Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy iść do komornika z nakazem zapłaty?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-25

Złożyliśmy pozew do sądu o nakaz zapłaty za niezapłacone faktury. Dostaliśmy od sądu nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. I teraz nie wiem, co mam robić. Czy mogę iść z tym nakazem do komornika sądowego o ściągnięcie długu? W nakazie jest zapis, że pozwany ma zapłacić powodowi kwotę w terminie dwóch tygodni. Czy mam odczekać te dwa tygodnie i iść do komornika. Kiedy mogę iść do komornika?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata
Bardzo serdecznie dziękuje Pani mecenas za porade. Wszystko jest dla mnie jasne.
Edyta, mgr administracji, 38 lat
Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy

W pierwszej kolejności winien Pan ustalić za pomocą sygnatury akt sprawy (podana na nakazie o lewej stronie „sygn. akt …”), dzwoniąc do sądu, czy pozwany złożył w terminie prawem przewidzianym sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeżeli taki sprzeciw nie został wniesiony, wówczas może Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie odpisu nakazu z klauzulą wykonalności. Pozwany ma bądź miał (nie mam wiedzy, czy termin do zaskarżenia nakazu upłynął) dwa tygodnie na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli taki sprzeciw pozwany wniósł, wówczas nakaz utracił moc, a sprawa będzie podlegała rozpoznaniu w trybie zwyczajnym. Jeżeli nie wniósł sprzeciwu, wówczas, jak wskazałem powyżej, może Pan wystąpić do wydanie tytułu wykonawczego (nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z klauzulą wykonalności. Opłata za wydanie takiego nakazu wynosi 6 zł od jednej strony. Zasadne jest zatem ustalenie, ile nakaz ma stron (ma Pan odpis nakazu zapłaty). Po uzyskaniu takiego nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności może Pan napisać do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »