Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opóźnienie w spłacie po rozwodzie

Marek Gola • Opublikowane: 2016-12-28

Mam opóźnienie w spłacie po rozwodzie. Sąd określił, że mam spłacić byłego męża kwotą 20 tys. zł, co miałam zrobić do końca lipca br. Nie uczyniłam jednak tego z powodu braku środków. Czy mogę rozłożyć tę należność na raty? Czy mogę spłacić to w przyszłym roku? Dodam, że z byłym mężem nie ma możliwości ugody.

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

W chwili obecnej postanowienie o podziale majątku, jak mniemam, jest już prawomocne i podlega wykonaniu w takiej formie jak wskazano w jego treści. Jedyne, co Pani może uczynić, to zwrócić się do byłego męża lub jego pełnomocnika z wnioskiem o zawarcie ugody i ustalenie rat spłaty Pani zobowiązania względem niego. Należy przy tym wyraźnie podkreślić, że mąż może, ale wcale nie musi się na takie raty zgodzić.

W toku sprawy o podział majątku miała Pani możliwość wystąpienia z żądaniem rozłożenia należności na raty. Jak mniemam, nie uczyniła Pani tego, co z kolei powoduje, że zobowiązanie stało się wymagalne z ostatnim dniem lipca 2016 r.

Na tym etapie postępowania, bez dobrej woli byłego męża, niestety (co stwierdzam z przykrością), nie da się zrobić nic. Nie wchodzi bowiem w grę wznowienie postępowania z tego powodu. Przepisy prawa nie przewidują takiej możliwości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »