Jak powinna wyglądać umowa spłaty pożyczki?

Autor: Joanna Korzeniewska

W poprzednim roku regularnie pożyczałem pieniądze mojej byłej dziewczynie. Dziewczyna ciągle pisze, że niebawem odda wszystkie pieniądze, jednak do tego nie dochodzi, proponuje mi jednak, żebyśmy podpisali umowę spłaty pożyczki. Co mogę zrobić z tą sprawą? Jak taka umowa spłaty pożyczki powinna wyglądać?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Jak powinna wyglądać umowa spłaty pożyczki?

Przywłaszczenie cudzej rzeczy

Sprawy majątkowe, zwłaszcza w rodzinie czy wśród znajomych i przyjaciół, nie należą do łatwych i potrafią przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza że najpierw działa się na bazie zaufania, a nieraz jest ono zawiedzione.

Na Pana sprawę można spojrzeć w dwóch aspektach – cywilnym i karnym. Można rozpatrywać tutaj ewentualne popełnienie przestępstwa. Opisana przez Pana sytuacja mogłaby wypełniać znamiona przestępstwa z art. 284 Kodeksu karnego. Zgodnie z jego treścią, kto przywłaszcza sobie cudzą rzecz ruchomą lub prawo majątkowe podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeśli zaś przywłaszcza powierzoną sobie cudzą rzecz ruchomą, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy od lat 5. Prawdopodobnie wiąże się to z faktem, że osoba nadużyła wtedy zaufania.

W tym przypadku można uznać, że pieniądze te zostały na jakiś czas powierzone tej osobie, ale z obowiązkiem zwrotu, z czego się nie wywiązała. Pod pewnymi względami postępowanie karne może być łatwiejsze, gdyż obowiązek oskarżania spoczywa na prokuratorze, a Pan mógłby występować w roli oskarżyciela posiłkowego i mieć prawa strony, a nadal główny ciężar opierałby się na barkach prokuratora. W postępowaniu karnym mógłby Pan również domagać się zwrotu zatrzymanych pieniędzy. Są jednak również inne kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę – po pierwsze, prokurator może odmówić wszczęcia dochodzenia, jeśli stwierdzi brak znamion czynu zabronionego. W takich sprawach często wolą oni zrzucić ten ciężar i mieć mniej spraw, stwierdzając, że właściwa jest wówczas droga cywilna, a nie karna. Po drugie, postępowanie takie często jest dłuższe niż cywilne, gdyż najpierw jest postępowanie przygotowawcze, a potem sądowe i koncentruje się głównie na tym, czy popełniono przestępstwo.

Zobacz też: Oświadczenie spłaty pieniędzy

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Umowa pożyczki

Druga droga jest drogą cywilną i należy to po prostu rozpatrywać jako umowę pożyczki. Wówczas należy brać pod uwagę również kwestie związane m.in. z formą umowy pożyczki.

Umowa pożyczki została opisana również w Kodeksie cywilnym (dalej K.c.), w art. 720 i następne K.c. Przez umowę pożyczki dający pożyczkę przenosi na własność osoby ją biorącej określoną sumę pieniędzy lub rzeczy oznaczonych co do gatunku, a biorący zobowiązuje się ją zwrócić. Gdy wartość pożyczki przekracza tysiąc złotych, powinna być ona sporządzona w formie dokumentowej. Należy zaznaczyć, że przed 1 lipca 2016 r. próg był określony na kwotę 500 zł.

Tak więc umowa, jaką Państwo zawarli, jest jak najbardziej ważna, gdyż rygor pisemny został zastrzeżony dla celów dowodowych. Oznacza to, iż zgodnie z art. 74 K.c. w razie sporu nie jest dopuszczalny dowód z zeznań świadków lub przesłuchania stron na fakt dokonania czynności. Dowód ten jest jednak dopuszczalny w sytuacji, gdy żąda tego konsument w sporze z przedsiębiorcą, fakt dokonania czynności zostanie uprawdopodobniony za pomocą dokumentu, a także nie stosuje się tego w stosunkach między przedsiębiorcami. Sprawia to pewne trudności, ale można tutaj je pokonać.

Porozumienie dotyczące zwrotu pieniędzy

Dobrze, że Pana była partnerka chce zawrzeć jakieś porozumienie i przyznaje się, że jest winna pieniądze (niektórzy po prostu zaprzeczają jakimkolwiek roszczeniom, co rodzi kolejne problemy).

Można zawrzeć umowę pożyczki, albo można załatwić to w inny sposób – można spisać dokument innego rodzaju: ugoda, uznanie długu. W dokumencie tym należałoby zawrzeć zapis, iż w określonym przedziale czasu udzielił Pan jej pożyczek na kwotę …, które nie zostały do tej pory spłacone, mimo że okres płatności już upłynął. W związku z tym strony zawierają ugodę, na mocy której przedłużony jest termin płatności do dnia … i pożyczkobiorca zobowiązuje się zapłacić kwoty pożyczki do dnia …. Albo też, że Pana była partnerka uznaje swój dług i zobowiązuje się spłacić go do dnia ….

To rozwiązanie jest niewątpliwie korzystne dla Pana, gdyż po pierwsze, przerywa bieg przedawnienia, a poza tym ułatwia odzyskanie pieniędzy, gdyż umożliwia wydanie nakazu zapłaty bez prowadzenia rozprawy, jedynie na podstawie dokumentów. Takie rozwiązanie jest jak najbardziej zgodne z prawem, nie trzeba zawierać żadnej fikcyjnej umowy, gdzie będzie wcześniejsza data, a byłoby to dla Pana niewątpliwie korzystne i pozwoliło na łatwiejszą egzekucję długu w przyszłości.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem.

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »