Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieprawidłowa wysyłka od komornika

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-12-16

W skrzynce pocztowej w bloku znalazłam „wezwanie do złożenia wyjaśnień, informacji w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym w sprawie X wzywam do stawienia się w kancelarii komornika w dniu … celem złożenia informacji dotyczącej spłaty zadłużenia, stanu majątkowego oraz osiąganych dochodów pod rygorem komisyjnego otwarcia mieszkania w asyście funkcjonariuszy Policji i ślusarza – w trybie art. 814 K.p.c.” Wezwanie wystawione jest na zupełnie mi nieznaną osobę, jakąś kobietę, ale na adres naszego mieszkania. W mieszkaniu bywamy sporadycznie, ponieważ niedawno zakończył się remont i wprowadzi się tam nasz syn na studia. Wezwanie jest sprzed miesiąca. Bardzo się obawiam i nie wiem, co myśleć o tej nieprawidłowej wysyłce od komornika. Co teraz zrobić?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Z opisu Pani sytuacji wydaje się, że doszło po prostu do jakiegoś nieporozumienia. Najpewniej było tak, że wierzyciel we wniosku egzekucyjnym wskazał błędny adres zamieszkania dłużniczki.

Mogło być też tak, że komornik powziął wiadomość, że Pani była zobowiązana wobec dłużnika do zapłaty jakiejś należności i chciał zająć wierzytelność wynikającą z tego zobowiązania.

Trudno mi odgadnąć, dlaczego to do Pani przyszło wezwanie do złożenia wyjaśnień, sytuacji może być bowiem wiele i czasem to po prostu zwykły błąd w adresie.

Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, dlaczego to Pani była adresatem tej korespondencji, jest po prostu telefon do kancelarii komorniczej komornika sądowego podanego w wezwaniu z zapytaniem, dlaczego do Pani została skierowana taka korespondencja. Komornik winien Pani bezproblemowo wyjaśnić, co się stało i czy zaistniała pomyłka, zwłaszcza że po tak długim czasie na pewno udało się to już ustalić.

Ponieważ wspomniała Pani, że komornik powołał się na art. 814 K.p.c., to wychodzi raczej na to, że jednak we wniosku egzekucyjnym ktoś podał adres dłużniczki jako adres Pani mieszkania właśnie.

Zacytuję Pani treść art. 814 K.p.c., w którym mowa jest o dłużniku, otwarciu mieszkania dłużnika itd.:

„Art. 814. § 1. Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W takim przypadku wystarczy komornikowi wyjaśnić, że dłużniczka nie zamieszkuje w tym mieszkaniu i nie jest jego właścicielką. Być może kiedyś dawno temu je wynajmowała, stąd wierzyciel znał tylko taki adres jej zamieszkania.

Proszę się nie martwić w takiej sytuacji, ale szybko wykonać telefon do komornika, ewentualnie nakaże on Pani złożenie pisemnych wyjaśnień, ale jeśli ta pani tam nie mieszka, nie będzie podstaw do otwierania mieszkania i jego przeszukania. Proszę tylko jak najszybciej skontaktować się z komornikiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Dłużnik rzeczowy po byłym mężu

Jestem od 2011 roku dłużnikiem rzeczowym po byłym mężu. Mam wpisaną w 2010 roku przez ZUS hipotekę przymusową na nieruchomości. Czy jest to dług...

Wezwanie do wykupu weksla - podejrzenie wyłudzenia

Otrzymałem wezwanie do wykupu weksla od osoby, której nie znam i nie przypominam sobie, abym coś takiego podpisywał w ciągu ostatnich kilkunastu...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »