Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak usunąć wpis z BIK?

Katarzyna Bereda • Opublikowane: 2019-03-18

Ostatnio starałam się o wycofanie wpisu z BIK, ale bank odmówił. Jak mogę usunąć wpis z BIK?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Bereda

»Wybrane opinie klientów

Dokładność i Szybkość odpowiedzi
Anita, 43 lata
Konkretna odpowiedz pod daną sprawę i możliwość zadawania dodatkowych pytań.
Jerzy
Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący

W pierwszej kolejności zaznaczam, iż działanie Biura Informacji Kredytowej w sposób szczególny określa ustawa Prawo bankowe. W bazach BIK znajdują się wszystkie informacje dotyczące zobowiązań kredytowych zaciąganych w bankach, a także innych firmach pożyczkowych współpracujących z BIK. Dane te znajdują się w BIK przez cały czas spłacania zobowiązania.

Jest kilka możliwości usunięcia wpisu z BIK.

W pierwszej kolejności należy zaznaczyć, iż usunięcia wpisu można nawet żądać w przypadku pozytywnej historii kredytowej. Jeżeli kredyt został spłacony w terminie to stwarza to tzw. dobrą opinię na temat konsumenta i wiele osób chce, aby taki wpis został, jednak można również żądać w takim wypadku usunięcia wpisu. Aby dokonać wykreślenia należy złożyć stosowny wniosek.

Ponadto należy rozważyć, czy w momencie zaciągania zobowiązania, złożyła Pani zgodę na przetwarzanie danych osobowych. Jeżeli tak, to wpis nawet w przypadku spłaty zadłużenia nie zostanie cofnięty. Należy wtedy cofnąć zgodę na przetwarzanie danych o spłaconym kredycie. Jest to więc pierwszy krok do wykreślenia danych.

Jeżeli natomiast kredyt był spłacany nieterminowo, spóźniała się Pani ze spłatą rat, to dopiero po upływie 5 lat od ostatniej spłaty ma Pani prawo złożyć wniosek o wykreślenie kredytu z BIK. Dopiero po tym czasie dane zostaną skutecznie usunięte.

Ostatnią opcją usunięcia danych z BIK jest omyłka – jeżeli dane są nieprawdziwe, sfałszowane lub nierzetelne. W takim przypadku również można złożyć wniosek o wykreślenie z BIK.

Z przedstawionego przez Panią stanu faktycznego niestety nie wynika, czy spłaciła Pani kredyt terminowo. Jeżeli tak to bank nie może odmówić Pani usunięcia wpisu.

Proszę w pierwszej kolejności sprawdzić, czy wyraziła Pani zgodę na przetwarzanie danych osobowych, jeżeli tak, to bank może zachować taką pozytywną historię kredytową. Jeżeli nie chce Pani widnieć w BIK to należy taką zgodę cofnąć.

Jeżeli natomiast kredyt był spłacany nieterminowo, to ustawodawca wymaga upłynięcia terminu 5 lat od dnia ostatniej wpłaty. Niniejszy termin nie podlega zmianom i niestety nie można tego „przeskoczyć”.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »