Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Licytacja komornicza domu

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-05-31

Za trzy miesiące mam wyznaczoną licytację komorniczą domu. Chciałabym wysłać pismo do banku z prośbą o wycofanie sprawy od komornika i umożliwienie mi sprzedaży domu na własną rękę, a do tego czasu spłatę w niższych ratach. Czy wspomnieć w piśmie, że przychylenie się do mojej prośby jest dobrym rozwiązaniem dla obu stron? W przypadku negatywnej odpowiedzi planuję złożyć wniosek o upadłość. Czy wspominać o tym bankowi w tym piśmie? Do kiedy powinnam złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, aby wstrzymać licytację?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Odpowiadając na zadane przez Panią pytania myślę, że nie ma nic złego w tym, że w treści pisma do banku wspomni Pani, że brak uwzględnienia Pani wniosku będzie skutkował podjęciem działań mających na celu umożliwienie Pani pozbycia się zadłużenia. Czym innym jest to, czy spełnia Pani przesłanki do ogłoszenia upadłości. Nie to jednak było przedmiotem pytania, więc nie będę odchodzić od głównego wątku. Zwykle w pismach tego rodzaju należy podkreślać po pierwsze swoją złą sytuację majątkową, a po drugie dobrą wolę uregulowania tej sytuacji przy pomocy wierzyciela. W tym tonie sugerowałabym Pani przygotowanie tego pisma. Dlatego też, jeśli Pani przedstawi to w tym stylu, że popadła Pani w długi w sposób niezawiniony i teraz próbuje jakoś poradzić sobie z tą sytuacją to napomknięcie o tym bankowi nie będzie niczym złym. Proszę jednak unikać takiego stylu pisania, aby nie mogło być to odebrane jako warunek, w pewnym sensie zagrożenie bankowi konsekwencjami itd., bo to raczej nie jest dobrze widziane w tego rodzaju korespondencji.

Natomiast musi Pani mieć świadomość, że złożenie wniosku o upadłość nie oznacza automatycznie, że sąd tę upadłość ogłosi.

Upadłość konsumencka nie może być sposobem na życie, lecz powinna być rozwiązaniem stosowanym jedynie wyjątkowo. Według art. 4944 § 1 ustawy prawo upadłościowe sąd oddala wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli dłużnik doprowadził do swojej niewypłacalności lub istotnie zwiększył jej stopień umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa, tak więc sąd będzie musiał zbadać przyczyny Pani niewypłacalności i ustalić, czy nie ponosi Pani winy za ową niewypłacalność.

A co do drugiego z pytań – do kiedy powinna Pani złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości, aby wstrzymać licytację wyjaśniam, że w ustawie prawo upadłościowe nie ma wskazanych żadnych terminów w jakich ma zostać rozpoznany wniosek o ogłoszenie upadłości. Oznacza to, że sądy rozpoznają wnioski w miarę możliwości, w zależności od ilości wpływu spraw do wydziału. Nie jest to jednak kwestia tygodnia lub dwóch raczej jest to okres 1-2 miesięcy.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »