Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z odzyskaniem długu od firmy windykacyjnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-01

Mam kłopot z firmą windykacyjną, która prowadzi moją sprawę o odzyskanie długu od dłużnika. Jest już postanowienie sądu i komornik ściąga ratalnie dług, jednak mój pełnomocnik wynajęty przez firmę celowo wstrzymuje pieniądze. Pisałem już kilkakrotnie o tym fakcie do firmy windykacyjnej, ale bez rezultatów. Co mógłbym w tej sytuacji zrobić?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Z tego co rozumiem z pytania, zlecił Pan firmie windykacyjnej prowadzenie sprawy o zapłatę. Firma ta uzyskała nakaz zapłaty i na tej podstawie wszczęła egzekucję i obecnie komornik od Pana dłużnika egzekwuje należność, ale przekazuje ją nie na Pana rachunek bankowy, a na konto wspomnianego windykatora, który przekazuje je Panu z opóźnieniem.

W pierwszej kolejności proszę zatem sprawdzić zapisy umowy pomiędzy Panem a tą firmą, w jakim czasie ma ona obowiązek przekazać Panu wyegzekwowane pieniądze i czy nie ma zapisanych jakichś sankcji za nieterminowe przekazanie tych pieniędzy na Pana rzecz. Jeśli są tego rodzaju postanowienia może Pan w piśmie do firmy windykacyjnej zagrozić zastosowaniem tych negatywnych konsekwencji.

Niezależnie jednak od tego zawsze może Pan rozważyć albo wypowiedzenie pełnomocnictwa dla tej firmy do prowadzenia tej sprawy albo po prostu zmienić numer rachunku bankowego, na który mają być przekazywane pieniądze wyegzekwowane od Pana dłużnika. We wniosku egzekucyjnym na pewno wskazany był numer rachunku bankowego firmy windykacyjnej, takie praktyki są często stosowane. Nie oznacza to jednak, że jeśli raz wskazano dany rachunek bankowy to nie można go potem zmienić. Może Pan to zrobić, informując na przykład na piśmie komornika o zmianie rachunku bankowego, tj. wypowiedzieć pełnomocnictwo do odbioru egzekwowanych sum dla firmy windykacyjnej z jednoczesnym żądaniem przekazywania tych sum bezpośrednio na Pana rachunek.

W ten sposób będzie Pan mógł otrzymywać bezpośrednio pieniądze od komornika i nikt ich nie będzie Panu przetrzymywał.

Niestety, ale skoro firma nie reaguje na Pana skargi to nie ma chyba innego wyboru, jak wyżej opisany.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »