Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Odebranie samochodu za niespłacenie ostatnich rat kredytu

Nie spłaciłam ostatnich trzech rat kredytu za samochód, bank wypowiedział mi umowę i kazał spłacić całą sumę. Napisałam do banku, że spłacę do końca czerwca, ale bank przysłał mi windykatora, który chce odebrać mi samochód, kazał mi odstawić na ich parking. Czy mogę to jakoś powstrzymać, czy może mi odebrać siłą samochód? Czy jak wpłacę do banku całą kwotę zadłużenia, to indykator nie będzie miał już podstaw do zabrania samochodu, czy jest już za późno?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odebranie samochodu za niespłacenie ostatnich rat kredytu

Wypowiedzenie umowy kredytowej przez bank

W związku z brakiem informacji, jaka to byłą umowa z bankiem, mogę jedynie przypuszczać, że zawarła Pani z bankiem standardową umowie o kredyt samochodowy. W umowie takiej jest zapis, że w przypadku braku spłaty określonej liczy rat umowa może zostać przez bank wypowiedziana, co też stało się w Pani przypadku. Za wypowiedzeniem umowy idzie konieczność jej spłaty w całości, a w przypadku braku spłaty bądź dogadania się bankiem i podpisania aneksu do umowy czy ugody, konieczny jest zwrot auta w celu jego sprzedaży przez bank.

Przewłaszczenie samochodu na zabezpieczenie

Ponadto w umowie o kredyt samochodowy zazwyczaj jest zapis mówiący o przewłaszczeniu auta. W Pani sytuacji bank skorzystał z tego uprawnienia i dokonał przewłaszczenia na zabezpieczenie przez bank. Dodatkowo bank zażyczył sobie jego zwrotu na wskazany parking. Jeśli pomimo wezwania przez bank nie dokona Pani jego zwrotu, grozi Pani odpowiedzialność karna. Zgodnie z art. 284 Kodeksu karnego „kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3, a ten kto przywłaszcza sobie powierzoną mu rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Należy ponadto wskazać art. 101 ust. 1 ustawy Prawo bankowe, który stanowi, że zabezpieczenie wierzytelności banku może być dokonane w drodze przeniesienia na bank przez dłużnika lub osobę trzecią, do czasu spłaty zadłużenia wraz z należnymi odsetkami i prowizją, prawa własności rzeczy ruchomej lub papierów wartościowych.

W Pani sytuacji brak spłaty rat kredytu, wypowiedzenie umowy spowodowało, że bank zażądał zwrotu samochodu. Bank, jeśli nie dokona Pani zwrotu auta, może złożyć przeciwko Pani zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Możliwość zatrzymania samochodu 

Tylko spłata zadłużenia – 3 rat i podpisanie z bankiem aneksu do umowy czy ugody spowoduje, że auto u Pani pozostanie. Ale może się okazać tak, że bank nie będzie już chciał poodpisywać żadnej ugody czy aneksu do umowy, wówczas brak spłaty całego zadłużenia (całego kredyt) spowoduje obowiązek zwrotu auta do banku. Pojazd zostanie wyceniony, zlicytowany, środki z licytacji zostaną przekazane na spłatę kredytu i jeśli pokryją cały, to umowa wygaśnie, jeśli będzie nadwyżka, otrzyma Pani zwrot (co zdarza się wyjątkowo rzadko – jeśli to niedawno podpisany kredyt), a jeśli nie zostanie spłacony, to wciąż będzie miała Pani wobec banku zadłużanie.

Jeśli będzie Pani zainteresowana, mogę przesunąć zwrot auta i przeprowadzić z bankiem rozmowy w tym zakresie z uwagi na posiadane kwalifikacje mediatora sadowego.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »