Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak porozumieć się z firmą windykacyjną?

Autor: Tomasz Krupiński • Opublikowane: 2017-06-22

Mam problem z firmą windykacyjną. Zaciągnąłem kredyt samochodowy w banku na 10 lat w 2007 r. na kwotę około 65 000 zł. Następnie pojawiły się u nas problemy finansowe, wskutek których nie mogłem spłacać zobowiązań. Bank wypowiedział umowę kredytową i zażądał sprzedaży auta, co zrobiliśmy, aby częściowo spłacić zadłużenie. Co do spłaty pozostałej części kredytu chciałem dojść z bankiem do ugody, jednak bank się nie zgodził i sprzedał dług firmie windykacyjnej, która obecnie żąda ode mnie 33 tys. zł. Firma windykacyjna nie ma tytułu egzekucyjnego i już od roku nęka mnie telefonami z wezwaniami do zapłaty. Najpierw żądali zapłaty całej kwoty, a obecnie żądają zapłaty 6500 zł. Jak porozumieć się z windykatorem? Czy nie doszło jeszcze do przedawnienia?

zdjęcie prawnika
Tomasz Krupiński

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Z pewnością, jeżeli na kwotę 33 tys. zł składają się głównie odsetki za opóźnienie, to firma windykacyjna może być skłonna do ustępstw, umarzając zaległość nawet w połowie lub tak, jak w Pana przypadku 4/5 zaległości. Jeżeli jednak kwota ta to w większości kapitał (a więc kwota, którą bank rzeczywiście wypłacił ze swoich środków, a która nie została mu zwrócona), to firma windykacyjna nie zgodzi się na takie umorzenie długu.

Zapewne wpłata 6500 zł stanowi jedynie pierwszą ratę należności, która np. może dać sygnał firmie windykacyjnej do zaprzestania działań sądowych, a ponadto przerwałaby bieg przedawnienia.

Co do przedawnienia, trudno powiedzieć, aby nastąpiło. Proszę jednak poszukać, kiedy kredyt został wypowiedziany, oraz czy i kiedy składał Pan bankowi lub firmie windykacyjnej jakiekolwiek propozycje ugodowe dotyczące spłaty długu.

Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego (K.c.) – jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Według zaś art. 120 K.c.:

„§ 1. Bieg przedawnienia rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne. Jeżeli wymagalność roszczenia zależy od podjęcia określonej czynności przez uprawnionego, bieg terminu rozpoczyna się od dnia, w którym roszczenie stałoby się wymagalne, gdyby uprawniony podjął czynność w najwcześniej możliwym terminie.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

§ 2. Bieg przedawnienia roszczeń o zaniechanie rozpoczyna się od dnia, w którym ten, przeciwko komu roszczenie przysługuje, nie zastosował się do treści roszczenia.”

W Pana przypadku stoję na stanowisku, że wymagalność kredytu nastąpiła w momencie upływu terminu jego wypowiedzenia lub od daty, w jakiej kredyt miał być spłacony.

W Internecie można znaleźć wiele stanowisk (także prawników) dotyczących tego, że każda rata kredytu z osobna ulega przedawnieniu w terminie 3 lat. Nie zgadzam się z tym stanowiskiem, bowiem wtedy należałoby przyjąć, że płatność rat kredytu jest świadczeniem okresowym, które przedawnia się odrębnie (każda rata odrębnie).

Jednak jeszcze raz wskazuję, że nie można podzielić stanowiska, że każda rata kredytu przedawnia się z osobna, stając się wymagalną w dacie jej płatności określonej w umowie kredytu (zwykle w harmonogramie płatności).

Trzeba pamiętać, że spłata kredytu w ratach nie jest świadczeniem okresowym w rozumieniu art. 118 K.c. (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 2 października 1998r. III CKN 578/98 LEX 1214910), wobec czego nie przedawnia się co do każdej z rat oddzielnie (por. uzasadnienie wyroku Sądu Najwyższego z dnia 10 października 2003r. II CK 113/02 OSP 2004/11/141 akceptujące stanowisko Sądu Apelacyjnego, który przyjął, że skoro roszczenie pozwanego banku stało się wymagalne w dniu 10.02.1993 r., gdyż wtedy przypadał termin zapłaty ostatniej raty kredytu, to trzyletni termin przedawnienia skończył się dnia 10.02.1996 r.).

W tym zakresie należy podzielić zbieżne stanowisko Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu przywołane w uzasadnieniu apelacji powoda, dotyczące wyroku z dnia 11 lipca 2012 r. I ACa 671/12.

Tak więc świadczenie z umowy kredytu jest świadczeniem jednorazowym, lecz rozłożonym na raty. Jego wymagalność datuje się od daty spełnienia całego świadczenia jaka wynika umowy.

Wynika to z definicji kredytu z art. 69 ust. 1 Prawa bankowego, która stanowi, że przez umowę kredytu bank zobowiązuje się oddać do dyspozycji kredytobiorcy na czas oznaczony w umowie kwotę środków pieniężnych z przeznaczeniem na ustalony cel, a kredytobiorca zobowiązuje się do korzystania z niej na warunkach określonych w umowie, zwrotu kwoty wykorzystanego kredytu wraz z odsetkami w oznaczonych terminach spłaty.

Bank oddaje więc kredytobiorcy kwotę pieniężną na czas oznaczony. Według art. 69 ust. 2 pkt. 4 Prawa bankowego umowa kredytu powinna być zawarta na piśmie i określać w szczególności zasady i termin spłaty kredytu. Jeżeli umowa określa, że termin spłaty nastąpi w określonej dacie końcowej (2017 r.), to w świetle powyższego, jeżeli nie doszłoby do wypowiedzenia umowy, jego wymagalność byłaby liczona od 2017 r.

Podaje Pan, że doszło do wypowiedzenia umowy kredytowej i wierzytelność została sprzedana. Skoro doszło do wypowiedzenia, to cała kwota jest wymagalna po upływie tego terminu, stąd od tego czasu liczony będzie termin przedawnienia.

Na przerwanie tego biegu przedawnienia mają wpływ także Pana propozycje ugodowe wobec wierzyciela co do spłaty należności lub rozłożenia należności na raty. Jeżeli takie propozycje padały z Pana strony, mogą być przez sąd uznane za zdarzenia powodujące niewłaściwe uznanie długu, a w konsekwencji zdarzenia przerywające bieg przedawnienia.

Zgodnie z art. 123 K.c.:

„§ 1. Bieg przedawnienia przerywa się:

1) przez każdą czynność przed sądem lub innym organem powołanym do rozpoznawania spraw lub egzekwowania roszczeń danego rodzaju albo przed sądem polubownym, przedsięwziętą bezpośrednio w celu dochodzenia lub ustalenia albo zaspokojenia lub zabezpieczenia roszczenia;

2) przez uznanie roszczenia przez osobę, przeciwko której roszczenie przysługuje;

3) przez wszczęcie mediacji.

§ 2. (uchylony).”

Według zaś art. 124 § 1 K.c. – po każdym przerwaniu przedawnienia biegnie ono na nowo. Proszę więc sprawdzić, kiedy Pana kredyt stał się wymagalny oraz czy nie doszło do przerwania biegu przedawnienia.

Jeżeli doszłoby do przedawnienia, to ma Pan gotową odpowiedź na pytanie, dlaczego firma windykacyjna nie kieruje sprawy do sądu o zapłatę. Wprawdzie roszczenie przedawnione nie wygasa, jednak gdy podniesie Pan zarzut jego przedawnienia w procesie, sąd jeżeli zarzut uzna za zasadny, oddali powództwo i wygra Pan sprawę.

Nie mam wiedzy, jaką kwotę można zaproponować firmie windykacyjnej w celu zwolnienia się z długu. Wszystko zależy od danej sytuacji faktycznej (m.in. od tego, czy jest Pan osobą wypłacalną). Cóż bowiem firmie windykacyjnej po prawomocnym wyroku, jeżeli komornik nie będzie w stanie wyegzekwować od Pana zadłużenia, bowiem przykładowo Państwa majątek jest prawną własnością np. Państwa dzieci.

Spotykałem się z sytuacją, gdzie jeżeli dłużnik miał wiele zajęć komorniczych, to firma windykacyjna była skłonna nawet na ustępstwa rzędu 60%, bo miała świadomość, że w postępowaniu egzekucyjnym albo nic nie osiągnie, albo koszty egzekucji przewyższą uzyskane kwoty.

To są główne argumenty w możliwości ugodowego załatwienia sprawy z firmą windykacyjną.

Firma może zwlekać ze skierowaniem sprawy do sądu również dlatego, aby uzyskać wyższe odsetki za opóźnienie. Złoży wtedy powództwo w ostatnim bezpiecznym dla niej terminie.

Podsumowując: po pierwsze, proszę sprawdzić, czy wierzytelność jest przedawniona. Jeżeli nie jest, to jest duże prawdopodobieństwo, że wierzyciel skieruje wreszcie sprawę do sądu o zapłatę, którą Pan przegra. Aby tego uniknąć (a roszczenie nie jest przedawnione), należałoby porozumieć się wierzycielem w celu rozłożenia zadłużenia na raty – oczywiście tylko na piśmie i tylko z pisemnym harmonogramem spłat wraz z oświadczeniem, że po spłacie wygasają wszelkie zobowiązania stron z tytułu tej umowy.

Oczywiście przez wniosek o plan ratalny uzna Pan swoje zadłużenie i przerwie bieg przedawnienia, stąd należy na razie sprawdzić, czy doszło to przedmiotowego przedawnienia.

Jeżeli wszystko będzie Pan miał na piśmie i podpisane, to po spłacie zadłużenia według harmonogramu nie pojawią się dziwne „dodatkowe koszty” obsługi Pana zadłużenia przez wierzyciela.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Co z darowizną w obliczu plajty?

Cztery lata temu darowałem aktem notarialnym moim córkom dom. W tym roku koniunktura się odwróciła i moja firma jest zadłużona, grozi mi plajta, oprócz tego mam prywatne zadłużenia. W poprzednich latach firma była na plusie, nie miałem żadnych roszczeń od wierzycieli, teraz mam kredyt bankowy i inne zaległe należności. Dlatego bardzo chciałbym wiedzieć, czy wierzyciele mogą wystarać się o cofnięcie tej darowizny, aby się z niej zaspokoić?

Rozdzielność majątkowa na żądanie wierzyciela

W artykule przedstawiono środki prawne przysługujące wierzycielowi małżonka, który zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego z małżonków, w zakresie ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

Brak numeru identyfikacyjnego na potrzeby abonamentu

Mam zajęte konto (tytuł wykonawczy) w związku z nieopłacaniem abonamentu. Ja jednak nie otrzymałam numeru identyfikacyjnego, na wniesione odwołanie przysłano ksero książeczki rejestracyjnej. Jak się odwołać i do kogo?

PIT-8C od przedawnionego długu

Firma windykacyjna zakupiła wierzytelność (mój dług), której nie mogła zaspokoić z uwagi na przedawnienie roszczenia (sąd odmówił wydania nakazu zapłaty). Chcąc przymusić mnie do zapłaty, firma ta zagroziła wystawieniem PIT-8C. Jestem osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej. Czy w opisanej sytuacji można wystawić PIT-8C (brak tytułu wykonawczego; firma nie umorzyła długu)?

Zadłużona nieruchomość w rękach firmy windykacyjnej

Zaciągnąłem kredyt hipoteczny z małżonką pod działalność gospodarczą (zabezpieczony hipoteką na mieszkaniu i wekslami). Kredyt został spłacony tylko. Bank przekazał sprawę komornikowi. Ten próbował sprzedać przedmiotową nieruchomość, były 3 licytacje, na których nie było chętnych. Po 9 latach od udzielenia kredytu i ok. 2 latach od ostatniej licytacji bank sprzedał wierzytelność firmie windykacyjnej. Jak mam postępować z firmą windykacyjną, której pracownicy mnie nachodzą? Czy mogą żądać ode mnie jakiś długów? Po jakim czasie kredyt ulegnie przedawnieniu?

Dane osobowe w markecie długów

Czy firma windykacyjna ma prawo umieszczać moje dane osobowe (imię, nazwisko oraz adres zamieszkania) w markecie długów?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »