Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odzyskanie długu od osoby fizycznej

Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2011-04-11

Pożyczyłem znajomemu pieniądze; pożyczka miała być spłacona przed 3 miesiącami. Miesiąc temu napisałem wezwanie do zapłaty z 14-dniowym terminem spłaty, które dłużnik podpisał. Termin ten już minął. Wiem, że ta osoba ma inne zadłużenia i zajęcia komornicze. Czy jest szansa na odzyskanie długu?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Kwestią zasadniczą jest uzyskanie odpowiedzi na pytanie, jak przedstawia się sytuacja majątkowa dłużnika i czy możliwa jest egzekucja zadłużenia. W razie bezskuteczności egzekucji najdogodniejszym rozwiązaniem jest wniesienie powództwa w elektronicznym postępowaniu upominawczym. Koszty postępowania, a przede wszystkich czas oczekiwania na wydanie nakazu zapłaty są niezwykle korzystne dla wierzyciela.

 

Po wydaniu nakazu zapłaty sąd nadaje mu klauzulę wykonalności. Otwiera to Panu możliwość skierowania sprawy na drogę postępowania egzekucyjnego. Może Pan skierować wniosek o wezwanie dłużnika do ujawnienia majątku. W razie skutecznego wniosku można skierować egzekucję do praw majątkowych dłużnika. Jeżeli dłużnik pracuje, w pierwszej kolejności komornik zajmuje wynagrodzenie za pracę. Jeśli jednak jest kilku wierzycieli, są małe szanse na to, aby egzekucja była skuteczna. Komornik nie może zająć więcej niż połowę wynagrodzenia, a w przypadku alimentów ta granica wynosi 3/5 wynagrodzenia.

 

Jednakże jeśli dłużnik jest właścicielem nieruchomości, może Pani bezpośrednio skierować wniosek o jej zajęcie. Istnieją także sposoby „dopingujące” dłużnika – np. umieszczenie jego danych w KRD. Skutkuje to co do zasady uniemożliwieniem udzielenia dłużnikowi jakiegokolwiek kredytu.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »