Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Wykreślenie z rejestru ZBP po spłacie kredytu

Marek Gola • Opublikowane: 2016-12-02

Miałem problem z spłatą kredytu z PKO. Spłaciłem go później, gdy był już u firmy windykacyjnej. Jak teraz zostać wykreślonym z rejestru ZBP?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu cywilnego zwanego dalej K.c.

W pierwszej kolejności zasadne jest wskazanie, iż winien Pan dysponować umową sprzedaży wierzytelności, z której winno wynikać, na jakich zasadach i jakie prawa i obowiązki umowa sprzedaży przenosi na kupującego wierzytelność. Innymi słowy jakie prawa i obowiązki przeszły na firmę windykacyjną z PKO. Jeżeli bowiem został Pan wpisany do ZBP na wniosek PKO, to formalnie to PKO może przychylić się do Pana wniosku o wykreślenie z ZBP. Ponadto zachodzi pytanie, czy PKO przekazało informację do ZBP o sprzedaży wierzytelności firmie windykacyjnej. Jeżeli bowiem taka informacja nie została przekazana, to zasadne byłoby wnosić do PKO, aby taką informację do ZBP przekazał lub też by firma windykacyjna przedłożyła ZBP dokumenty z których wynika, że na nią przeszła wierzytelność.

Mając na uwadze powyższe jeżeli ZBP będzie dysponowało dokumentami, z których będzie wynikało, że wierzytelność została odsprzedana, nowy wierzyciel został spłacony, a także nie wyraża sprzeciwu na wykreślenie Pana danych z ZBP. Jeżeli będzie pismo firmy windykacyjnej o przychyleniu się do Pana wniosku, przychylność do takiej czynności na pewno będzie większa.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »