Indywidualne porady prawne
Marek Gola • Opublikowane: 2018-10-03
Żona zmarła 3 lata temu. Po śmierci okazało się, że narobiła długów. Z synem nie zrzekliśmy się spadku i musieliśmy spłacić sporo długów. Niedawno przyszło pismo do syna od komornika (nie mieszka ze mną, więc nie odebrałem listu). Czy z komornikiem można się dogadać w kwestii pozostałych długów po zmarłej?
W pierwszej kolejności zasadne jest ustalenie, czego sprawa dotyczy. Wyraźnie przy tym podkreślić należy, iż bez odebrania pisma raczej trudno będzie ustalić z czyjego wniosku postępowanie egzekucyjne jest prowadzone, a w szczególności na jakiej podstawie, tj. wyrok, nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym. Na miejscu syna zatem korespondencję bym odebrał. Nieodebranie korespondencji problemu nie rozwiąże. O ile wierzytelności dochodzonej w postępowaniu egzekucyjnym nie będzie można zakwestionować, zasadne będzie dążenie do porozumienia z wierzycielem. Wniosek o zawieszenie postępowania i dojście do porozumienia należy jednak kierować nie do komornika, lecz do wierzyciela. Komornik bowiem wykonuje czynności, które zleci mu wierzyciel. Tym samym próba dojścia do porozumienia i spłata wierzytelności w ratach jest możliwa, ale zgodę na to musi wyrazić wierzyciel.
Po odebraniu korespondencji należy jednak udać się do komornika (najlepiej następnego dnia) i sprawdzić, czy syn w ogóle wiedział o prowadzonym postępowaniu egzekucyjnym. Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że syn nie miał wiedzy o prowadzonym postępowaniu sądowym, które zakończyło się wydaniem przeciwko niemu nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym, względnie wyrokiem. Wówczas jednak syn mógłby skarżyć postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. By jednak skutecznie zaskarżyć takie postanowienie musiałby w terminie 7 dni od dnia dowiedzenia się o egzekucji wnieść do sądu zażalenie/skargę w zależności od tego kto nadałby klauzulę sąd/referendarz, jak również wykazać, że zamieszkuje winnymi miejscu aniżeli to na które kierowana była korespondencja z sądu. O ile powyższe byłoby prawdziwe, wówczas w zażaleniu/skardze należałoby wnioskować o zawieszenie postępowania egzekucyjnego.
Nie można bowiem wykluczyć sytuacji, że sąd podwójnie awizowaną przesyłkę uznał za doręczoną na zasadzie fikcji prawnej (co jest możliwe zgodnie z przepisami), ale jedynie wówczas, jeżeli adres, pod który kieruje się pisma, jest prawidłowy. Innymi słowy adresat mógł odebrać pismo, ale go nie odebrał (tylko z sobie wiadomych powodów).
Jeśli masz podobny problem prawny, zadaj pytanie naszemu prawnikowi (przygotowujemy też pisma) w formularzu poniżej ▼▼▼
Indywidualne porady prawne
Zapytaj prawnika