Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Opłaty egzekucyjne

Autor: Janusz Wyląg • Opublikowane: 2009-12-05

Artykuł omawia najistotniejszą część kosztów postępowania egzekucyjnego, którą stanowią opłaty egzekucyjne. Są one wynagrodzeniem komornika za prowadzenie egzekucji, a ze względu na ich wysokość budzą najwięcej kontrowersji.

zdjęcie prawnika
Janusz Wyląg

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Zgodnie z art. 43 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, „za prowadzenie egzekucji i inne czynności wymienione w ustawie komornik pobiera opłaty egzekucyjne”. Opłaty egzekucyjne mają charakter danin publiczno-prawnych, jednakże nie stanowią one dochodu budżetu państwa, lecz komornika, który prowadzi działalność gospodarczą na zasadach rynkowych. Opłaty te można podzielić na cztery kategorie:

 

  1. opłaty za dokonanie zabezpieczenia,
  2. opłaty stosunkowe za egzekucję świadczeń pieniężnych,
  3. opłaty stałe,
  4. inne opłaty.

 

Opłaty za dokonanie zabezpieczenia

 

Artykuł 45 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji określa wysokość opłaty za dokonanie zabezpieczenia. Zgodnie z tym przepisem za dokonanie zabezpieczenia roszczenia pieniężnego komornikowi przysługuje opłata w wysokości 2% wartości roszczenia, które podlega zabezpieczeniu, nie mniejsza jednak niż 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego i nie wyższa niż pięciokrotność tego wynagrodzenia. Powyższy przepis zakreśla granice wysokości opłaty za dokonanie zabezpieczenia.

 

Zgodnie z wykładnią literalną powyższego przepisu opłata należy się komornikowi za dokonanie zabezpieczenia. Tym samym w przypadku jego niedokonania opłata powinna zostać zwrócona uprawnionemu, w zakresie niezabezpieczonego roszczenia pieniężnego. Powyższy pogląd wyraził również Sąd Najwyższy na podstawie poprzedniego stanu prawnego w aktualnej jednak uchwale z dnia 29 września 2005 r. (sygn. akt III CZP 60/05).

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Opłatę za zabezpieczenie uiszcza (tymczasowo) wierzyciel, składając wniosek o dokonanie zabezpieczenia. Wysokość poniesionych przez wierzyciela (uprawnionego) kosztów postępowania zabezpieczającego określa postanowieniem komornik, nie określając jednocześnie, kto jest zobowiązany do ich poniesienia (odmiennie niż ma to miejsce w przypadku postępowania egzekucyjnego). Powyższe uprawnienie przysługuje sądowi rozpoznającemu sprawę.

 

W przypadku wszczęcie postępowania o dokonanie zabezpieczenia roszczeń niepieniężnych wierzyciel (uprawniony) jest obowiązany do uiszczenia opłaty stałej.

 

Opłaty stosunkowe za egzekucję świadczeń pieniężnych

 

Zgodnie z art. 49 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji „w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. W obu przypadkach komornik ściąga opłatę od dłużnika proporcjonalnie do wysokości wyegzekwowanych kwot”.

 

Powyższy przepis reguluje wysokość opłaty stosunkowej pobieranej od dłużnika i stanowi wykonanie normy art. 770 Kodeksu postępowania cywilnego.

 

Artykuł 46 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji stanowi, że „do wartości egzekwowanego świadczenia, stanowiącej podstawę ustalania opłaty, wlicza się odsetki, koszty i inne należności podlegające egzekucji wraz ze świadczeniem głównym w dniu złożenia wniosku. Do tej wartości nie wlicza się kosztów toczącego się postępowania egzekucyjnego lub (oraz) kosztów zastępstwa przez adwokata lub radcę prawnego w tym postępowaniu”.

 

Przepis ten normuje podstawę, od której komornik sądowy uprawniony jest ustalić opłatę egzekucyjną. Opłata egzekucyjna należy się również od świadczenia, które zostało cofnięte przez wierzyciela lub ograniczone. Wówczas komornik uprawniony jest do ustalenia opłaty w wysokości 5% świadczenia, które uległo umorzeniu zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

 

„W przypadku egzekucji z rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę komornik pobiera opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia”, tj. kwoty, która została przekazana wierzycielowi. Komornik pobiera opłatę stosunkową w powyższej wysokości, jeżeli dokona zajęcia rachunku bankowego lub wynagrodzenia za pracę dłużnika, a wyegzekwowane kwoty zostaną mu przekazane w związku z wykonaniem jego zajęcia. Nie dotyczy to przekazanych komornikowi kwot z innych tytułów.

 

Zgodnie z art. 49 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji „w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz na podstawie art. 823 K.p.c., komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w razie umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela – zgłoszony przed doręczeniem dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego”.

 

Powyższy przepis reguluje wysokość opłaty stosunkowej w przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela oraz w przypadku umorzenia egzekucji z mocy prawa. Wówczas komornik pobiera 5% opłatę stosunkową od wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania. W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego na wniosek wierzyciela zgłoszony przed doręczenie dłużnikowi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 1/10 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Powyższe ma premiować zachowanie dłużnika, który w niedługim czasie od uzyskania przez wierzyciela tytułu wykonawczego zaspokaja jego roszczenie.

 

W celu pobrania opłat określonych w art. 49 ust. 2 ustawy „komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa dłużnika do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie po uprawomocnieniu się podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności” (art. 49 ust. 3). Co do zasady komornik sądowy wydaje postanowienie o ustaleniu kosztów postępowania egzekucyjnego po zakończeniu egzekucji. Jednakże w przypadku ograniczenia egzekucji przez wierzyciela na jego wniosek (art. 825 ust. 1 K.p.c.), komornik wydaje postanowienie niezwłocznie po otrzymaniu informacji od wierzyciela. Wówczas ustala opłatę egzekucyjną od części świadczenia, które zostało umorzone przez wierzyciela i wzywa dłużnika do jej zapłaty w terminie 7 dni.

 

W przypadku niecelowego wszczęcia postępowania egzekucyjnego opłaty, o których mowa w ust. 1 i 2 (art. 49 omawianej ustawy), uiszcza wierzyciel. „W celu ich pobrania komornik wydaje postanowienie, w którym wzywa wierzyciela do uiszczenia należności z tego tytułu w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia. Postanowienie, po uprawomocnieniu się, podlega wykonaniu w drodze egzekucji bez zaopatrywania w klauzulę wykonalności” (art. 49 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).

 

Powyższy przepis stanowi wyjątek od zasady określonej w art. 770 K.p.c. Należy podkreślić, że obowiązująca od 28 grudnia 2007 r. ustawa o komornikach sądowych i egzekucji przyznała komornikowi kompetencje decydowania, czy egzekucja została zasadnie wszczęta, czy też nie. Wcześniej ta kompetencja była zastrzeżona dla sądu. Artykuł 49 ust. 4 tej ustawy pozostaje w sprzeczności z art. 804 Kodeksu postępowania cywilnego, który określa, że organ egzekucyjny nie jest uprawniony do badania zasadności i wymagalności obowiązku objętego tytułem wykonawczym.

 

Tym samym komornicy powinni ze szczególną ostrożnością i wnikliwością stosować uprawnienia wynikające z art. 49 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Moim zdaniem artykuł ten reguluje dwie sytuacje:

 

  1. Gdy, pomimo bezzasadnego wszczęcia postępowania egzekucyjnego, wierzyciel kontynuuje postępowanie egzekucyjne, a postępowanie egzekucyjne zostaje zakończone na skutek inicjatywy dłużnika w drodze pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności i złożenia wniosku o umorzenie egzekucji w trybie art. 825 ust. 2 K.p.c., lub w przypadku wyegzekwowania świadczenia od dłużnika, który w toku postępowania skargowego na czynność komornika wykaże, że świadczenie objęte tytułem wykonawczym zostało zaspokojone przed wszczęciem egzekucji. W takich sytuacjach komornik jest uprawniony do obciążenia wierzyciela – nierzetelnego inicjatora postępowania egzekucyjnego – opłatą stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia lub wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.
  2. W przypadku, gdy wierzyciel wszczyna bezzasadną egzekucję, lecz składa wniosek o jej umorzenie (np. po późniejszym dowiedzeniu się, iż świadczenie zostało już wyegzekwowane) lub też egzekucja zostaje umorzona z mocy prawa – komornik pobiera od wierzyciela opłatę w wysokości 5% wartości świadczenia pozostałego do wyegzekwowania.

 

Pomimo braku orzecznictwa Sądu Najwyższego w zakresie opłaty stosunkowej z art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji, na podstawie stanu prawnego po dniu 28 grudnia 2007 r. linia orzecznicza sądów rejonowych i okręgowych podąża w kierunku takiej właśnie wykładni powyższych przepisów.

 

W przypadku umorzenia postępowania egzekucyjnego z innych przyczyn niż wskazane w art. 49 ust. 2 (najczęściej będzie to umorzenie z art. 824 § 1 pkt 3 K.p.c., tj. w sytuacji, gdy jest oczywiste, że z egzekucji nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych), komornik nie pobiera opłaty od tej części świadczenia, która nie została wyegzekwowana.

 

Opłaty stałe

 

Zgodnie z art. 49a ust. 1 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji „wszczęcie egzekucji świadczeń niepieniężnych uzależnione jest od uiszczenia przez wierzyciela opłaty stałej”.

 

„Za egzekucję odebrania rzeczy komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 50% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego” (art. 50 ustawy).

 

„Opłata stała wynosi 40% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za:

 

  1. wprowadzenie w posiadanie nieruchomości i usunięcie z niej ruchomości; w przypadku przedsiębiorstw handlowych i przemysłowych opłatę pobiera się od każdej izby składającej się na pomieszczenie przedsiębiorstwa;
  2. wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości lub przedsiębiorstwa oraz za wprowadzenie dozorcy w dozór nieruchomości;
  3. opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób, z tym że odrębną opłatę pobiera się od każdej izby”.

 

Należy pamiętać, że powyższe opłaty mają charakter ryczałtowy, uiszczane są z góry przez wierzyciela. Bez dowodu uiszczenia takiej opłaty komornik nie podejmie żadnej czynności w sprawie. Odmiennie niż ma to miejsce w przypadku egzekucji roszczenia pieniężnego, gdy komornik, pomimo nieuiszczenia zaliczki, może prowadzić egzekucję.

 

Przy opróżnianiu lokali mieszkalnych nie pobiera się odrębnej opłaty od pomieszczeń takich jak: przedpokoje, alkowy, korytarze, werandy, łazienki, spiżarnie, loggie i podobnych. Przy opróżnianiu pomieszczeń i lokali niemieszkalnych, w szczególności garażu, stajni, obory lub sklepu, pobiera się opłatę za każde pomieszczenie, jak za izbę.

 

Inne opłaty

 

Zgodnie z art. 53 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji „za dokonanie spisu inwentarza albo innego spisu majątku pobiera się stałą opłatę w wysokości 10% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego za każdą rozpoczętą godzinę”. Przepis ten ma zastosowanie głównie w sprawach spadkowych, gdy komornik ustala majątek zmarłego i w zależności czy dokonanie spisu następuje z urzędu (tj. przez sąd), czy też na wniosek strony postępowania spadkowego, powyższą opłatę uiszcza sąd lub strona wnosząca o dokonanie spisu inwentarza.

 

„Opłatę stałą w wysokości 3% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego komornik pobiera od wierzyciela w przypadku otrzymania zlecenia poszukiwania majątku dłużnika w trybie art. 7971 Kodeksu postępowania cywilnego. W razie nieuiszczenia opłaty w terminie 7 dni od otrzymania wezwania, komornik zwraca wniosek zawierający zlecenie.* W razie odnalezienia majątku dłużnika komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego” (art. 53a ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).

 

Wprowadzenie powyższej możliwości, czyli zlecenia komornikowi poszukiwania majątku dłużnika, spowodowało, iż komornicy sądowi niejednokrotnie w przypadku niewskazania przez wierzyciela konkretnego majątku dłużnika uzależniają wszczęcie i prowadzenie egzekucji od uiszczenia powyższej opłaty. Należy jedynie wspomnieć, iż przepisy postępowania egzekucyjnego nakazują wskazać wierzycielowi jedynie sposób egzekucji i świadczenie, które ma być wyegzekwowane.

 

„W razie odnalezienia majątku dłużnika komornik pobiera opłatę stałą w wysokości 5% szacunkowej wartości tego majątku, nie więcej jednak niż 100% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego” (art. 53a ust. 2).

 

„Za opieczętowanie lub zdjęcie pieczęci, bez dokonywania równoczesnego spisu, pobiera się opłatę stałą w wysokości 4% przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego od każdej opieczętowanej izby lub innego pomieszczenia” (art. 55 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji).

 

 

 

—————————————

* Artykuł 53a dodany przez art. 1 pkt 47 ustawy z dnia 24 maja 2007 r. (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 769) zmieniającej nin. ustawę z dnia 28 grudnia 2007 r.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Koszty postępowania egzekucyjnego

Artykuł opisuje zasady ponoszenia kosztów na etapie postępowania egzekucyjnego, rodzaju kosztów, które należy uznać za celowe w toku postępowania egzekucyjnego i których zwrot należy się wierzycielowi.

Pozew o zapłatę należności z faktur

Przed 3 miesiącami wystawiłam fakturę za wykonanie usług budowlanych. Pomimo mailowych zapewnień, że niedługo będę miała zapłacone, do dnia dzisiejszego nie otrzymałam przelewu. Chcę podać ich do sądu. Proszę o informację: gdzie mam się udać, jakie dokumenty wypełnić, czyli jak mogę to załatwić? Na początku jeszcze jako tako płacił, później było coraz gorzej, żeby dostać jakieś pieniądze musiałam go straszyć opuszczeniem budowy. Budowa została odebrana, wystawiłam ostatnie faktury, na które minął termin płatności. Właściciel firmy nie odbiera ode mnie telefonów. Czuję, że się wymiguje, a ja tracę już płynność finansową. Proszę o pomoc!

Dochodzenie wierzytelności ze wspólnego domu

Kilkanaście lat temu moi rodzice wspólnie kupili dom. Trzy lata temu ustanowili rozdzielność majątkową – oboje prowadzą działalności gospodarcze (odrębnie). W tej chwili mój ojciec ma duże długi związane z firmą i obawiamy się komornika. Czy sąd może zająć nieruchomość, która była zakupiona przed ustanowieniem rozdzielności majątkowej? Czy istnieje możliwość darowania albo zrzeknięcia się przez ojca jego części nieruchomości na rzecz mamy? Dodam, że mama kilka lat temu wzięła duży kredyt firmowy i zastawem jest dom – zrobiła to za pisemną zgodą ojca.

Wspólny kredyt samochodowy po rozwodzie

Za miesiąc mam rozprawę rozwodową. Mamy wspólny kredyt samochodowy. Czy jeśli zrzeknę się w sadzie praw do auta i po rozwodzie były mąż przestanie płacić rat, to czy bank przyjdzie do mnie, czy będą egzekwować pieniądze tylko od byłego męża?

Przejęcie działki przez drugiego wierzyciela

Posiadam własnościową działkę rekreacyjna. Jest ona zastawiona pod kredyt firmowy, który nie jest spłacany, i bank wystąpił do sądu o licytację. Komornik już zrobił wycenę i teraz czekam na termin licytacji, ale też na tej hipotece na działce jest wpisana druga osoba, która mi pożyczyła pieniądze pod zastaw działki, i jest wpisana do hipoteki jako druga po banku. Czy drugi wierzyciel wpisany do hipoteki może przystąpić do licytacji bez wadium? Czy może przejąć działkę za długi?

Sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym a żądania firmy windykacyjnej

W 2013 r. otrzymałam nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym w związku z zaciągnięciem kredytu w 2000 r. W terminie wniosłam sprzeciw od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z powodu przedawnienia. Chodziło o kredyt zaciągnięty przeze mnie w 2000 r. Po wniesieniu sprzeciwu od nakazu zapłaty wyjechałam za granicę. Czy dochodzenie ode mnie należności po 13 latach jest zgodne z prawem? Czy firma, która wykupiła mój dług od banku, mogła skierować sprawę do komornika, a on miał prawo zablokować moje konto? Nadmieniam, że po moim wyjeździe nikt nie odbierał kierowanej do mnie korespondencji.Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »