Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Obniżenie wysokości zajęcia komorniczego wynagrodzenia

Marek Gola • Opublikowane: 2017-04-12

Mam zajęcie komornicze wynagrodzenia. Miesięcznie mam potrącane prawie 1000 zł. Odnoszę wrażenie, że dużą część tej kwoty stanowi opłata dla komornika. Niestety mi pozostała część nie wystarcza na życie i chciałabym obniżyć tę kwotę. Czy jest taka możliwość?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że jest Pani dłużnikiem, któremu w toku postępowania egzekucyjnego zajęto wynagrodzenie. W chwili obecnej z pieniędzy, które Pani zostają niewiele zostaje na Pani utrzymanie. Wolą Pani byłoby obniżenie zajęcia.

W pierwszej kolejności winna Pani przeanalizować zawiadomienie o wszczęciu postępowania egzekucyjnego celem ustalenia jakie zadłużenie z rozbiciem na należność główną, odsetki, opłatę egzekucyjną, VAT oraz ewentualne koszty zastępstwa w egzekucji, koszty klauzuli i koszty postępowania sądowego dłużnik ustalił. Po zapoznaniu się z treścią takiego zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, które jest jednocześnie wezwaniem do zapłaty należności może Pani ustalić, czy potrącane kwoty są prawidłowe, czy też nie.

W chwili obecnej musi mieć Pani świadomość, że „Panem” postępowania egzekucyjnego jest wierzyciel, a zatem od jego dobrej woli zależy, czy do zawieszenia postępowania egzekucyjnego dojdzie, czy też nie (zakładając, że nie ma możliwości podważenia orzeczenia będącego podstawą egzekucji). Jeżeli tak, wówczas zasadnym jest skierowanie do wierzyciela wniosku o zawarcie ugody z jednoczesnym zobowiązaniem się przez tegoż do złożenia do komornika prowadzącego egzekucję wniosku o zawieszenie postępowania egzekucyjnego. Komornik na wniosek wierzyciela zmuszony jest bowiem takie postępowanie zawiesić.

Zawieszenie postępowania spowoduje, że dług będzie mógł być spłacony bezpośrednio do wierzyciela, co z kolei spowoduje, że po całkowitej spłacie zadłużenia wierzyciel będzie zobowiązany powiadomić o tym komornika.

Bez dobrej woli ze strony wierzyciela niestety, ale niezwykle trudno jest zawiesić postępowanie egzekucyjne. Spłata zadłużenia bezpośrednio do wierzyciela z pominięciem komornika powoduje, że dłużnik oszczędza 10% wartości tego, co by przypadło komornikowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »