Indywidualne porady prawne
Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-04-13
Złożyłem do sądu skargę na komornika, który zajął ruchomości osoby trzeciej, niebędącej stroną w sprawie. Skarga została odrzucona z powodu braku oryginalnego podpisu. Złożyłem zażalenie i drugie pismo z prośbą o nadanie nowej sygnatury, jeśli nie jest możliwe rozpatrzenie skargi. Uzupełniłem braki, dodałem wyjaśnienia. Teraz dostałem wezwanie do usunięcia braków przez opłatę od zażalenie i zamieszczenie wniosku o zmianę lub uchylenie zaskarżonego postanowienia. Co mam wybrać i jak to sfinalizować?
Ponieważ, jak rozumiem, Pana intencją jest rozpoznanie sprawy przez sąd I instancji, powinien Pan napisać, że wnosi Pan o uchylenie wydanego postanowienia.
Uchylenie daje ten skutek, że postanowienia jak gdyby nie ma, natomiast w przypadku zmiany sąd II instancji orzeka merytorycznie inaczej niż sąd pierwszy. W tym przypadku Pana sprawa nie została w ogóle rozpoznana merytorycznie, a jedynie z przyczyn formalnych została odrzucona. Tym samym w Pana interesie jest to, aby postanowienie uchylono i złożoną skargę rozpoznano.
Niezależnie od tego wyjaśniam, że sąd nie jest zaś związany treścią wniosku apelacyjnego (analogicznie wniosku zawartego w zażaleniu) co do sposobu rozstrzygnięcia. Oznacza to zatem, że mimo wniosku skarżącego o zmianę wyroku sąd drugiej instancji może go uchylić (i na odwrót). Wynika to z tego, że sąd ma obowiązek wydać prawidłowe orzeczenie i nie wiąże go w tym zakresie ocena prawna zawarta we wniosku apelacyjnym (por. np. Kodeks postępowania cywilnego. Praktyczny komentarz, Zakamycze, 2005, wyd. II. ). Proszę zatem wskazać, że wnosi Pan o uchylenie zaskarżonego postanowienia w całości.
Poza odpowiedzią na wycenione pytanie dodam jedynie, że osoby trzecia, której ruchomości zostały zajęte, może w oparciu o treści art. 841 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa. Jeżeli będzie potrzeba bliższego wyjaśnienia tej materii, proszę o kontakt.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika