Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odpowiedzialność za zobowiązania finansowe dorosłego syna który mieszka z rodzicami

Autor: Katarzyna Siwiec

Chciałbym zapytać o odpowiedzialność rodziców za zobowiązania finansowe dorosłego syna – wiek 26 lat. Syn mieszka z nami w naszym domu i jest zameldowany na stałe. Pracował, ale obecnie został zwolniony z pracy z własnej. Chcemy, niestety, z wielu istotnych powodów, aby opuścił nasz dom i zaczął żyć samodzielnie oraz przestał nas terroryzować. Syn jest zadłużony u nas, z banku wziął również pożyczkę. Po 6 latach pracy nie posiada praktycznie żadnego własnego majątku poza TV oraz zestawem audio. Syn chce wynająć mieszkanie, ale jego właściciel żąda potwierdzenia na piśmie faktu jego zameldowania u nas na stałe, jak rozumiem – dla celów
ewentualnej egzekucji. Syn nigdy nie spłacał swoich zobowiązań w terminie i jestem pewien, że będzie tak nadal. Co mam zrobić, aby uniknąć odpowiedzialności finansowej za działania syna? Czy musimy potwierdzać fakt zameldowania syna?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odpowiedzialność za zobowiązania finansowe dorosłego syna który mieszka z rodzicami

Odpowiedzialność rodziców za długi dorosłych dzieci

Rodzice nie odpowiadają za długi dorosłych dzieci, chyba że za nie poręczą, przystąpią do długu czy w inny sposób poprzez określoną czynność prawną zobowiążą się do zapłaty długów syna. Innym przypadkiem jest dziedziczenie długów, więc gdyby syn zmarł, trzeba by spadek odrzucić. Jeżeli żadna z tych przesłanek nie nastąpi, rodzice nie odpowiadają za dług syna.

To, o co Pan pyta, to akt notarialny sporządzany przy najmie okazjonalnym. Do umowy o najem okazjonalny sporządza się bowiem dodatkowo oświadczenie najemcy w formie aktu notarialnego, w którym najemca poddał się egzekucji i zobowiązał się do opróżnienia i wydania lokalu używanego na podstawie umowy najmu okazjonalnego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu.

Jeżeli najemca nie jest właścicielem lokalu, może wskazać za zgodą osób trzecich ich lokal i wówczas potrzebne jest dodatkowo oświadczenie właściciela lokalu lub osoby posiadającej tytuł prawny do lokalu o wyrażeniu zgody na zamieszkanie najemcy i osób z nim zamieszkujących w lokalu wskazanym w oświadczeniu; na żądanie wynajmującego załącza się oświadczenie z podpisem notarialnie poświadczonym.

Tego zapewne oczekuje wynajmujący. To nie oznacza odpowiedzialności za jakiekolwiek długi, a jedynie fakt, że gdyby doszło do eksmisji z lokalu wynajmowanego, to komornik ma prawo eksmitować syna do Państwa lokalu.

Zobacz też: Czy rodzice odpowiadają za długi dzieci

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »