Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Objęcie postępowaniem komorniczym dzierżawionej nieruchomości

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2019-04-29

Jestem dzierżawcą apartamentów. Apartamenty zostały objęte postępowaniem komorniczym. Właścicielka nie płaciła rat do banku, a pieniądze ode mnie za wynajem brała sobie, ponieważ na umowie był tylko ułamek całej kwoty. Jakie konsekwencje mogą mi za to grozić?
W chwili obecnej dowiedziałam się, że bank złożył do sądu wniosek o odebranie jej zarządu nad nieruchomością. Czy to możliwe, żeby ona nie wiedziała, że bank chce jej odebrać zarząd? Czy sąd mógł jej o tym nie poinformować?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Zgodnie z art. 931 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego zajętą nieruchomość co do zasady pozostawia się w zarządzie dłużnika, do którego stosuje się wówczas przepisy o zarządcy.

Obecnie zarządcą była właścicielka. Jest to generalną zasadą, aby pozostawić zajętą nieruchomości pod zarządem dłużnika, w stosunku do którego od tej pory stosuje się przepisy dotyczące zarządcy. Przekazanie zarządu nad zajętą nieruchomością dłużnikowi następuje poprzez sam fakt zajęcia nieruchomości i nie wymaga wydania żadnego orzeczenia w tej kwestii. Jednak zarząd może być dłużnikowi odebrany. Zgodnie z treścią art. 931 § 2 „jeżeli prawidłowe sprawowanie zarządu tego wymaga, sąd odejmie dłużnikowi zarząd i ustanowi innego zarządcę, to samo dotyczy ustanowionego zarządcy”. Do zmiany dochodzi na skutek wniosku zgłoszonego przez wierzyciela, dłużnika.

Ustanowienie zarządcy nieruchomości (innego niż dłużnik) możliwe jest tylko, gdy dochody bieżące z nieruchomości umożliwiają pokrycie kosztów jego sprawowania, chyba że prowadzenie zarządu nie wymaga kosztów. Niezbędne koszty może również wyłożyć osoba wnioskująca o ustanowienie zarządcy, np. wierzyciel.

Postanowienie o odjęciu zarządu wydaje sąd właściwy dla komornika prowadzącego egzekucję z nieruchomości (por. uwagi do art. 921 Kodeksu). Na postanowienie sądu w tym przedmiocie zażalenie nie przysługuje, Zażalenie nie przysługuje również na postanowienie oddalające wniosek o odjęcie zarządu.

Odpowiadając na Pani pytanie, właścicielka może jeszcze o tym nie wiedzieć. Otrzyma stosowne postanowienie, wniosku nie musiała otrzymać.

Należy pamiętać, że zarządcy – tu także nowemu  wolno wypowiadać umowy najmu z zachowaniem obowiązujących przepisów oraz zawierać tego typu umowy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przepisanie nieruchomości na syna w celu ochrony przed komornikiem

Dowiedziałam się przez przypadek, że jakiś czas temu mąż stracił płynność finansową. Podpisałam mężowi zgodę na zaciągnięcie kredytu, którego nie...

Siostra ma długi i chce przepisać na mnie mieszkanie

Mieszkam za granicą. Dowiedziałam się, że moja siostra w Polsce ma problemy – długi. Żeby nie stracić mieszkania, chce przepisać je na mnie....

Szukanie kupca na własną rękę zajętego przez komornika mieszkania

Mieszkanie mojego znajomego zajął komornik. W tej chwili jest wyznaczony termin drugiej licytacji. Czy kolega może szukać kupca na własną rękę...

Brak zapłaty za część działki a odzyskanie nieruchomości

Kilka lat temu moi rodzice sprzedali dużą działkę nieuczciwemu kontrahentowi, który nie zapłacił za jej część, ponieważ jego plany inwestycyjne...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »