Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej przez dłużnika banku - jakie konsekwencje dla współdłużnika?

Anna Sufin • Opublikowane: 2018-09-12

W trakcie małżeństwa, w 2009 r. wzięliśmy wspólnie kredyt na dom. Po trzech latach rozwiedliśmy się, w domu zamieszkał były mąż ze swoją nową partnerką i przejął również spłatę kredytu. Były to niestety ustalenia tylko między nami. W 2013 r. wyjechałam na stałe do Niemiec, gdzie założyłam nową rodzinę. Nie przewiduję powrotu do Polski. Dwa miesiące temu zostałam poinformowana, że partnerka byłego męża go opuściła i on nie ma z czego spłacać kredytu. Zamierza ogłosić upadłość konsumencką. Czy jest to w tym wypadku możliwe? Czego mogę się obawiać jako osoba, która nadal wraz z moim byłym mężem i teściami jako poręczycielami widnieje w umowie kredytowej?

zdjęcie prawnika
Anna Sufin

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Podaje Pani, że po rozwodzie umówili się Państwo, że były mąż przejmie spłatę kredytu – między Wami zatem obowiązuje umowa, względem której Pani nie będzie ponosić odpowiedzialności za spłatę, a taką odpowiedzialność przejmuje tylko były mąż. Pani obawy są jednak uzasadnione, ponieważ takie wewnętrzne ustalenia nie mają żadnej mocy i nie mogą być podjęte wobec samego kredytodawcy, czyli banku – wobec banku pozostaje Pani cały czas odpowiedzialna za spłatę, za spłatę odpowiadają też poręczyciele (por. art. 876 i n. Kodeksu cywilnego). Oczywiście istnieje możliwość, by zwolnić się z kredytu wobec banku, niemniej jednak w takim wypadku musiałaby Panią łączyć umowa w tym przedmiocie z bankiem, a nie tylko wewnętrzne ustalenia z byłym mężem. Bank musiałby wyrazić zgodę na takie zwolnienie. Domyślam się, że w Pani wypadku bank nie wyrażał takiej zgody.

Pani były mąż nie ma już środków na spłatę kredytu i chce ogłosić upadłość konsumencką. Zatem zacznijmy do tego, że upadłość konsumencką reguluje ustawa – Prawo upadłościowe (j.t. Dz. U. 2016.2171), a dokładnie przepisy art. 491(1) i następne. Postępowanie to powinno być prowadzone tak, aby w najwyższym stopniu umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, a jeśli to niemożliwe – zaspokoić roszczenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu (art. 2 ust. 2 ustawy). W ramach tego postępowania dłużnik musi się liczyć ze sprzedażą jego nieruchomości (domu) na poczet długów (art. 491(13) ustawy). W postępowaniu ustalany jest plan spłaty wierzycieli, określa się zakres umorzenia długu. Niemniej jednak zgodnie z art. 491 (15) ust. 5 Prawa upadłościowego:

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

„5. Ustalenie planu spłaty wierzycieli nie narusza praw wierzyciela wobec poręczyciela upadłego oraz współdłużnika upadłego ani praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego oraz hipoteki morskiej, jeśli były one ustanowione na mieniu osoby trzeciej. Ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie zobowiązań upadłego jest skuteczne również w stosunkach pomiędzy upadłym, a poręczycielem, gwarantem i współdłużnikiem upadłego.”

Oznacza to, że umorzenie zobowiązania wobec byłego męża przez bank nie będzie dotyczyło Pani – od Pani, a także od poręczycieli, wierzyciel nadal może żądać spłaty (oczywiście jako dłużnicy solidarni odpowiadają Państwo za całość pozostałego do spłaty zobowiązania). Zatem bank będzie mógł od Pani żądać spłaty tak samo jak przed ogłoszeniem upadłości przez byłego męża. Jednakże plan spłaty i umorzenie zobowiązań skuteczne jest także w stosunkach z Panią, co oznacza, że nie będzie Pani mogła żądać zwrotu kwoty ściągniętej przez wierzyciela od Pani, która dotyczyłaby umorzonego zobowiązania.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Opłata za odnalezienie majątku dłużnika

Komornik zajął mi konto z racji zadłużenia na rzecz innej firmy. W dniu wczorajszym otrzymałem informację, że została naliczona mi opłata za...

Darowizna dla dziecka a upadłość konsumencka

Przed 4 laty zamknąłem działalność gospodarczą z powodu nieopłacalności. Od tamtej chwili jestem na bardzo niskim świadczeniu przedemerytalnym. Mam...

Bezprawne metody firmy windykacyjnej, jak się przeciwstawić?

Półtora roku temu zmarł mój syn. Nie miał żadnego majątku, mieszkał w wynajętym mieszkaniu. Osierocił 6-letnie dziecko. Od roku firma windykacyjna...

Jak wykreślić z księgi wieczystej wpis komornika?

Mam dług, jednak większość już spłaciłam i do końca tego miesiąca zapłacę resztę zaległej kwoty. Niestety komornik zrobił wpis do księgi...

Nakaz zapłaty jako dług spadkowy

Otrzymałem pismo od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniejszej Agencji Rolnej) wzywające do zapłaty określonej kwoty pieniężnej wraz z odsetkami...

Jak odzyskać pieniądze od byłego męża?

Jestem po rozwodzie. Mąż nie spłaca wspólnego kredytu wziętego podczas małżeństwa. Jak odzyskać pieniądze od byłego męża, skoro niedługo sprzedajmy...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »