Indywidualne porady prawne
Autor: Marcin Sądej
Otrzymałem pismo od Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (dawniejszej Agencji Rolnej) wzywające do zapłaty określonej kwoty pieniężnej wraz z odsetkami i kosztów zastępstwa procesowego z tytułu nakazu zapłaty wystawione na mojego nieżyjącego ojca. KOWR powołuje się w tym piśmie na fakt dziedziczenia długu (nie było sprawy spadkowej) przez osoby najbliższe, m.in. przeze mnie. Nakaz zapłaty jest z 2012 r. i wystawiony był za świadczenia okresowe (brak opłat eksploatacyjnych, czynszu itp.). Czy w tym wypadku nakaz nie uległ przedawnieniu po 3 latach?
W przedstawionym przez Pana przypadku odnieść się należy do ogólnie obowiązujących terminów przedawnienia. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego dla roszczeń o świadczenia okresowe (w tym np. z tytułu najmu) oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej termin przedawnienia wynosi trzy lata.
W rezultacie słusznie Pan zauważył, że termin przedawnienia wynosi 3 lata. Trzeba jednak mieć na uwadze, że termin ten może zostać przerwany.
W myśl art. 123 Kodeksu cywilnego „bieg przedawnienia przerywa się:
1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;
2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;
3) przez wszczęcie mediacji”.
Jak stanowi art. 124 Kodeksu cywilnego, po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. W razie przerwania przedawnienia przez czynność w postępowaniu przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym albo przez wszczęcie mediacji, przedawnienie nie biegnie na nowo, dopóki postępowanie to nie zostanie zakończone.
W konsekwencji należy w pierwszej kolejności ustalić, czy nie doszło do przerwania biegu przedawnienia. Mianowicie czy w sprawie nie toczyła się jakakolwiek sprawa sądowa lub też czy były podjęte jakiekolwiek czynności egzekucyjne przez komornika lub inny organ. Jeżeli tak, mogło dojść do przerwania biegu przedawnienia.
Na marginesie dodać należy, że okoliczność, iż sprawa spadkowa nie została przeprowadzona, nie zmienia faktu, że z chwilą śmierci spadkodawcy wszyscy spadkobiercy nabyli całą masę spadkową. Sprawa spadkowa jedynie potwierdza fakt, który miał miejsce w momencie śmierci, tj. nabycie spadku.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika