Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyty chorej psychicznie córki

Izabela Nowacka-Marzeion • Opublikowane: 2017-03-02

Mam pełnoletnią chorą psychicznie córkę. Obecnie przebywa w zakładzie psychiatrycznym, lecz przed pójściem do zakładu nabrała kredytów w różnych bankach. Córka nie posiada żadnego majątku. Czy jakakolwiek firma windykacja może zająć mój majątek, tylko dlatego że córka jest u mnie zameldowana?

zdjęcie prawnika
Izabela Nowacka-Marzeion

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Obecnie – choć meldunek nie jest obowiązkowy, z meldunkiem czy bez meldunku – ma Pan takie same możliwości obrony przed ewentualną egzekucją komorniczą.

Windykatorzy nie mogą zrobić nic – mówimy o windykatorach prywatnych, KRUK, PRESCO, EOS KSI, czy innych firmach windykacyjnych. Ci nie mają żadnych możliwości ani prawnych, ani faktycznych do choćby wejścia do Pana mieszkania.

Co innego, gdy dysponują wyrokiem sądowym a sprawę oddadzą do komornika.

Komornik może zająć tylko rzeczy należące do córki, jeśli więc nie posiada Pan jej rzeczy nie ma mowy o zajęciu komornika. Jeśli nawet zająłby cokolwiek, mimo wszystko, należy złożyć powództwo przeciwegzekucyjne.

Powództwo przeciwegzekucyjne (ekscydencyjne) osoby trzeciej – czyli Pana jako rodzica – polega na tym, że jeżeli organ egzekucyjny odmownie rozpatrzył wniosek o wyłączenie spod egzekucji administracyjnej rzeczy lub praw majątkowych, osoba trzecia może złożyć powództwo do sądu na podstawie przepisów art. 842 Kodeksu postępowania cywilnego o zwolnienie ich spod egzekucji.

Powództwo ekscydencyjne jest jednym z dwóch powództw przeciwegzekucyjnych przewidzianych w Kodeksie postępowania cywilnego.

Gdyby zdarzyła się taka sytuacja, że żądając wyłączenia rzeczy lub prawa, nie zostało to uwzględnione, przysługuje Panu prawo żądania zwolnienia ich od zabezpieczenia lub egzekucji.

Tak więc Pana majątek jest chroniony prawem.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Co mogę zrobić z sprawie pożyczki pieniędzy znajomemu

W roku 2013 pożyczyłam pieniądze znajomemu, miał je oddać do końca roku (sam to zaznaczył na piśmie). Nie oddał mi jednak tych pieniędzy. Upomniałam się...

Problem z mieszkaniem kupionym na kredyt

Mam problem z mieszkaniem kupionym na kredyt wspólnie z byłym partnerem. Do tej pory spłacaliśmy kredyt po połowie. Od trzech miesięcy były partner...

Uwolnienie hipoteki przez bank

Moi rodzice są zadłużeni, prowadzą gospodarstwo. Są już raczej starzy i nie ma szans aby spłacili długi. Ja osobiście nie zamierzam dziedziczyć po...

Odzyskanie pożyczki od byłego chłopaka

Pożyczyłam byłemu chłopakowi 30 000 zł. Rozstaliśmy się i mam problem z odzyskaniem pieniędzy. Nie mam umowy, a moim jedynym dowodem są...

Dług sprzed lat i horrendalne odsetki

Mam dług 3000 złotych z 2000 roku za faktury z okresu prowadzenia działalności. Jest tez wpis do księgi wieczystej.Dostałam teraz fakturę od biura...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »