Indywidualne porady prawne
Marcin Sądej • Opublikowane: 2018-05-16
Jestem dłużnikiem. Komornik ogłosił licytację mojego mieszkania. Mieszkanie jest w kredycie hipotecznym. Dodatkowo w księdze wieczystej są wpisy innych wierzycieli: spółdzielni mieszkaniowej i ZUS (hipoteka przymusowa). Kwota zadłużenia u komornika jest wyższa niż cena licytowanego mieszkania. Czy potencjalny nabywca przejmie te długi?
Aby udzielić odpowiedzi na postawione pytanie, należy wskazać, w jaki sposób odbywa się egzekucja komornicza z nieruchomości. Otóż osoba, która wygra licytację i wpłaci cenę, otrzymuje przysądzenie własności nieruchomości. W tym miejscu trzeba zwrócić uwagę na treść art. 1000 Kodeksu postępowania cywilnego (K.p.c.):
Art. 1000. K.p.c.:
„Z chwilą uprawomocnienia się postanowienia o przysądzeniu własności wygasają wszelkie prawa i skutki ujawnienia praw i roszczeń osobistych ciążące na nieruchomości. Na miejsce tych praw powstaje prawo do zaspokojenia z ceny nabycia z pierwszeństwem przewidzianym w przepisach o podziale ceny uzyskanej z egzekucji.”
Zgodnie natomiast z art. 1003 K.p.c. na podstawie samego postanowienia o przysądzeniu własności wykreśla się wszystkie hipoteki obciążające nieruchomość, jeżeli w postanowieniu stwierdzono zapłacenie przez nabywcę całej ceny nabycia gotówką.
W rezultacie nowy nabywca nieruchomości będzie dysponował prawem do wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej. Oznacza to, że nowy właściciel nie przejmuje Pana długów. Z ceny uzyskanej ze sprzedaży Pana wierzyciele hipoteczni uzyskają częściowe zaspokojenie długów, jednak reszta długu w postaci hipoteki zostaje wykreślona z księgi wieczystej i nie jest przypisana do nieruchomości nowego właściciela.
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika