Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Nieprawidłowa wysyłka od komornika

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2016-12-16

W skrzynce pocztowej w bloku znalazłam „wezwanie do złożenia wyjaśnień, informacji w związku z prowadzonym postępowaniem egzekucyjnym w sprawie X wzywam do stawienia się w kancelarii komornika w dniu … celem złożenia informacji dotyczącej spłaty zadłużenia, stanu majątkowego oraz osiąganych dochodów pod rygorem komisyjnego otwarcia mieszkania w asyście funkcjonariuszy Policji i ślusarza – w trybie art. 814 K.p.c.” Wezwanie wystawione jest na zupełnie mi nieznaną osobę, jakąś kobietę, ale na adres naszego mieszkania. W mieszkaniu bywamy sporadycznie, ponieważ niedawno zakończył się remont i wprowadzi się tam nasz syn na studia. Wezwanie jest sprzed miesiąca. Bardzo się obawiam i nie wiem, co myśleć o tej nieprawidłowej wysyłce od komornika. Co teraz zrobić?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Z opisu Pani sytuacji wydaje się, że doszło po prostu do jakiegoś nieporozumienia. Najpewniej było tak, że wierzyciel we wniosku egzekucyjnym wskazał błędny adres zamieszkania dłużniczki.

Mogło być też tak, że komornik powziął wiadomość, że Pani była zobowiązana wobec dłużnika do zapłaty jakiejś należności i chciał zająć wierzytelność wynikającą z tego zobowiązania.

Trudno mi odgadnąć, dlaczego to do Pani przyszło wezwanie do złożenia wyjaśnień, sytuacji może być bowiem wiele i czasem to po prostu zwykły błąd w adresie.

Najprostszym sposobem, aby dowiedzieć się, dlaczego to Pani była adresatem tej korespondencji, jest po prostu telefon do kancelarii komorniczej komornika sądowego podanego w wezwaniu z zapytaniem, dlaczego do Pani została skierowana taka korespondencja. Komornik winien Pani bezproblemowo wyjaśnić, co się stało i czy zaistniała pomyłka, zwłaszcza że po tak długim czasie na pewno udało się to już ustalić.

Ponieważ wspomniała Pani, że komornik powołał się na art. 814 K.p.c., to wychodzi raczej na to, że jednak we wniosku egzekucyjnym ktoś podał adres dłużniczki jako adres Pani mieszkania właśnie.

Zacytuję Pani treść art. 814 K.p.c., w którym mowa jest o dłużniku, otwarciu mieszkania dłużnika itd.:

„Art. 814. § 1. Jeżeli cel egzekucji tego wymaga, komornik zarządzi otworzenie mieszkania oraz innych pomieszczeń i schowków dłużnika, jak również przeszuka jego rzeczy, mieszkanie i schowki. Gdyby to nie wystarczyło, komornik może ponadto przeszukać odzież, którą dłużnik ma na sobie. Komornik może to uczynić także wówczas, gdy dłużnik chce się wydalić lub gdy zachodzi podejrzenie, że chce usunąć od egzekucji przedmioty, które ma przy sobie”.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W takim przypadku wystarczy komornikowi wyjaśnić, że dłużniczka nie zamieszkuje w tym mieszkaniu i nie jest jego właścicielką. Być może kiedyś dawno temu je wynajmowała, stąd wierzyciel znał tylko taki adres jej zamieszkania.

Proszę się nie martwić w takiej sytuacji, ale szybko wykonać telefon do komornika, ewentualnie nakaże on Pani złożenie pisemnych wyjaśnień, ale jeśli ta pani tam nie mieszka, nie będzie podstaw do otwierania mieszkania i jego przeszukania. Proszę tylko jak najszybciej skontaktować się z komornikiem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »