Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Objęcie niechcianej schedy spadkowej w postaci długów

Eliza Rumowska • Opublikowane: 2017-12-15

Wierzyciele grożą, że zostanę wpisana do rejestrów dłużników jako osoba, na której ciąży odpowiedzialność za niespłacany kredyt. Ten kredyt wzięli moi rodzice kilkanaście lat temu, kiedy byłam jeszcze niepełnoletnia. Ojciec zmarł, kiedy miałam 16 lat. Matka żyje, ma komorników, którzy ściągają większość jej pensji na należności. Nie utrzymuję z nią kontaktu, od kiedy w dniu moich 18. urodzin wyrzuciła mnie z domu. Moja młodsza siostra trafiła do rodziny zastępczej – matce zostały częściowo odebrane prawa rodzicielskie – nie interesowała się nami. Po tym, jak zamieniła nasze dzieciństwo w koszmar, ostatnią rzeczą, na jaką mam ochotę, to spłacać jej zobowiązania. Siostra otrzymała ten sam monit. W jaki sposób się uwolnić od tego długu? Interesuje mnie każde możliwe rozwiązanie, zaczynając od prawnego odseparowania od matki, a kończąc na wsadzeniu jej do więzienia.

zdjęcie prawnika
Eliza Rumowska

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

W odpowiedzi na opisaną trudną sprawę objęcia niechcianej schedy spadkowej w postaci długów przez Panią i siostrę po zmarłym ojcu wyjaśniam, że upływ czasu i wejście w dorosłość uniemożliwia pozbawienie matki wobec Pani praw dotyczących pokrewieństwa więc prawne odseparowanie się od matki nie może iść drogą prawa rodzinnego, ale prawa cywilnego. Nie ma jednak takiej czynności prawnej jednostronnej, która pozwoliłaby Pani „z góry” zrzec się np.: dziedziczenia po matce. W tej materii dopiero z chwilą śmierci matki powinna Pani dokonać czynności (notarialnie lub sądownie) odrzucenia spadku w ciągu pół roku od jej śmierci – mając jednak na uwadze, że odrzucony spadek nie znika, tylko przechodzi dalej na Pani spadkobierców.

To jest czynność, która została zaniechana po śmierci ojca, gdy byłyście jeszcze małoletnie (Pani i siostra). Brak oświadczeń spadkowych doprowadził do automatycznego nabycia spadku, jednak z uwagi na Wasz wiek nabycie spadku nastąpiło z dobrodziejstwem inwentarza. No i w oparciu o te okoliczności należy działać następująco:

  1. Wystąpić do rejestru, który ujawnił Panią jako dłużnika, o ujawnienie podstaw prawnych (wyroku lub postanowienia) stanowiącego źródło wpisu do rejestru oraz kto jest wierzycielem.
  2. Wystąpić do wierzycieli z wezwaniem do ujawnienia, czy był przez nich robiony sądownie spis inwentarza spadkowego.
  3. Będzie to prawdopodobnie postanowienie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku po ojcu – mając namiary (datę, sygn. akt i sąd) należy wystąpić o odpis tegoż postanowienia.
  4. Jeśli wierzyciele nie wnioskowali o spis inwentarza – to w oparciu o to postanowienie należy wystąpić o spis inwentarza spadkowego (bo może ojciec w chwili śmierci nie miał nic prócz kredytów!).
  5. Gdyby okazało się, że majątek spadkowy nie istniał, a schedę stanowią same kredyty – to oznaczałoby, że Pani i siostra macie prawo żądać usunięcia wszelkich wpisów sygnujących Was jako dłużniczki, bo Wy nie odpowiadacie (w odróżnieniu od matki) wprost za te długi, ale do wysokości objętego majątku spadkowego. Stan tego majątku będzie zawarty w spisie inwentarza.

Taki scenariusz pozwala na zdefiniowanie i sprecyzowanie zarówno podstaw zadłużenia, jak i zasadności jego dochodzenia. W efekcie końcowym tej drogi zyskuje Pani wiedzę, do jakiej wysokości Pani odpowiada za te długi, a gdyby ojciec w chwili śmierci nie miał żadnego majątku tylko długi (tak stwierdzono by w spisie inwentarza), to oznaczałoby, że taki spis inwentarza daje podstawę do wykreślenia z wszelkich rejestrów dłużników, gdzie Was umieszczono.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Co do matki – wsadzanie jej za kratki w niczym Pani nie pomoże – wręcz przeciwnie w przyszłości mogłaby powstać sytuacja zobowiązania z tego powodu do udzielenia jej przez Panią pomocy. Jednak należy mieć na uwadze, że gdy umrze – należy dokonać odrzucenia spadku w terminie, a także zadbać, by po jego odrzuceniu nie odziedziczyli go także Pani spadkobiercy np. dzieci (także należy w ich imieniu spadek odrzucić).

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »