Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Pieniądze ze zwrotu podatku zajęte przez komornika

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2017-01-03

Właśnie otrzymałam informację, że mojemu partnerowi komornik zajął pieniądze ze zwrotu podatku (w tym były ulga na małe dziecko) za długi swoich rodziców. Dokładnie są to długi za czynsz. Czy komornik miał do tego prawo, skoro mój partner nie mieszka z rodzicami od ponad roku?

zdjęcie prawnika
Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Wygląda na to, iż na tytule wykonawczym, na którego podstawie komornik prowadzi przedmiotowe postępowanie egzekucyjne, znalazł się Pani partner. Inaczej mówiąc, powództwo o zapłatę zostało wytoczone także przeciwko Pani partnerowi.

Proszę o informację, czy partner jest współwłaścicielem tego mieszkania, czy też tylko w nim kiedyś zamieszkiwał i posiadał zameldowanie.

Jeśli partner jest współwłaścicielem lokalu, to niestety będzie ponosił odpowiedzialność za długi związane z tym mieszkaniem. Natomiast jeśli nie jest jego współwłaścicielem, to może on podjąć obronę przed egzekucją, która została skierowana do jego majątku. W takim wypadku należy przede wszystkim rozstrzygnąć, czy orzeczenie sądu zostało Pani partnerowi doręczone. W tym celu warto skontaktować się z sądem, który wydał przedmiotowe orzeczenie, i ustalić, na jaki adres sąd doręczał mu korespondencję i czy ktoś ją odebrał. Pani partner może udać się do sądu osobiście i na miejscu przejrzeć akta sprawy.

Najczęściej w tego typu sprawach orzeczenie zapada w formie nakazu zapłaty. Nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym sąd wydaje na posiedzeniu niejawnym bez udziału stron. W treści nakazu zapłaty sąd nakazuje pozwanemu, aby w terminie dwutygodniowym od doręczenia nakazu zapłaty zapłacił powodowi żądaną kwotę wraz z kosztami sądowymi albo w tym terminie wniósł tzw. sprzeciw.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Nakaz zapłaty wraz z pozwem doręcza się pozwanemu na adres wskazany przez powoda w pozwie.

Sąd dokonuje doręczeń przez operatora pocztowego w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. Prawo pocztowe (Dz. U., poz. 1529), osoby zatrudnione w sądzie, komornika lub sądową służbę doręczeniową. Co do zasady korespondencję sądową doręcza się osobiście adresatowi. W razie niemożności osobistego doręczenia korespondencję można zostawić dorosłemu domownikowi adresata, jeśli ten podjął się oddania pisma adresatowi lub złożyć ją na 14 dni w urzędzie pocztowym i pouczyć o możliwości jego odbioru w terminie 7 dni (I awizo). W przypadku bezskutecznego upływu tego siedmiodniowego terminu, czynność zawiadomienia należy powtórzyć, i pouczyć o możliwości odbioru pisma w ciągu kolejnych 7 dni (II awizo). Jeżeli, adresat mimo dwukrotnego awizowania nie odbierze pisma, pismo uważa się za skutecznie doręczone z wszelkimi tego konsekwencjami. Nakaz zapłaty, od którego nie wniesiono sprzeciwu ani zarzutów, staje się prawomocny.

Jeśli okaże się, że nakaz zapłaty wraz z pozwem został Pani partnerowi doręczony na błędny adres lub domownik, który odebrał dla niego pisma, nie przekazał mu ich, lub że nakaz zapłaty wraz z pozwem nie mógł zostać mu doręczony z innych przyczyn, wskutek czego o nakazie zapłaty dowiedział się on dopiero od komornika, Pani partner winien złożyć następujące pisma:

  • wniosek o doręczenie nakazu zapłaty wraz z odpisem pozwu,
  • zażalenie na nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności,
  • wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego, a także z ostrożności procesowej,
  • wniosek o przywrócenie terminu do złożenia sprzeciwu od nakazu zapłaty oraz sprzeciw od nakazu zapłaty.

Wniosek o doręczenie nakazu zapłaty wraz z odpisem pozwu należy skierować do sądu który wydał nakaz. Wniosek należy należycie uzasadnić. W uzasadnieniu należy wskazać adres zamieszkania w czasie wydania orzeczenia na podstawie którego wszczęto egzekucję oraz go uprawdopodobnić, np. załączając umowę najmu, dowód uiszczania rachunków pod wskazanym adresem, zaświadczenie o zameldowaniu, czy powołać świadków.

Ww. wniosek należy złożyć w dwóch egzemplarzach.

Zażalenie na nadanie klauzuli wykonalności należy z kolei skierować do sądu nadrzędnego nad sądem, który nadał klauzulę, ale za jego pośrednictwem. Zażalenie należy oprzeć na tym, iż nakaz zapłaty w ogóle nie został Pani partnerowi doręczony, więc nie mógł stać się prawomocny. Stąd też nie było możliwym opatrzenie go klauzulą wykonalności.

Jeśli postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wydał referendarz sądowy, to pismo należy zatytułować „skarga” zamiast „zażalenie”. Zażalenie/skargę należy wnieść w terminie 7 dni od dnia doręczenia mężowi pisma komornika o wszczęciu egzekucji.

Wniosek o zawieszenie postępowanie egzekucyjnego należy złożyć do komornika prowadzącego egzekucję. Przed złożeniem tego wniosku warto wystąpić do sądu o wydanie zaświadczenia, że nakaz zapłaty został wydany na oznaczony adres w trybie doręczenia zastępczego. Podstawę prawną żądania takiego zaświadczenia stanowi art. 139 § 5 Kodeksu postępowania cywilnego. Powyższe zaświadczenie należy załączyć do wniosku o zawieszenie postępowania.

Z ostrożności procesowej lepiej też złożyć wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia sprzeciwu. Wniosek o przywrócenie terminu należy wnieść do sądu, który wydał przedmiotowy nakaz zapłaty. We wniosku o przywrócenie terminu należy uprawdopodobnić brak winy w niedochowaniu terminu. Wniosek o przywrócenie terminu należy złożyć w terminie 7 dni od ustania przyczyny z powodu którego nastąpiło uchybienie.

Regułą jest, że wniosek taki nie wstrzymuje ani postępowania, ani wykonania orzeczenia (wszczęte postępowanie egzekucyjne toczy się dalej). Sąd może jednak, stosownie do okoliczności, wstrzymać postępowanie lub wykonanie orzeczenia (art. 172 kodeksu postępowania cywilnego). Stąd we wniosku o przywrócenie terminu proszę jednocześnie wnieść o zawieszenie wykonania nakazu zapłaty.

Po upływie roku od „uchybionego” terminu jego przywrócenie jest dopuszczalne tylko w wypadkach wyjątkowych. W sprawie przywrócenia terminu sąd orzeka postanowieniem.

Wraz z wnioskiem o przywrócenie terminu należy wnieść sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeśli pozew był wniesiony na urzędowym formularzu, to sprzeciw również należy wnieść na formularzu. W sprzeciwie pozwany powinien wskazać, czy zaskarża nakaz w całości, czy w części, przedstawić zarzuty, które pod rygorem ich utraty należy zgłosić przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy, oraz okoliczności faktyczne i dowody. Sąd pomija spóźnione twierdzenia i dowody, chyba że strona uprawdopodobni, że nie zgłosiła ich w sprzeciwie bez swojej winy lub że uwzględnienie spóźnionych twierdzeń i dowodów nie spowoduje zwłoki w rozpoznaniu sprawy albo że występują inne wyjątkowe okoliczności.

Natomiast jeśli okaże się, że w sprawie zapadł nie nakaz zapłaty, a wyrok, to proszę o kontakt.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Bankructwo i co dalej?

Mąż prowadził działalność gospodarczą, ale niefortunnie, w efekcie powstały długi wobec dostawców. Po jakimś czasie długi zaczął egzekwować komornik. Część należności została spłacona, ale odsetki były tak duże, że ich zapłata przekraczała możliwości męża. W wyniku egzekucji sprzedano posesję, na której znajdowała się działalność – uzyskana kwota nie wystarczyła na całkowite pokrycie długu. Mąż nie posiada już żadnego majątku, obecnie przebywa za granicą. Jako małżeństwo od 2007 r. mamy rozdzielność majątkową potwierdzoną sądownie. Z sądu przyszedł wniosek o dobrowolne ujawnienie majątku. Mąż złożył prośbę o odroczenie sprawy, ponieważ wyjeżdżał za granicę za pracą. Chciałabym dowiedzieć się, co dalej robić, aby sprawy nie brnęły dalej. Długów nie jesteśmy w stanie także i dzisiaj spłacić, ale może jest jednak jakieś wyjście?

Egzekucja kredytu z emerytury i renty

Moja matka oraz ojczym (68 i 70 lat) są zadłużeni – posiadają 3 lub 4 kredyty w różnych bankach. Nie potrafią spłacać rat, w związku z czym w tym miesiącu zajęto 350 zł z emerytury. Wysokość emerytury oraz renty wynosi 1150 zł brutto oraz 850 zł brutto. Jaką kwotę banki mogą im zabierać?

Europejskie postępowanie nakazowe czyli sposób na zagranicznych dłużników

Artykuł objaśnia, czym jest europejski nakaz zapłaty, jak go należy wnieść i tym samym przyśpieszyć ściągnięcie długów od zagranicznych dłużników.

Plan podziału sumy uzyskanej z egzekucji

W pewnych sytuacjach organ egzekucyjny zobligowany jest do sporządzenia planu podziału pomiędzy wierzycieli sumy uzyskanej z egzekucji, jakie to sytuacje oraz jak określił ustawodawca kolejność zaspokajania – o tym w artykule.

Czy umorzenie egzekucji przerywa bieg okresu przedawnienia?

Czy zobowiązania wobec ZUS-u powstałe w latach 2001–2002, umorzone przez organ egzekucyjny, w tym wypadku urząd skarbowy, w roku 2008 z powodu braku skuteczności, uległy przedawnieniu? W moim przypadku zastosowanie ma chyba 10-letni okres przedawnienia, ale czy mogę traktować umorzenie egzekucji przez US jako przerwanie biegu przedawnienia? Nadmienię, że nigdy osobiście nie otrzymałem informacji o umorzeniu, bo jak się dowiedziałem podczas osobistej wizyty w US, pismo o umorzeniu zostało wysłane na stary adres.

Umorzenie postępowania egzekucyjnego w sprawie alimentów a depozyt sądowy

Rok temu otrzymałem z sądu zgodę na złożenie 6-miesięcznego depozytu alimentów celem umorzenia postępowania egzekucyjnego. W międzyczasie kwota alimentów wzrosła z 300 zł do 1500 zł. Trzy dni temu wierzycielka alimentacyjna poinformowała mnie o zamknięciu rachunku bankowego i po raz kolejny odmówiła umorzenia egzekucji na jej wniosek. Wierzycielka żąda, abym płacił jej alimenty przez komornika. Chciałbym skorzystać z możliwości umorzenia egzekucji na mój wniosek z wykorzystaniem decyzji sądu w sprawie depozytu. Nie mam żadnych zaległości wobec wierzycielki. Jak powinienem teraz postąpić?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »