Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Odpowiedzialność nabywcy nieruchomości z prowadzoną egzekucją komorniczą

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-02-14

Nabycie nieruchomości z prowadzoną egzekucją komorniczą nie powoduje przerwania egzekucji. Nabywca „wchodzi” w miejsce dłużnika. W związku z tym mam pytanie. Jaka jest odpowiedzialność nabywcy zajętej nieruchomości? Czy wchodząc w miejsce dłużnika po nabyciu nieruchomości nabywca zajętej nieruchomości odpowiada tylko nabytą nieruchomością, czy całym swoim majątkiem?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Odpowiedź na zadane przez Pana pytanie wiąże się nierozerwalnie z treścią art. 930 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego, którego treść przytoczę: rozporządzenie nieruchomością po jej zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie. Nabywca może uczestniczyć w postępowaniu w charakterze dłużnika. W każdym razie czynności egzekucyjne są ważne tak w stosunku do dłużnika, jak i w stosunku do nabywcy.

Przepis ten odnosi się tylko i wyłącznie do nieruchomości i stanowi, że np. zbycie po zajęciu nie ma wpływu na dalsze postępowanie.

Czynność prawna polegająca na zbyciu nieruchomości jest ważna, ale nie wpływa na dalszy przebieg postępowania.

W żadnym razie przepis ten nie dotyczy całości majątku nabywcy, a tylko nieruchomości, którą nabywca nabył. Rozwiązanie przyjęte w tym przepisie powoduje bezskuteczność dokonanej czynności prawnej między dłużnikiem a nabywcą w stosunku do wierzycieli prowadzących egzekucję, ale nie jest to tak, jak przy skardze paulińskiej np., że nabywca odpowiada całym swoim majątkiem.

Co więcej, jak stwierdził Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 lutego 1998 r., sygn. akt I CKN 403/97, zbycie zajętej nieruchomości i późniejsze obciążenie jej hipoteką (ustawową, przymusową) pozostaje bez wpływu na dalszy bieg egzekucji (art. 930 § 1 K.p.c.) i wyłącza pokrzywdzenie wierzyciela w rozumieniu art. 527 § 1 K.c.

Tak więc reasumując, nabywca odpowiada wyłącznie nieruchomością w opisanym przez Pana przypadku, przyjmuje się fikcję, jakby zbycie nieruchomości nigdy nie nastąpiło.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »