Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie pożyczonych pieniędzy

Dariusz Kostyra • Opublikowane: 2009-12-03

Dwa lata temu pożyczyłam przyjaciółce 10 000 zł bez spisywania umowy. Niestety osoba ta okazała się nieuczciwa i zniknęła, nie oddawszy długu. Mam jej e-maile, w których prosi o pożyczkę i obiecuje zwrot. Mam wyciąg z banku wykazujący przelew o tytule „pożyczka” – jest także kwota, imię i nazwisko oraz adres osoby, która te pieniądze otrzymała. Czy mogę prawnie dochodzić zwrotu pieniędzy?

zdjęcie prawnika
Dariusz Kostyra

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Zgodnie z art. 720 § 2 Kodeksu cywilnego umowa pożyczki, która przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.

 

Zgodnie z art. 74 Kodeksu cywilnego zastrzeżenie formy pisemnej bez rygoru nieważności ma ten skutek, że w razie niezachowania zastrzeżonej formy nie jest w sporze dopuszczalny dowód ze świadków ani dowód z przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.

 

Jednakże – mimo niezachowania formy pisemnej przewidzianej dla celów dowodowych – dowód ze świadków lub dowód z przesłuchania stron jest dopuszczalny, jeżeli:

  • obie strony wyrażą na to zgodę,
  • żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą albo
  • fakt dokonania czynności prawnej będzie uprawdopodobniony za pomocą pisma.

 

Reasumując: dowody, którymi Pani dysponuje, są wystarczające do dochodzenia Pani praw na drodze postępowania sądowego. To, że adres pożyczkobiorcy nie jest znany, nie stanowi większej przeszkody procesowej do wydania wyroku przez sąd.

 

Windykację przedmiotowej należności można zlecić również naszej firmie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »