Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podpisanie kredytu dla koleżanki

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-08-02

Podpisałam kredyt dla koleżanki w wysokości 20 tys. zł. Potem okazało się, że ma inne kredyty w tym samym banku. Więc wszystkie raty połączono w jedną. Za jakie długi ja odpowiadam?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Jak wynika z zadanego przez Panią pytania, udzieliła Pani poręczenia. Zgodnie z treścią art. 876 § 1 Kodeksu cywilnego przez umowę poręczenia poręczyciel zobowiązuje się względem wierzyciela wykonać zobowiązanie na wypadek, gdyby dłużnik zobowiązania nie wykonał.

Pani poręczyła koleżance za jeden kredyt nie za wszystkie.

Odpowiedź na Pani pytanie wynika z treści art. 879 Kodeksu cywilnego. § 1 stanowi, że o zakresie zobowiązania poręczyciela rozstrzyga każdoczesny zakres zobowiązania dłużnika aczkolwiek mówi w ten sposób: Jednakże czynność prawna dokonana przez dłużnika z wierzycielem po udzieleniu poręczenia nie może zwiększyć zobowiązania poręczyciela. Tak więc, jak Pani widzi, późniejsze czynności Pani koleżanki i banku nie mogę oddziaływać na Pani sytuację w sposób niekorzystny.

Zgodnie z wyrokiem Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 28 października 1999 r., sygn. akt II CKN 547/98, „zakresem zastosowania art. 879 § 2 KC są objęte również te czynności dłużnika i wierzyciela, które jedynie pośrednio, jak np. przesunięcie w czasie terminu zapłaty poręczonego długu, pogarszają położenie prawne poręczyciela”.

Jeśli wydłużenie terminu jest niedopuszczalne w przypadku poręczyciela, zwiększenie jego zobowiązania poprzez konsolidację kredytu tym bardziej. Pani może odpowiadać tylko do takiej wysokości za jaką Pani poręczyła, nie za cały skonsolidowany kredyt.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »