Obniżenie wysokości zajęcia komorniczego wynagrodzenia

Autor: Marek Gola

Mam zajęcie komornicze wynagrodzenia. Miesięcznie mam potrącane prawie 1000 zł. Odnoszę wrażenie, że dużą część tej kwoty stanowi opłata dla komornika. Niestety mi pozostała część nie wystarcza na życie i chciałabym obniżyć tę kwotę. Czy jest taka możliwość?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Obniżenie wysokości zajęcia komorniczego wynagrodzenia

Pogorszenie sytuacji na skutek zajęcia wynagrodzenia przez komornika

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że jest Pani dłużnikiem, któremu w toku postępowania egzekucyjnego zajęto wynagrodzenie. W chwili obecnej z pieniędzy, które Pani zostają niewiele zostaje na Pani utrzymanie. Wolą Pani byłoby obniżenie zajęcia.

W pierwszej kolejności winna Pani przeanalizować zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego celem ustalenia jakie zadłużenie z rozbiciem na należność główną, odsetki, opłatę egzekucyjną, VAT oraz ewentualne koszty zastępstwa w egzekucji, koszty klauzuli i koszty postępowania sądowego dłużnik ustalił. Po zapoznaniu się z treścią takiego zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, które jest jednocześnie wezwaniem do zapłaty należności może Pani ustalić, czy potrącane kwoty są prawidłowe, czy też nie.

Zawieszenie postępowania egzekucyjnego

W chwili obecnej musi mieć Pani świadomość, że „Panem” postępowania egzekucyjnego jest wierzyciel, a zatem od jego dobrej woli zależy, czy do zawieszenia postępowania egzekucyjnego dojdzie, czy też nie (zakładając, że nie ma możliwości podważenia orzeczenia będącego podstawą egzekucji). Jeżeli tak, wówczas zasadnym jest skierowanie do wierzyciela wniosku o zawarcie ugody z jednoczesnym zobowiązaniem się przez tegoż do złożenia do komornika prowadzącego egzekucję wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Komornik na wniosek wierzyciela zmuszony jest bowiem takie postępowanie zawiesić.

Zawieszenie postępowania spowoduje, że dług będzie mógł być spłacony bezpośrednio do wierzyciela, co z kolei spowoduje, że po całkowitej spłacie zadłużenia wierzyciel będzie zobowiązany powiadomić o tym komornika.

Bez dobrej woli ze strony wierzyciela niestety, ale niezwykle trudno jest zawiesić postępowanie egzekucyjne. Spłata zadłużenia bezpośrednio do wierzyciela z pominięciem komornika powoduje, że dłużnik oszczędza 10% wartości tego, co by przypadło komornikowi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »