Kategoria: Postępowanie komornicze

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak wyegzekwować od dłużnika zasądzone świadczenie?

Autor: Monika Cieszyńska • Opublikowane: 2009-09-17

W artykule tym zostały omówione zasady wszczynania postępowania egzekucyjnego.

zdjęcie prawnika
Monika Cieszyńska

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Jeśli dłużnik dobrowolnie nie chce wykonać orzeczenia sądu, należy wszcząć postępowanie egzekucyjne, które przeprowadzi komornik.

 

Postępowanie egzekucyjne wszczynane jest na wniosek wierzyciela. Przy wnoszeniu samego wniosku nie trzeba uiszczać żadnej opłaty, ewentualnie należy to zrobić na wezwanie komornika.

 

Podstawą egzekucji jest tzw. tytuł wykonawczy, należy przez niego rozumieć tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę wykonalności.

 

Tytułami egzekucyjnymi są:

 

 • orzeczenia (w szczególności wyroki, nakazy zapłaty) sądu czy referendarza sądowego prawomocne lub podlegające natychmiastowemu wykonaniu,
 • ugody zawarte przed sądem,
 • ugody zawarte przed mediatorem bądź komisją pojednawczą,
 • wyroki sądu polubownego (także ugody zawarte przed tym sądem),
 • akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej, uiszczenia rzeczy oznaczonych co do gatunku, ilościowo w akcie oznaczonych, albo też obowiązek wydania rzeczy indywidualnie oznaczonej, lokalu, nieruchomości lub statku wpisanego do rejestru, pod warunkiem że termin zapłaty, uiszczenia lub wydania jest w akcie wskazany,
 • akt notarialny, w którym dłużnik poddał się egzekucji i który obejmuje obowiązek zapłaty sumy pieniężnej do wysokości w akcie wprost określonej albo oznaczonej za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, pod warunkiem że akt określa warunki, które upoważniają wierzyciela do prowadzenia przeciwko dłużnikowi egzekucji na podstawie tego aktu o całość lub część roszczenia, oraz termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności,
 • akt notarialny, w którym właściciel nieruchomości albo wierzyciel wierzytelności obciążonych hipoteką, niebędący dłużnikiem osobistym, poddał się egzekucji z obciążonej nieruchomości albo wierzytelności, w celu zaspokojenia wierzyciela hipotecznego, pod warunkiem że wysokość wierzytelności jest w akcie określona wprost albo oznaczona za pomocą klauzuli waloryzacyjnej, akt określa warunki prowadzenia egzekucji o część lub całość roszczenia, a także gdy wskazany jest termin, do którego wierzyciel może wystąpić o nadanie temu aktowi klauzuli wykonalności.

 

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

W celu nadania klauzuli wykonalności tytuł egzekucyjny musi być prawomocny (czyli taki od którego nie przysługują już zwykłe środki odwoławcze) albo natychmiastowo wykonalny. Natychmiastowa wykonalność orzeczenia powstaje z chwilą jego wydania i zachodzi albo z mocy ustawy albo z mocy orzeczenia sądowego (chodzi tu o orzeczenia, którym sąd nadał rygor natychmiastowej wykonalności – w takim przypadku wierzyciel, w celu jego egzekucji, nie musi czekać na jego uprawomocnienie się).

 

Klauzulę wykonalności nadaje co do zasady sąd rejonowy, który wydał orzeczenie w pierwszej instancji. Sąd drugiej instancji nadaje klauzulę, dopóki akta sprawy w sądzie tym się znajdują; nie dotyczy to jednak Sądu Najwyższego. Pozostałym tytułom wykonawczym klauzulę wykonalności nadaje sąd rejonowy miejsca zamieszkania dłużnika. Jeżeli tej właściwości nie można ustalić, klauzulę nadaje sąd rejonowy, w którego okręgu ma być wszczęta egzekucja, a gdy wierzyciel zamierza wszcząć egzekucję za granicą – sąd rejonowy, w którego okręgu tytuł został sporządzony.

 

Do wniosku o nadanie klauzuli wykonalności należy załączyć oryginał tytułu egzekucyjnego oraz opłatę kancelaryjną w wysokości 6 zł. Dowód uiszczenia opłaty – w przypadku przelewu bankowego – należy załączyć do wniosku. Opłatę można też uiścić przez naklejenie na wniosek znaków opłaty sądowej (znaki te można nabyć w kasie sądu).

 

Wnioski o nadanie klauzuli wykonalności tytułowi egzekucyjnemu innemu niż orzeczenie sądu, ugoda sądowa, nakaz zapłaty albo ugoda zawarta przed mediatorem podlegają nadto opłacie sądowej w kwocie 50 zł.

 

Jeśli dłużnik pozostaje w związku małżeńskim, w celu prowadzenia egzekucji z majątku wspólnego wierzyciel we wniosku winien wnieść o nadanie klauzuli także przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową. Do wniosku należy również załączyć dokument prywatny lub urzędowy w celu wykazania, iż dochodzony dług powstał z czynności prawnej (np. umowy) dokonanej za zgodą małżonka dłużnika; oraz oprócz opłaty kancelaryjnej – opłatę sądową w wysokości 50 zł.

 

Wniosek o nadanie klauzuli wykonalności sąd rozpoznaje niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 3 dni od dnia jego złożenia.

 

Na postanowienie sądu co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie, które należy złożyć w terminie 7 dni od jego doręczenia do sądu wyższej instancji za pośrednictwem sądu, który wydał zaskarżone postanowienie.

 

Sąd tytuł egzekucyjny zaopatrzony w klauzulę przesyła wierzycielowi na adres wskazany we wniosku. Wierzyciel, który posiada już tytuł wykonawczy, może wystąpić do komornika z wnioskiem o wszczęcie egzekucji. Można go złożyć na piśmie lub ustnie do protokołu. Może go złożyć osobiście wierzyciel albo jego ustawowy przedstawiciel (np. w przypadku, gdy wierzycielem jest osoba niepełnoletnia lub ubezwłasnowolniona) lub pełnomocnik. Pełnomocnictwo udzielone w postępowaniu rozpoznawczym działa w postępowaniu egzekucyjnym. Tym samym nie ma potrzeby ustanawiania na nowo pełnomocnika po zakończonym postępowaniu przed sądem.

 

We wniosku należy wskazać:

 

 • komornika, do którego kierowany jest wniosek,
 • strony postępowanie egzekucyjnego (a więc wierzyciela i dłużnika),
 • wysokość egzekwowanej kwoty,
 • sposób egzekucji.

 

Do wniosku należy załączyć oryginał tytułu wykonawczego.

 

We wniosku, oprócz dochodzonej w postępowaniu egzekucyjnym kwoty, należy podać również zasądzone przez sąd koszty procesu, dłużnik zobowiązany jest bowiem do ich zwrotu.

 

Wyróżniamy następujące sposoby egzekucji świadczeń pieniężnych:

 

 1. egzekucja z ruchomości,
 2. egzekucja z wynagrodzenia za pracę,
 3. egzekucja z rachunków bankowych,
 4. egzekucja z innych wierzytelności i innych praw majątkowych,
 5. egzekucja z nieruchomości,
 6. egzekucja ze statków morskich.

 

Wierzyciel może wskazać we wniosku kilka sposobów egzekucji przeciwko swojemu dłużnikowi z tym zastrzeżeniem, że z tych kilku sposobów powinien zastosować ten najmniej uciążliwy dla dłużnika.

 

Od wskazanego sposobu egzekucji zależy w zasadzie właściwość komornika. Egzekucja z ruchomości należy do komornika tego sądu, w którego okręgu znajdują się ruchomości; egzekucja z wynagrodzenia za pracę dłużnika należy do komornika, w którego okręgu dłużnik ma miejsce zamieszkania.

 

Ustawa o komornikach sądowych i egzekucji z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. 2006 r. Nr 167 poz. 1191) dopuszcza jednak odstępstwo od tej zasady. Zgodnie z art. 8 ust. 3 tejże wierzyciel ma prawo wyboru komornika w granicach właściwości sądu apelacyjnego. W praktyce oznacza to, że wierzyciel może złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do wybranego przez siebie komornika, pod warunkiem że wybrany komornik działa w okręgu tego samego sądu apelacyjnego.

 

Przykładowo, jeśli tytuł egzekucyjny, na podstawie którego prowadzona jest egzekucja, wydał Sąd Rejonowy w Toruniu, wierzyciel może się zwrócić do któregokolwiek z komorników działających w okręgu Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

 

Reasumując, w celu przymusowego dochodzenia zasądzonego świadczenia należy złożyć wniosek egzekucyjny do komornika po uprzednim wystąpieniu do sądu o nadanie tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności. Oczywiście koszty postępowania egzekucyjnego obciążają dłużnika.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Windykacja czynszu z umowy najmu lokalu mieszkalnego

Autor omawia w niniejszym artykule zagadnienia związane ze skuteczną windykacją należności z czynszu, umowy najmu etc.

Zajęcie połowy wynagrodzenia przez komornika

Od kilku miesięcy regularnie spłacam zajęcie komornicze, a mimo to w poprzednim miesiącu komornik zajął połowę mojego wynagrodzenia, a w obecnym miesiącu całe wynagrodzenie. Zarabiam 1750 zł brutto. Czy miał do tego prawo?

Umorzenie sprawy przez komornika i co dalej?

Mój kolega jest dłużnikiem. Otrzymał od komornika informację o umorzeniu postępowania w trybie art. 827 K.p.c., bo wierzyciel nie ma żadnego mienia. Co wobec umorzenia postępowania ma uczynić dłużnik i co to dla niego oznacza? Jakie kroki powinny być podjęte?

Co zrobić, gdy komornik nie podejmuje czynności egzekucyjnych?

Mam problem z komornikiem, który od 6 miesięcy nie reaguje na przesyłane listem poleconym wnioski o przeprowadzenie egzekucji. Dłużnik wyzbył się już prawie całego majątku w tym czasie, bo komornik nie podjął żadnych czynności egzekucyjnych. Co mam zrobić, żeby komornik podejmował swoje czynności szybciej?

Eksmisja inwalidy

Czy komornik może wyrzucić na bruk inwalidę po sprzedaży jego mieszkania w drodze licytacji komorniczej? Jestem inwalidą po amputacji nóg i osobą samotną, mam pierwszą grupę inwalidzką.

 

Czy komornik jest uprawniony wejść do mieszkania, które należy wyłącznie do męża?

Prowadząc działalność gospodarczą, wzięłam kredyt, którego nie jestem w stanie spłacać. Jestem bezrobotna bez prawa do zasiłku. Działalność prowadziłam w mieszkaniu, które jest wyłączną własnością męża, firmę zamknęłam miesiąc temu. Wczoraj przyszedł komornik do tego mieszkania, czy miał do tego prawo? Dodam, że mamy z mężem rozdzielność majątkową i ten kredyt wzięłam już w trakcie rozdzielności. Ja przebywam poza mieszkaniem męża, jestem u niego tylko zameldowana. Czy mam obowiązek wpuścić komornika? Czy wymeldowanie się uniemożliwi wejście komornika do mieszkania męża?

Podwójne zajęcie komornicze emerytury

Mam zajęcie komornicze na emeryturze. Pozostała część świadczenia przesyłana jest na moje konto bankowe. Tymczasem inny komornik zblokował mi to konto, na które przychodzi pozostała, wolna od zajęcia część emerytury. Co mam zrobić? Przecież to jakby podwójne zajęcie!

Co komornik może zająć w mieszkaniu?

Jestem właścicielem mieszkania wspólnie z żoną. W mieszkaniu zameldowany jest nasz syn nigdzie niepracujący, posiadający długi w wysokości około 40 000 zł, niezgłaszający się na wezwanie komornika. Spodziewam się wizyty komornika, który zostawił wezwanie dla syna z informacją o wejściu do mieszkania. Oboje z żoną pracujemy i nie przebywamy w godzinach dopołudniowych w mieszkaniu. Syn ma wyznaczony przez nas jeden pokój, a w pozostałych dwóch mieszkamy z żoną. Czy komornik może wejść do mieszkania w czasie naszej nieobecności? Co komornik może zająć w naszym mieszkaniu (jeśli posiadamy lub nie dowody zakupu)?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »