Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Niespłacony dług zmarłej matki

Marek Gola • Opublikowane: 2017-11-15

Otrzymałem dzisiaj zawiadomienie z firmy windykacyjnej dotyczące niespłaconego długu mojej matki, która zmarła 4 lat temu. Po śmierci matki odstąpiłem od spadku po niej (z powodu długów) w obecności notariusza co zostało potwierdzone na piśmie. Teraz firma windykacyjna chce ode mnie kopię tego dokumentu. Czy jestem zobowiązany do przesłania im tej kopii?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego oraz przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pana pytania wynika, że otrzymał Pan zawiadomienie z firmy windykacyjnej z informacją o zadłużeniu po Pana zmarłej matce. Po śmierci mamy odrzucił Pan po niej spadek (w drodze oświadczenia przed notariuszem). Firma wzywa Pana do przedłożenia takiego aktu.

W pierwszej kolejności wyraźnie podkreślić należy, iż nie ma Pan żadnego prawnego obowiązku, by taki akt notarialny – oświadczenie o odrzuceniu spadku po matce przekazać im do wiadomości. Osobiście radzę, by tego nie czynić, albowiem akt taki zawiera wszystkie Pana dane wrażliwe (prócz danych osobowych, także numer PESEL i numer dowody osobistego). Przesłane takiego aktu do ww. firmy skutkowałaby tym, że zgodziłby się Pan niemal dobrowolnie na przetwarzanie Pana danych osobowych przez firmę windykacyjną. Przekazanie takiego dokumenty nastąpiłoby bowiem dobrowolnie. Wezwanie, na które Pan wskazuje w żaden sposób nie może być traktowane jako działanie pod przymusem.

Reasumując, na Pana miejscu nie przesyłałbym aktu notarialnego. Nie jest Pana problemem odzyskać zadłużenie, lecz firmy windykacyjnej. Skoro zakupiła dług to na własne ryzyko.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »