Indywidualne Porady Prawne
Autor: Anna Sufin • Opublikowane: 2018-09-12
W trakcie małżeństwa, w 2009 r. wzięliśmy wspólnie kredyt na dom. Po trzech latach rozwiedliśmy się, w domu zamieszkał były mąż ze swoją nową partnerką i przejął również spłatę kredytu. Były to niestety ustalenia tylko między nami. W 2013 r. wyjechałam na stałe do Niemiec, gdzie założyłam nową rodzinę. Nie przewiduję powrotu do Polski. Dwa miesiące temu zostałam poinformowana, że partnerka byłego męża go opuściła i on nie ma z czego spłacać kredytu. Zamierza ogłosić upadłość konsumencką. Czy jest to w tym wypadku możliwe? Czego mogę się obawiać jako osoba, która nadal wraz z moim byłym mężem i teściami jako poręczycielami widnieje w umowie kredytowej?
»Wybrane opinie klientów
Podaje Pani, że po rozwodzie umówili się Państwo, że były mąż przejmie spłatę kredytu – między Wami zatem obowiązuje umowa, względem której Pani nie będzie ponosić odpowiedzialności za spłatę, a taką odpowiedzialność przejmuje tylko były mąż. Pani obawy są jednak uzasadnione, ponieważ takie wewnętrzne ustalenia nie mają żadnej mocy i nie mogą być podjęte wobec samego kredytodawcy, czyli banku – wobec banku pozostaje Pani cały czas odpowiedzialna za spłatę, za spłatę odpowiadają też poręczyciele (por. art. 876 i n. Kodeksu cywilnego). Oczywiście istnieje możliwość, by zwolnić się z kredytu wobec banku, niemniej jednak w takim wypadku musiałaby Panią łączyć umowa w tym przedmiocie z bankiem, a nie tylko wewnętrzne ustalenia z byłym mężem. Bank musiałby wyrazić zgodę na takie zwolnienie. Domyślam się, że w Pani wypadku bank nie wyrażał takiej zgody.
Pani były mąż nie ma już środków na spłatę kredytu i chce ogłosić upadłość konsumencką. Zatem zacznijmy do tego, że upadłość konsumencką reguluje ustawa – Prawo upadłościowe (j.t. Dz. U. 2016.2171), a dokładnie przepisy art. 491(1) i następne. Postępowanie to powinno być prowadzone tak, aby w najwyższym stopniu umożliwić umorzenie zobowiązań upadłego niewykonanych w postępowaniu upadłościowym, a jeśli to niemożliwe – zaspokoić roszczenia wierzycieli w jak najwyższym stopniu (art. 2 ust. 2 ustawy). W ramach tego postępowania dłużnik musi się liczyć ze sprzedażą jego nieruchomości (domu) na poczet długów (art. 491(13) ustawy). W postępowaniu ustalany jest plan spłaty wierzycieli, określa się zakres umorzenia długu. Niemniej jednak zgodnie z art. 491 (15) ust. 5 Prawa upadłościowego:
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
„5. Ustalenie planu spłaty wierzycieli nie narusza praw wierzyciela wobec poręczyciela upadłego oraz współdłużnika upadłego ani praw wynikających z hipoteki, zastawu, zastawu rejestrowego, zastawu skarbowego oraz hipoteki morskiej, jeśli były one ustanowione na mieniu osoby trzeciej. Ustalenie planu spłaty wierzycieli i umorzenie zobowiązań upadłego jest skuteczne również w stosunkach pomiędzy upadłym, a poręczycielem, gwarantem i współdłużnikiem upadłego.”
Oznacza to, że umorzenie zobowiązania wobec byłego męża przez bank nie będzie dotyczyło Pani – od Pani, a także od poręczycieli, wierzyciel nadal może żądać spłaty (oczywiście jako dłużnicy solidarni odpowiadają Państwo za całość pozostałego do spłaty zobowiązania). Zatem bank będzie mógł od Pani żądać spłaty tak samo jak przed ogłoszeniem upadłości przez byłego męża. Jednakże plan spłaty i umorzenie zobowiązań skuteczne jest także w stosunkach z Panią, co oznacza, że nie będzie Pani mogła żądać zwrotu kwoty ściągniętej przez wierzyciela od Pani, która dotyczyłaby umorzonego zobowiązania.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek
Indywidualne Porady Prawne
Podobne materiały
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika