Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Potrącanie alimentów z pensji mimo zajęcia komorniczego

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-12-06

Czy pracodawca na podstawie sądowego protokołu ugody o alimenty opatrzonego w klauzulę wykonalności może bez pośrednictwa komornika potrącać zasądzoną kwotę, jeśli mam już zajęcie z tytułu zaległości skarbowej?

zdjęcie prawnika

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Jak wynika z opisu: jest Pan dłużnikiem z tytułu alimentów, nadto jest Pan dłużnikiem skarbu państwa.

W sądowym postępowaniu egzekucyjnym, co do zasady – komornik ma monopol na prowadzenie czynności egzekucyjnych (poza sądem, który czasami pełni funkcję organu egzekucyjnego). Wyjątkiem jest możliwość nie tyle egzekucji, ile potrącania z wynagrodzenia należności na poczet alimentów przez pracodawcę.

Co do zasady, pracodawca przy zachowaniu zasad określonych w art. 87 Kodeksu pracy – może dokonywać potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych bez postępowania egzekucyjnego. Dotyczy to tylko świadczeń alimentacyjnych, stąd też wyjątek, gdy:

1) świadczenia alimentacyjne mają być potrącane na rzecz kilku wierzycieli, a łączna suma, która może być potrącona, nie wystarcza na pełne pokrycie wszystkich należności alimentacyjnych; lub

2) wynagrodzenie za pracę zostało zajęte w trybie egzekucji sądowej lub administracyjnej.

W Pana przypadku wynagrodzenie zajęte jest w trybie innej egzekucji (administracyjnej). Taka sytuacja powoduje, że pracodawca nie ma prawa dokonywania potrąceń na zaspokojenie świadczeń alimentacyjnych należnych od Pana.

Ugoda sądowa zaopatrzona w klauzulę wykonalności stanowi tytułu uprawniający do prowadzenia egzekucji. Gdyby miał Pan tylko dług alimentacyjny, wtedy nie byłoby problemu – pracodawca potrącałby alimenty bez udziału komornika.

Jednak w sytuacji gdy ma Pan już zajęcie, w ramach egzekucji administracyjnej (przez komornika skarbowego) – nie jest możliwe prowadzenie egzekucji przez pracodawcę i potrącanie przez niego należnych kwot tytułem alimentów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »