Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Lekkomyślny kredytobiorca

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2009-09-17

Moja mama zaciągnęła kredyty w kilku bankach na kwotę około 100 tys. zł. Z tego co mi wiadomo, połowę tej kwoty wzięła dla znajomego, który zmarł, potem brała następne pożyczki, żeby spłacać ten zaciągnięty wcześniej dług. Mama zarabia około 1 tys. złotych miesięcznie, jedna rata wynosi teraz 3 tys., do tego jest jedyną żywicielką rodziny, bo tato nie pracuje, a brat jeszcze się uczy. Nie wiem, jakim sposobem udało jej się wziąć takie kredyty, nie wiem też, na co pozostałe pieniądze poszły, ale pewne jest, że umowy były brane na jej nazwisko. Mam jednak kilka pytań: 1. Przebywam za granicą, ale mam oszczędności na koncie w Polsce, czy komornik może zająć moje konto na poczet długów mamy? 2. Czy może zabrać mieszkanie, które zostało przepisane na nas (kiedy jeszcze mama płaciła raty kredytowe), a które wcześniej było własnością obojga rodziców? 3. Skoro mama zaprzestała płacenia rat, czy komornik zajmie jej część wypłaty i po ilu miesiącach niepłacenia sprawa do niego trafi, czy mama może pójść do więzienia za niepłacenie? 4. Czy w momencie śmierci mamy ja i mój brat możemy się tych długów zrzec i jak to będzie wyglądało w przypadku taty? 5. Czy z każdego banku przyjdzie inny komornik i co będzie z odsetkami karnymi, czy będą dalej rosły?

zdjęcie prawnika
Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Dla porządku odpowiem po kolei na Pańskie pytania.

 

Pierwsze: Komornik nie może zająć Pana konta ani rachunku brata. Należy jednak zwrócić uwagę na szczególną odpowiedzialność małżonka, jeśli Pana rodzice są nadal małżeństwem, a przed zaciągnięciem przez matkę zobowiązań nie zawarli oni między sobą umowy o wyłączeniu wspólności majątkowej (tzw. intercyzy). W takim wypadku wierzyciel może starać się o nadanie orzeczeniu sądowemu klauzuli wykonalności także przeciwko ojcu. O wszczęciu postępowania klauzulowego Pana ojciec zostanie zawiadomiony. Wówczas powinien on stawić się na wyznaczone posiedzenie sądu i oświadczyć przed sądem, że żona kredyty te zaciągała bez jego wiedzy i zgody, a pieniądze uzyskane z kredytu nie były przeznaczane na potrzeby Państwa rodziny. Jeśli wierzycielowi nie uda się wykazać, że ojciec udzielił żonie zgody na zaciągnięcie danej pożyczki, sąd oddali żądanie o nadanie klauzuli także przeciwko małżonkowi dłużniczki.

 

Jeśliby jednak doszło z jakiś względów do nadania orzeczeniu sądowemu klauzuli wykonalności także przeciwko ojcu, a komornik zająłby jego konto czy wynagrodzenie za pracę, wówczas Pana ojciec winien wystąpić z tzw. powództwem opozycyjnym na podstawie art. 840 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego i żądać pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego co do swojej osoby z wyżej wymienionych względów, czyli przede wszystkim musiałby wykazać, że nie wyraził zgody na zaciągnięcie żadnego zobowiązania, a pożyczone pieniądze przeznaczane były na inne cele niż zaspokajanie potrzeb Pańskiej rodziny.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Drugie: Jeśli przedmiotowe mieszkanie zostało przepisane na Was w celu pokrzywdzenia wierzycieli, wierzyciel (i w jego imieniu komornik) może żądać uznania tych czynności za bezskuteczne względem niego. Mowa tu o wystąpieniu z tzw. skargą pauliańską, która chroni wierzyciela przed nielojalnym działaniem dłużnika, który chcąc nie dopuścić do zaspokojenia się wierzyciela, zbywa lub darowuje swój majątek.

 

Należy zwrócić tu uwagę na art. 527 § 1 Kodeksu cywilnego, który brzmi: „Gdy wskutek czynności prawnej dłużnika dokonanej z pokrzywdzeniem wierzycieli osoba trzecia uzyskała korzyść majątkową, każdy z wierzycieli może żądać uznania tej czynności za bezskuteczną w stosunku do niego, jeżeli dłużnik działał ze świadomością pokrzywdzenia wierzycieli, a osoba trzecia o tym wiedziała lub przy zachowaniu należytej staranności mogła się dowiedzieć.” Dodatkowo na Waszą niekorzyść działa fakt, że jest Pan osobą pozostającą w bliskim stosunku z dłużniczką.

 

Bowiem, co do zasady, to wierzyciel musi udowodnić, że osoba trzecia, która uzyskała korzyść majątkową, wiedziała lub na podstawie towarzyszących okoliczności powinna wiedzieć, iż dłużnik działa na szkodę wierzyciela. Jeśli jednak osoba trzecia jest osobą bliską dla dłużnika, wówczas wierzyciel nie musi prowadzić dowodu na tę okoliczność, gdyż na jego rzecz działa domniemanie, że osoba bliska miała świadomość, że dłużnik celowo uszczupla swój majątek, by nie dopuścić do zaspokojenia się z niego wierzyciela.

 

Realizacja skargi pauliańskiej następuje przez wniesienie powództwa lub zarzutu przeciwko osobie trzeciej. W tym więc wypadku Pan i Pana brat stalibyście się stroną pozwaną w postępowaniu sądowym.

 

Wierzyciel może skutecznie wystąpić ze skargą paulińską w terminie 5 lat od dokonania przez dłużnika niekorzystnego rozporządzenia swoim mieniem. Po upływie tego okresu osoba trzecia mogłaby wystąpić z zarzutem przedawnienia i skutecznie uchylić się od spełnienia żądania wierzyciela.

 

Podstawowym skutkiem uwzględnienia przez sąd skargi pauliańskiej jest to, że wierzyciel może z pierwszeństwem przed innymi wierzycielami osoby trzeciej dochodzić zaspokojenia z przedmiotów majątkowych, które wskutek czynności uznanej za bezskuteczną wyszły z majątku dłużnika albo do niego nie weszły. Tym samym wierzyciel mógłby skierować egzekucję do tej części mieszkania, którą przekazała Wam matka.

 

Trzecie: Komornik będzie mógł zająć wynagrodzenie mamy dopiero po wszczęciu przez wierzyciela postępowania egzekucyjnego. W tym celu wierzyciel musi najpierw wystąpić do sądu z pozwem o zapłatę. Jeśli uzyska on już orzeczenie sądu na swoją korzyść, wówczas będzie musiał wnieść o nadanie orzeczeniu klauzuli wykonalności. Dopiero po tych czynnościach będzie mógł wystąpić z wnioskiem do komornika o wszczęcie egzekucji.

 

Podanie konkretnego terminu, w ciągu którego sprawa trafi do komornika, jest niemożliwe. Wierzyciel może w dowolnym momencie wystąpić do sądu przeciwko Pana matce.

 

Jeśli komornik zajmie już wynagrodzenie za pracę, pracodawca będzie miał obowiązek przekazania stosownej części wynagrodzenia komornikowi. Nie oznacza to, że matka zostanie całkowicie pozbawiona środków do życia. Ustawodawca wprowadził tzw. kwotę wolną od potrąceń. Sto procent minimalnego wynagrodzenia za pracę (obecnie wynosi ono 1276 zł brutto) – po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy – w przypadku egzekucji na mocy tytułów wykonawczych należności innych niż alimenty, musi trafić do kieszeni pracownika.

 

Czwarte: Może się tak zdarzyć, że egzekucję przeciwko Pana matce będzie prowadziło kilku komorników.

 

Sąd zwykle zasądza odsetki do dnia zapłaty zgodnie z żądaniem wierzyciela. Dodatkowo Pana matka najprawdopodobniej zostanie obciążona kosztami postępowania sądowego i egzekucyjnego. Tym samym egzekwowane od Pana matki będzie nie tylko roszczenie główne, ale i odsetki od długu podstawowego, koszty sądowe i koszty egzekucji.

 

Jeśli egzekucja przeciwko Pana matce okaże się bezskuteczna, z uwagi na brak majątku, nie będzie to powód, by Pańską matkę pociągnąć do odpowiedzialności karnej. Niemniej należy liczyć się z tym, że Pana matce może zostać postawiony zarzut popełnienia oszustwa kredytowego (art. 297 § 1 Kodeksu karnego).

 

Artykuł 297 § 1 Kodeksu karnego stanowi: „Kto, w celu uzyskania dla siebie lub kogo innego, od banku lub jednostki organizacyjnej prowadzącej podobną działalność gospodarczą na podstawie ustawy albo od organu lub instytucji dysponujących środkami publicznymi – kredytu, pożyczki pieniężnej, poręczenia, gwarancji, akredytywy, dotacji, subwencji, potwierdzenia przez bank zobowiązania wynikającego z poręczenia lub z gwarancji lub podobnego świadczenia pieniężnego na określony cel gospodarczy, elektronicznego instrumentu płatniczego lub zamówienia publicznego, przedkłada podrobiony, przerobiony, poświadczający nieprawdę albo nierzetelny dokument albo nierzetelne, pisemne oświadczenie dotyczące okoliczności o istotnym znaczeniu dla uzyskania wymienionego wsparcia finansowego, instrumentu płatniczego lub zamówienia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5".

 

Piąte: W przypadku śmierci matki, w celu uniknięcia odpowiedzialności za jej długi, Pan, brat oraz ojciec powinniście w terminie 6 miesięcy (od chwili śmierci) złożyć przed notariuszem lub przed sądem oświadczenie albo o odrzuceniu spadku, albo o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

 

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza oznacza, że za długi spadkowe będziecie odpowiadać tylko do wysokości stanu czynnego spadku (oczywiście jeśli matka pozostawiła również jakieś korzyści w spadku); natomiast wierzyciel nie może zaspokoić się z Waszych majątków prywatnych, nawet jeśli w skład spadku wchodzą tylko i wyłącznie same długi.

 

Korzystniej jest przyjąć spadek z dobrodziejstwem inwentarza, jeśli posiadacie własne potomstwo. Bowiem w przypadku odrzucenia spadku, spadek muszą odrzucić również Wasze dzieci, wnukowie; następnie rodzice i rodzeństwo spadkodawcy (jeśli oczywiście są takie osoby). Jeśli dzieci są małoletnie, to w celu odrzucenia spadku należy wystąpić do sądu opiekuńczego o udzielenie zgody na odrzucenie spadku w ich imieniu.

 

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Długi brata – czy mogę za nie odpowiadać?

Jestem właścicielem samochodu, ale jeździ nim mój brat. Brat ma długi i komornik chce zająć mój samochód na poczet jego długów. Czy może to zrobić? Czy może też zająć moją nieruchomość, jeżeli brat u mnie zamieszkuje?

Co dalej po śmierci współkredytobiorcy?

Parę lat temu znajoma miała problem finansowy i zgodziłam się jej pomóc – zostałam współkredytobiorcą kredytu dla niej. Pół roku temu znajoma zmarła. Wczoraj otrzymałam papiery od komornika o wszczęciu egzekucji. Przeżyłam szok! Okazało się, że kredyt nie został spłacony. Co mam robić? Nie mam tej umowy. Nie wiem, czy była ubezpieczona w razie śmierci? Mam 7 dni na odpowiedź komornikowi. Czy po śmierci znajomej muszę spłacać jej kredyt? Zmarła ma córkę.

 

Kredyt córki, która jest współwłaścicielką mieszkania

Zaciągnęłam kredyt i moja matka obawia się, że gdybym nie była w stanie go spłacić, ona będzie musiała zrobić to za mnie. Nie jestem zameldowana ani nie mieszkam w jej mieszkaniu. Ona jednak uważa, że skoro 1/4 mieszkania należy do mnie (spadek po tacie), to komornik może zlicytować całe mieszkanie, a ją posłać na bruk. Czy jest to prawda? Jeśli tak, to czy mama może się zabezpieczyć przed taką ewentualnością? Poradzono jej, żeby notarialnie uregulowała sprawy spadkowe. Na czym miałoby to polegać?

O jaki tytuł wykonawczy wystąpić do sądu?

Komornik na mój wniosek wierzyciela (pożyczka prywatna, konieczność zwrotu zasądzona prawomocnym wyrokiem sądu) zajął własnościowe mieszkanie spółdzielcze będące współwłasnością ustawową małżeńską dłużnika. Małżeństwo to jest po rozwodzie bez podziału majątku wspólnego, a jedno z nich jest moim dłużnikiem. O jaki tytuł wykonawczy wystąpić mam do sądu, aby licytacja całości mieszkania lub połowy była możliwa prawnie? Jak mam zabezpieczyć swój interes prawny przed działaniem strony przeciwnej, np. przez podział majątku wspólnego przysądzający całość mieszkania byłej żonie dłużnika.

Kredyt wzięty przez męża bez wiedzy żony

Mój mąż za moimi plecami zaciągnął kredyt w banku w wysokości 20 000 zł. Do takiej kwoty nie potrzebna jest w banku zgoda współmałżonka. Co mogę w takiej sytuacji zrobić i jak się zabezpieczyć, abym to nie ja musiała ten kredyt w przyszłości spłacać?

Intercyza a odpowiedzialność za długi męża

Zamierzam wstąpić w związek małżeński. Przyszły małżonek ma problemy finansowe (dług w banku), dlatego planuję spisać intercyzę, żadnego majątku nie mamy. Czy po ewentualnej śmierci męża będę odpowiedzialna za ten dług bankowy spłacić mimo intercyzy? Czy intercyza nie stoi na przeszkodzie, abym zachowała prawo do renty rodzinnej po mężu, gdyby zmarł przede mną?

Pożyczka bez umówionego terminu spłaty a przedawnienie

Przed około 13 laty pożyczyłem teściowi pieniądze na wesele jego syna – ustnie, bez żadnej umowy. Nie umówiliśmy się co do terminu zwrotu pożyczki. Teraz pieniądze są mi potrzebne, a teść mówi, że nie ma i że sprawa jest przedawniona. Śmieje mi się prosto w twarz i mówi, że nie odda. Co mogę zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »