Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Kiedy iść do komornika z nakazem zapłaty?

Marek Gola • Opublikowane: 2017-08-25

Złożyliśmy pozew do sądu o nakaz zapłaty za niezapłacone faktury. Dostaliśmy od sądu nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym. I teraz nie wiem, co mam robić. Czy mogę iść z tym nakazem do komornika sądowego o ściągnięcie długu? W nakazie jest zapis, że pozwany ma zapłacić powodowi kwotę w terminie dwóch tygodni. Czy mam odczekać te dwa tygodnie i iść do komornika. Kiedy mogę iść do komornika?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

W pierwszej kolejności winien Pan ustalić za pomocą sygnatury akt sprawy (podana na nakazie o lewej stronie „sygn. akt …”), dzwoniąc do sądu, czy pozwany złożył w terminie prawem przewidzianym sprzeciw od nakazu zapłaty. Jeżeli taki sprzeciw nie został wniesiony, wówczas może Pan wystąpić do sądu z wnioskiem o wydanie odpisu nakazu z klauzulą wykonalności. Pozwany ma bądź miał (nie mam wiedzy, czy termin do zaskarżenia nakazu upłynął) dwa tygodnie na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym. Jeżeli taki sprzeciw pozwany wniósł, wówczas nakaz utracił moc, a sprawa będzie podlegała rozpoznaniu w trybie zwyczajnym. Jeżeli nie wniósł sprzeciwu, wówczas, jak wskazałem powyżej, może Pan wystąpić do wydanie tytułu wykonawczego (nakazu zapłaty w postępowaniu upominawczym z klauzulą wykonalności. Opłata za wydanie takiego nakazu wynosi 6 zł od jednej strony. Zasadne jest zatem ustalenie, ile nakaz ma stron (ma Pan odpis nakazu zapłaty). Po uzyskaniu takiego nakazu zapłaty z klauzulą wykonalności może Pan napisać do komornika wniosek o wszczęcie egzekucji.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »