Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niespłacony dług zmarłej matki

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-15

Otrzymałem dzisiaj zawiadomienie z firmy windykacyjnej dotyczące niespłaconego długu mojej matki, która zmarła 4 lat temu. Po śmierci matki odstąpiłem od spadku po niej (z powodu długów) w obecności notariusza co zostało potwierdzone na piśmie. Teraz firma windykacyjna chce ode mnie kopię tego dokumentu. Czy jestem zobowiązany do przesłania im tej kopii?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pana pytania wynika, że otrzymał Pan zawiadomienie z firmy windykacyjnej z informacją o zadłużeniu po Pana zmarłej matce. Po śmierci mamy odrzucił Pan po niej spadek (w drodze oświadczenia przed notariuszem). Firma wzywa Pana do przedłożenia takiego aktu.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nie ma Pan żadnego prawnego obowiązku, by taki akt notarialny – oświadczenie o odrzuceniu spadku po matce przekazać im do wiadomości. Osobiście radzę, by tego nie czynić, albowiem akt taki zawiera wszystkie Pana dane wrażliwe (prócz danych osobowych, także numer PESEL i numer dowody osobistego). Przesłane takiego aktu do ww. firmy skutkowałaby tym, że zgodziłby się Pan niemal dobrowolnie na przetwarzanie Pana danych osobowych przez firmę windykacyjną. Przekazanie takiego dokumenty nastąpiłoby bowiem dobrowolnie. Wezwanie, na które Pan wskazuje w żaden sposób nie może być traktowane jako działanie pod przymusem.

Reasumując, na Pana miejscu nie przesyłałbym aktu notarialnego. Nie jest Pana problemem odzyskać zadłużenie, lecz firmy windykacyjnej. Skoro zakupiła dług to na własne ryzyko.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »