Kredyt wzięty na chorą babcię, co robić?

Autor: Katarzyna Siwiec

Moja mama została oszukana przez wnuków, wzięła dla nich kredyt, który oni mieli spłacać, a tego nie zrobili. Są oskarżeni z art. 286 § 1 K.k., mama jest jako pokrzywdzona. Wkrótce odbędzie się rozprawa sądowa. Wczoraj odebrałam pocztę adresowaną do mamy, jest to pozew o zapłatę i nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z sądu rejonowego. Mama obecnie znajduje się w zakładzie opiekuńczo-leczniczym – ma stwierdzoną miażdżycę, zespół otępienny i nadciśnienie tętnicze. Na rozprawę sądową nie będzie mogła się stawić, wysłałam już dokumenty do sądu. Co mam zrobić z tym pozwem i nakazem zapłaty? Ja nie mogę podejmować żadnych decyzji, ponieważ mama nie jest ubezwłasnowolniona.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Kredyt wzięty na chorą babcię, co robić?

Sprzeciw od nakazu zapłaty

Odpowiadając na pytanie, co należy zrobić w opisanej sytuacji, wyjaśniam, że koniecznie należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w terminie 14 dni od daty odbioru niniejszego nakazu, jeżeli Pani odebrała korespondencję w imieniu mamy.

Nie wiem, co Pani napisała w piśmie do sądu, ale rozprawa się nie odbędzie, jeśli Pani mama lub wyznaczony przez nią pełnomocnik nie wniesie sprzeciwu. Wówczas ten nakaz uprawomocni się i będzie można skierować go do egzekucji.

Koniecznie trzeba zatem przeciwdziałać się tej sytuacji.

Reprezentowanie osoby niedołężnej w postępowaniu przed sądem

Jeżeli ma Pani kontakt z mamą, sugerowałabym, aby na chwilę obecną uzyskała Pani od niej pełnomocnictwo do wniesienia sprzeciwu wraz z wnioskiem o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu. Ktoś musi bowiem Pani mamę reprezentować w postępowaniu, skoro jest osobą starszą i chorą. Trudno będzie jej samej w takiej sytuacji sobie radzić, a instytucja pełnomocnika z urzędu jest właśnie po to, aby pomagać ludziom w takiej sytuacji jak Pani mama. Jeśli sąd ustanowi pełnomocnika, to już on będzie prowadził sprawę w imieniu mamy.

Oczywiście możemy w oparciu o dokumentację przygotować sprzeciw wraz z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika, ale tak naprawdę powinna go podpisać Pani mama. Nie wiem, czy to jest możliwe. Jeżeli nie, to sugerowałabym, aby Pani napisała jeszcze jedno pismo do sądu z szczegółowym wyjaśnieniem stanu zdrowia Pani mamy, np. ze wskazaniem, że nie ma z nią logicznego kontaktu, że ona nie rozumie istoty tego postępowania, że nie jest w stanie sama się bronić wraz z przekazaniem informacji, gdzie przebywa obecnie.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »