Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Licytacja z części ułamkowej nieruchomości

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-08-17

Ja i mój ojciec jesteśmy właścicielami nieruchomości. Ja mam długi i na pewno odbędzie się egzekucja. Dodatkowo na hipotece nieruchomości jest bank. Przeczytałem, że w takiej sytuacji odbywa się licytacja z części ułamkowej. Na jakiej podstawie ustalana jest część ułamkowa? Czy domyślnie własność jest po połowie? Nie pamiętam, żebyśmy coś ustalali przy zakupie.

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Jest Pan, jak rozumiem, współwłaścicielem nieruchomości w części ułamkowej, w odróżnieniu od współwłasności łącznej np. z racji wspólności małżeńskiej czy spółki cywilnej.

To w jakim ułamku jest Pan właścicielem wynika wprost z aktu notarialnego zakupu nieruchomości, a co się z tym wiąże, jeżeli dla nieruchomości prowadzona jest księga wieczysta to udział Pana ułamkowy – bo w tym przypadku taki on jest – wynika także z działu II księgi wieczystej.

Wspomina Pan o hipotece, więc musi być założona dla nieruchomości księga wieczysta i tam też wpisany udział.

Jeżeli nawet nie byłoby wpisanego w akcie notarialnym udziału to tak, jak Pan podejrzewa, należałoby przyjąć, że udziały Pana wynoszą 1/2, czyli potocznie połowę.

Art. 197 Kodeksu cywilnego stanowi bowiem, że domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe.

Nie pytał Pan o to, ale dodam, że fakt, iż na nieruchomości ciąży hipoteka nie jest przeszkodą w egzekucji udziału z nieruchomości.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »