Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pobory, komornik i egzekucja

Autor: Łukasz Obrał • Opublikowane: 2009-09-17

Z powodu długu, który urósł do ponad 3000 zł komornik chce zająć moje pobory. Rzecz w tym, że samotnie wychowuję dwoje dzieci (jedno dziecko jest niepełnosprawne), a zarabiam zaledwie 1004 zł netto miesięcznie i nie mam innych dochodów. Spłacam także zasiłek macierzyński i chorobowy, który wzięłam podobno niesłusznie. Czy wobec tego komornik może zająć część mojej pensji? Czy musi pozostawić minimum socjalne? Jak wynegocjować z komornikiem dogodne dla mnie warunki spłaty?

zdjęcie prawnika
Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Niestety nie ma żadnego przepisu określającego minimum socjalne, liczone na osobę w rodzinie, którego komornik nie może egzekwować.

 

Zgodnie z przepisami prawa pracy komornik prowadzący egzekucję należności innych niż alimentacyjne może zająć 50% wynagrodzenia dłużnika. Ustawa określa kwotę wolną od zajęcia, która w przypadku egzekucji należności innych niż alimentacyjne jest równa kwocie minimalnego wynagrodzenia (obecnie 1126 zł) po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

 

Może Pani próbować negocjować z komornikiem. W wielu wypadkach komornicy odstępują od zajęcia wynagrodzenia w sytuacji, w której dłużnik zobowiąże się przekazywać co miesiąc określoną kwotę komornikowi. Jednak takie sytuacje są rzadkie i uzależnione są wyłącznie od dobrej woli komornika.

 

W Pani wypadku proponuję zwrócenie się do wierzyciela z prośbą o zawarcie ugody w sprawie spłaty zadłużenia. W zamian za zawieszenie lub umorzenie postępowania egzekucyjnego może Pani zobowiązać się przekazywać określoną kwotę na konto wierzyciela. Taka ugoda również jest uzależniona od dobrej woli wierzyciela.

 

Odstąpienie przez wierzyciela od egzekucji należności z pomocą komornika będzie dla Pani korzystne nawet jeżeli ustali Pani z wierzycielem, że kwota którą będzie mu Pani przekazywać będzie równa kwocie jaką potrącałby Pani komornik.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Wynika to z tego, że prowadzone postępowanie egzekucyjne przysporzy dodatkowych kosztów. Z każdej potrąconej części wynagrodzenia komornik w pierwszej kolejności potrąci swoje koszty (opłata stosunkowa 15% egzekwowanego świadczenia).

 

Odnośnie zaległości względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych proponuję złożyć wniosek o odstąpienie od żądania zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Podstawą są szczególnie uzasadnione okoliczności. We wniosku do ZUS może Pani podnieść, że takie okoliczności zachodzą z tego względu, że jest Pani osobą samotnie wychowującą dzieci, w tym jedno niepełnosprawne, że Pani wynagrodzenie jest niskie i nie wystarcza na zaspokojenie podstawowych potrzeb rodziny, że ponosi Pani zwiększone wydatki na utrzymanie niepełnosprawnego dziecka itp.

 

Jako że Pani sytuacja finansowa, nawet bez uwzględnienia egzekucji komorniczej, jest nienajlepsza może Pani podjąć działania w celu zwiększenia dochodu rodziny.

 

Biorąc pod uwagę, że jedno z Pani dzieci jest niepełnosprawne powinna Pani wystąpić do urzędu gminy z wnioskiem o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego w wysokości 153 zł. Kwota zasiłku nie jest może wysoka, ale w Pani przypadku stanowić będzie poważny zastrzyk finansowy.

 

Warto również byłoby rozważyć możliwość wystąpienia do sądu z pozwem przeciwko ojcu dzieci o alimenty. Jest on zobowiązany do ponoszenia kosztów utrzymania dzieci. Zupełnie niezasadne jest, aby to tylko jeden z rodziców ponosił te koszty. O alimenty warto wystąpić nawet w sytuacji kiedy ojciec nie ma żadnego dochodu, ponieważ w sytuacji bezskuteczności egzekucji można ubiegać się o zaliczkę alimentacyjną, a w niedalekiej przyszłości o wypłatę alimentów z funduszu alimentacyjnego.

 

Gdyby alimenty na dzieci zostały zasądzone mogłaby Pani wystąpić z wnioskiem o wypłatę zasiłków rodzinnych na dzieci. Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie 48 zł (na dziecko w wieku do ukończenia 5 lat), 64 zł (na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia), 68 zł (na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do ukończenia 24 lat).

 

Ze względu na niepełnosprawność dziecka mogłaby Pani ubiegać się dodatkowo o dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu kształcenia i rehabilitacji dziecka. Dodatek ten wynosi 60 zł (dziecko do lat 5) lub 80 zł.

 

Jeżeli dzieci są w wieku szkolnym do zasiłku rodzinnego przysługuje dodatek z tytułu rozpoczęcia roku szkolnego w wysokości 100 zł (raz w roku).

 

Jako że dochód w Pani rodzinie nie przekracza kryterium dochodowego ustalonego w ustawie o pomocy społecznej (351 zł na osobę) może Pani wystąpić o udzielenie Pani pomocy w ośrodku pomocy społecznej. Pomoc ta może być udzielona w formie zasiłków okresowego i celowego na pokrycie niezbędnej potrzeby życiowej (np. dofinansowanie do zakupu ubrania, żywności, opłat czynszowych itp.).

 

Może się również okazać, że spełnia Pani przesłanki do otrzymania dodatku mieszkaniowego. Otrzymanie dodatku mieszkaniowego uzależnione jest od spełnienia kryterium dochodowego (125% najniższej emerytury na osobę) i kryterium powierzchni zajmowanego mieszkania. Dodatek mieszkaniowy przysługuje, gdy powierzchnia użytkowa lokalu mieszkalnego nie przekracza normatywnej powierzchni (w przypadku gospodarstwa 3 osobowego – 45m2) o więcej niż 30%.

 

Zasiłki rodzinne, pielęgnacyjny i z opieki społecznej, a także dodatki mieszkaniowe nie podlegają egzekucji komorniczej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Koszty egzekucji

Wierzyciel pisemnie zgłosił wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Komornik postępowanie zawiesił, ale teraz żąda ode mnie pokrycia kosztów egzekucyjnych. Czy ma do tego prawo?

Czy możliwa jest egzekucja po raz drugi, jeśli podejmę pracę?

Mam dług, który został umorzony przez komornika. Czy możliwa jest egzekucja po raz drugi, jeśli podejmę pracę?

Jak sobie poradzić z długiem i komornikiem?

Moja sprawa dotyczy kredytu hipotecznego, który wzięliśmy z mężem pod zastaw domu w 2008 roku, jednak od 4 lat jesteśmy po rozwodzie. Pieniądze zarabiał głównie mąż, a ja obecnie nie pracuję. Kredyt nie jest spłacany i sprawa jest u komornika. Komornik powiedział, że jeżeli nie spłacę długu, grozi nam eksmisja (mieszkam z 13-letnim synem), a wtedy nie mamy gdzie mieszkać. Dodam, że dom jest moją własnością. Nie wiem, co w takiej sytuacji robić. Ma być ogłoszona licytacja domu. Jak sobie poradzić? Czy komornik może nas eksmitować na ulicę? Czy jest możliwość, żeby wycofać zadłużenie od komornika do banku i zacząć spłacać od nowa? Co z kosztami komorniczymi?

Blokada środków nienależących do dłużnika

W związku z chorobą mojej mamy mamy wspólne konto, z którego opłacam pobyt mamy w domu opieki i inne związane koszty 
z leczeniem. Na to konto wpływają środki jedynie z tytułu należnej mamie emerytury, na moje nazwisko nie ma żadnych
wpływów. Czy prawidłowa jest blokada środków nienależących do mnie (dłużnika), której dokonuje komornik?

Czy komornik może żądać spłaty zadłużenia rodziny?

Moja rodzina (mama, tata, babcia) mają olbrzymie zadłużenie, którego nie są w stanie spłacić. Zadłużenie to wynika z opłat spółdzielczych. Mieszkanie zostało sprzedane, ale to nie pokryło wszystkich zaległości. Czy komornik może żądać spłaty ode mnie? Od wielu lat mieszkam w innym mieście i jestem mężatką. Czy mogę ustrzec się jakoś od spłacania nieswoich długów?

Licytacja z części ułamkowej nieruchomości

Ja i mój ojciec jesteśmy właścicielami nieruchomości. Ja mam długi i na pewno odbędzie się egzekucja. Dodatkowo na hipotece nieruchomości jest bank. Przeczytałem, że w takiej sytuacji odbywa się licytacja z części ułamkowej. Na jakiej podstawie ustalana jest część ułamkowa? Czy domyślnie własność jest po połowie? Nie pamiętam, żebyśmy coś ustalali przy zakupie.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »