo po prostu zmienić numer rachunku bankowego, na który mają być przekazywane pieniądze wyegzekwowane od Pana dłużnika. We wniosku egzekucyjnym na pewno wskazany był numer rachunku bankowego firmy windykacyjnej, takie praktyki są często stosowane. Nie oznacza to jednak, że jeśli raz wskazano dany rachunek bankowy to nie można go potem zmienić. Może Pan to zrobić, informując na przykład na piśmie komornika o zmianie rachunku bankowego, tj. wypowiedzieć pełnomocnictwo do odbioru egzekwowanych sum dla firmy windykacyjnej z jednoczesnym żądaniem przekazywania tych sum bezpośrednio na Pana rachunek.

W ten sposób będzie Pan mógł otrzymywać bezpośrednio pieniądze od komornika i nikt ich nie będzie Panu przetrzymywał.

Niestety, ale skoro firma nie reaguje na Pana skargi to nie ma chyba innego wyboru, jak wyżej opisany.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »