Indywidualne porady prawne

Pliki można dodać w kolejnym kroku
Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!

Konflikt rodzinny o przekazane pieniądze - pożyczka czy darowizna?

Autor: Marek Gola

Moja babcia twierdzi, że 3 lata temu przekazała mi pieniądze w formie pożyczki, a nie darowizny. Nie ma na to ani potwierdzenia przelewu, ani żadnych dokumentów, jednak grozi mi konsekwencjami, podaniem do sądu że pożyczyła mi pieniądze. W rzeczywistości dała mi pieniądze w darowiźnie i nigdzie tego nie zgłaszała. Zarzut jest absurdalny i zapewne babcia robi to pod namową rodziny, z którą jestem skonfliktowany. Ja obecnie prowadzę firmę, która jest dochodowa i może stąd taka zawiść. Co z tym zrobić w przypadku postawienia mi oficjalnie zarzutów przez drugą stronę?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Konflikt rodzinny o przekazane pieniądze - pożyczka czy darowizna?

Dowody na udzielenie pożyczki

O ile babcia nie będzie miała dowodów na pożyczkę, to nie musi się Pan niczego obawiać. Zgodnie z art. 6 Kodeksu cywilnego (K.c.) – ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Zachodzi zatem pytanie, jakiego rodzaju dowody przeciwko Panu może mieć babcia. Czy dysponuje jakąkolwiek korespondencją SMS-ami, mailami albo może ma świadków, którzy mogliby potwierdzić pożyczenie Panu pieniędzy? Względnie, czy Pan dysponuje dowodami na to, że była to darowizna a nie pożyczka. Proszę się nad tym zastanowić.

Zobacz też: Darowizna dla syna

Kwota pożyczki, umowa pożyczki

Ponadto istotna jest też sama kwota rzekomej pożyczki. Bowiem zgodnie z art. 720 K.c. – przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości. Umowa pożyczki, której wartość przekracza tysiąc złotych, wymaga zachowania formy dokumentowej.

Dodam jeszcze, że nawet jeżeli babcia pożyczyła Panu pieniądze, to nie oznacza, że od razu Pańska odmowa wypełnia znamiona czynu zabronionego.

W mojej ocenie powinien Pan domagać się wskazania, kiedy i w jakiej kwocie pieniądze zostały Panu pożyczone, na jakich warunkach i z jakim terminem spłaty. Dobrze byłoby, gdyby taką rozmowę z babcią przeprowadził Pan telefonicznie i ją nagrywał. Wówczas będzie Pan miał dowód, zaś babcia nie koniecznie może spodziewać się tego rodzaju pytań, co z kolei może Pana postawić w dobrej sytuacji.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej  ▼▼▼


Indywidualne porady prawne

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »