Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Komornik za dług sprzed 12 lat

Łukasz Marciniak • Opublikowane: 2017-08-16

Dowiedziałem się, że mam komornika za dług sprzed 12 lat. Sprawa dotyczy opłaty za 1 semestr sprzed 12 lat, sprawa ponoć odbyła się w 2012 r. Czy ta stara sprawa nie jest przedawniona?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Odnośnie kwestii upływu terminu przedawnienia opłaty za czesne to sprawa ta nie jest jednoznaczna. Pytanie, za jaką szkołę była to opłata? Szkołę policealną, studia wyższe? Moje pytanie wynika z tego, że sądy nie są zgodne, czy do tego typu spraw wszczętych przed 2014 r. należy stosować 2-letni, 3-letni, czy 10-letni termin przedawnienia.

 

Dwuletni termin wynika z art. 751 Kodeksu cywilnego, który traktuje umowę o warunkach odpłatności za studia jako umową o świadczenie usług, do której powinny mieć odpowiednie zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego o zleceniu. Trzyletni termin wynika z art. 118. Zgodnie z tą koncepcją czesne za studia ma charakter świadczenia okresowego. Natomiast inne sądy twierdziły, iż należy stosować ogólny dziesięcioletni termin przedawnienia z art. 118.

 

Wracając do Pani pytania, termin przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne (art. 120 § 1), tzn. w Pani sprawie przedawnienie liczy się od 2004 roku. Proszę mieć na uwadze, że po upływie terminu przedawnienia roszczenie nie wygasa, tylko staje się zobowiązaniem niezupełnym. Oznacza to, iż wierzyciel nie może dochodzić przymusowo swojego roszczenia. Jednakże staje się tak wyłącznie w przypadku podniesienia przez Panią w procesie zarzutu przedawnienia dochodzonej przez wierzyciela należności – najlepiej w odpowiedzi na pozew, sprzeciwie od nakazu zapłaty, lub też na pierwszej rozprawie w sprawie.

 

Po wydaniu prawomocnego wyroku w sprawie brak jest prawnej możliwości na powoływanie się na powyższą okoliczność.

 

Natomiast czym innym jest przedawnienie egzekucji roszczenia. Jak zostało to stwierdzone w art. 125 § 1, roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Zatem komornik w imieniu wierzyciela ma 10 lat na wyegzekwowanie należności orzeczonej wyrokiem sądu z 2012 roku.

Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) – link do formularza z indywidualną pomocą prawną »


Podobne materiały

Czy dłużnik płaci VAT, którym obciążony jest komornik?

Kilka lat temu wziąłem pożyczkę. Później zlecono ściągnięcie długu komornikowi. Do spłacenia zostało mi ok. 900 zł i wtedy dowiedziałem się, że...

 

Czy można zlicytować nieruchomość za dług poniżej jej wartości?

Nie ma jeszcze terminu licytacji, ale komornik oszacował już nieruchomość na 15 mln zł, a dług wraz kosztami komorniczymi wynosi 300 tys. zł....

 

Wezwanie komornika do przedstawienia rozliczenia długu

Komornik zajął część emerytury mojej mamy na poczet spłaty długu. Z moich wyliczeń wynika, że po 5 latach spłacania pobrana kwota przekracza już...

 

Czy komornik może zająć angielskie konto?

Moje pytanie dotyczy długów z Polski za granicą. Jestem od niedawna w Anglii, pracuję i mam konto w banku. Czy komornik z Polski może...

 

Naruszenie prawa osoby trzeciej przez egzekucję

Sprawa dotyczy naruszenia prawa osoby trzeciej przez egzekucję. Jestem zameldowany w domu, który od 6 miesięcy jest własnością mojej żony (zniesienie...

 

Zajęcie ruchomości nienależącej do dłużnika

Otrzymałem od komornika zawiadomienie o wszczęciu egzekucji. Prawdopodobnie czeka mnie wizyta komornika w mieszkaniu. Z niepełnosprawną żoną...

 

Oszczędzenie przed licytacją domu

Oszczędzenie przed licytacją domu

Rodzice przepisali dom na brata, który obecnie przebywa w ZK (tata nie żyje, mama – osoba niepełnosprawna, I-stopień). Zadłużenie brata to kwota...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »