Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Problem z odzyskaniem długu od firmy windykacyjnej

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-01

Mam kłopot z firmą windykacyjną, która prowadzi moją sprawę o odzyskanie długu od dłużnika. Jest już postanowienie sądu i komornik ściąga ratalnie dług, jednak mój pełnomocnik wynajęty przez firmę celowo wstrzymuje pieniądze. Pisałem już kilkakrotnie o tym fakcie do firmy windykacyjnej, ale bez rezultatów. Co mógłbym w tej sytuacji zrobić?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Z tego co rozumiem z pytania, zlecił Pan firmie windykacyjnej prowadzenie sprawy o zapłatę. Firma ta uzyskała nakaz zapłaty i na tej podstawie wszczęła egzekucję i obecnie komornik od Pana dłużnika egzekwuje należność, ale przekazuje ją nie na Pana rachunek bankowy, a na konto wspomnianego windykatora, który przekazuje je Panu z opóźnieniem.

W pierwszej kolejności proszę zatem sprawdzić zapisy umowy pomiędzy Panem a tą firmą, w jakim czasie ma ona obowiązek przekazać Panu wyegzekwowane pieniądze i czy nie ma zapisanych jakichś sankcji za nieterminowe przekazanie tych pieniędzy na Pana rzecz. Jeśli są tego rodzaju postanowienia może Pan w piśmie do firmy windykacyjnej zagrozić zastosowaniem tych negatywnych konsekwencji.

Niezależnie jednak od tego zawsze może Pan rozważyć albo wypowiedzenie pełnomocnictwa dla tej firmy do prowadzenia tej sprawy albo po prostu zmienić numer rachunku bankowego, na który mają być przekazywane pieniądze wyegzekwowane od Pana dłużnika. We wniosku egzekucyjnym na pewno wskazany był numer rachunku bankowego firmy windykacyjnej, takie praktyki są często stosowane. Nie oznacza to jednak, że jeśli raz wskazano dany rachunek bankowy to nie można go potem zmienić. Może Pan to zrobić, informując na przykład na piśmie komornika o zmianie rachunku bankowego, tj. wypowiedzieć pełnomocnictwo do odbioru egzekwowanych sum dla firmy windykacyjnej z jednoczesnym żądaniem przekazywania tych sum bezpośrednio na Pana rachunek.

W ten sposób będzie Pan mógł otrzymywać bezpośrednio pieniądze od komornika i nikt ich nie będzie Panu przetrzymywał.

Niestety, ale skoro firma nie reaguje na Pana skargi to nie ma chyba innego wyboru, jak wyżej opisany.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »