Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kredyt wzięty na chorą babcię, co robić?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2018-02-07

Moja mama została oszukana przez wnuków, wzięła dla nich kredyt, który oni mieli spłacać, a tego nie zrobili. Są oskarżeni z art. 286 § 1 K.k., mama jest jako pokrzywdzona. Wkrótce odbędzie się rozprawa sądowa. Wczoraj odebrałam pocztę adresowaną do mamy, jest to pozew o zapłatę i nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym z sądu rejonowego. Mama obecnie znajduje się w zakładzie opiekuńczo-leczniczym – ma stwierdzoną miażdżycę, zespół otępienny i nadciśnienie tętnicze. Na rozprawę sądową nie będzie mogła się stawić, wysłałam już dokumenty do sądu. Co mam zrobić z tym pozwem i nakazem zapłaty? Ja nie mogę podejmować żadnych decyzji, ponieważ mama nie jest ubezwłasnowolniona.

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

Odpowiadając na pytanie, co należy zrobić w opisanej sytuacji, wyjaśniam, że koniecznie należy złożyć sprzeciw od nakazu zapłaty w terminie 14 dni od daty odbioru niniejszego nakazu, jeżeli Pani odebrała korespondencję w imieniu mamy.

Nie wiem, co Pani napisała w piśmie do sądu, ale rozprawa się nie odbędzie, jeśli Pani mama lub wyznaczony przez nią pełnomocnik nie wniesie sprzeciwu. Wówczas ten nakaz uprawomocni się i będzie można skierować go do egzekucji.

Koniecznie trzeba zatem przeciwdziałać się tej sytuacji.

Jeżeli ma Pani kontakt z mamą, sugerowałabym, aby na chwilę obecną uzyskała Pani od niej pełnomocnictwo do wniesienia sprzeciwu wraz z wnioskiem o ustanowienie dla niej pełnomocnika z urzędu. Ktoś musi bowiem Pani mamę reprezentować w postępowaniu, skoro jest osobą starszą i chorą. Trudno będzie jej samej w takiej sytuacji sobie radzić, a instytucja pełnomocnika z urzędu jest właśnie po to, aby pomagać ludziom w takiej sytuacji jak Pani mama. Jeśli sąd ustanowi pełnomocnika, to już on będzie prowadził sprawę w imieniu mamy.

Oczywiście możemy w oparciu o dokumentację przygotować sprzeciw wraz z wnioskiem o ustanowienie pełnomocnika, ale tak naprawdę powinna go podpisać Pani mama. Nie wiem, czy to jest możliwe. Jeżeli nie, to sugerowałabym, aby Pani napisała jeszcze jedno pismo do sądu z szczegółowym wyjaśnieniem stanu zdrowia Pani mamy, np. ze wskazaniem, że nie ma z nią logicznego kontaktu, że ona nie rozumie istoty tego postępowania, że nie jest w stanie sama się bronić wraz z przekazaniem informacji, gdzie przebywa obecnie.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »