Indywidualne Porady Prawne
Autor: Mateusz Rzeszowski • Opublikowane: 2018-05-23
Mąż otrzymał za niespłacanie rat kredytu pismo z sądu o nakazie spłaty zadłużenia. O tym, że wziął jakiś kredyt nic nie wiedziałam. Mamy wspólność majątkową i boję się, że gdy mąż nie spłaci długu to pojawi się komornik. Nie wiem, co mam robić. Jak odciąć się od długów męża?
»Wybrane opinie klientów
Jak rozumiem, nakaz zapłaty w postępowaniu został wystawiony jedynie w stosunku do Pani męża w związku z czym, to na nim ciąży obowiązek zapłaty. Zakładam tak, ponieważ w przeciwnym razie sąd przesłałby nakaz zapłaty także do Pani (zobowiązał Panią do zapłaty razem z mężem). Ten drugi przypadek jest także możliwy w oparciu o art. 30 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (dalej K.r.o.), zgodnie z którym, oboje małżonkowie są odpowiedzialni solidarnie za zobowiązania zaciągnięte przez jednego z nich w sprawach wynikających z zaspokajania zwykłych potrzeb rodziny. Skupię się jednak na aktualnej sytuacji.
Zasadą jest jednak, że zobowiązanie (umowa kredytu), wiąże jedynie jej strony, a więc Pani męża oraz bank. W przepisach spotykamy się jednakże z przypadkami rozszerzenia odpowiedzialności majątkowej także na małżonka dłużnika, jak wspomniany art. 30 K.r.o. Drugi z wyjątków przewidziany jest w art. 41 K.r.o.:
„Art. 41. § 1. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie za zgodą drugiego małżonka, wierzyciel może żądać zaspokojenia także z majątku wspólnego małżonków.
§ 2. Jeżeli małżonek zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego małżonka albo zobowiązanie jednego z małżonków nie wynika z czynności prawnej, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9, a jeżeli wierzytelność powstała w związku z prowadzeniem przedsiębiorstwa, także z przedmiotów majątkowych wchodzących w skład przedsiębiorstwa.
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>
§ 3. Jeżeli wierzytelność powstała przed powstaniem wspólności lub dotyczy majątku osobistego jednego z małżonków, wierzyciel może żądać zaspokojenia z majątku osobistego dłużnika, z wynagrodzenia za pracę lub z dochodów uzyskanych przez dłużnika z innej działalności zarobkowej, jak również z korzyści uzyskanych z jego praw, o których mowa w art. 33 pkt 9.”
Jak wynika z cytowanego przepisu, jeśli wiedziałaby Pani o zaciągnięciu zobowiązania przez męża i wyraziła na to zgodę, to ewentualna egzekucja komornicza mogłaby obejmować też majątek wspólny Pani i Pani męża. W takim przypadku, pomimo wydania nakazu zapłaty tylko przeciwko Pani mężowi, wierzyciel na zasadzie określonej w art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego, mógłby żądać nadania klauzuli wykonalności także przeciwko Pani:
„Art. 787. Tytułowi egzekucyjnemu wydanemu przeciwko osobie pozostającej w związku małżeńskim sąd nada klauzulę wykonalności także przeciwko jej małżonkowi z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku objętego wspólnością majątkową, jeżeli wierzyciel wykaże dokumentem urzędowym lub prywatnym, że stwierdzona tytułem egzekucyjnym wierzytelność powstała z czynności prawnej dokonanej za zgodą małżonka dłużnika.”
Nadanie klauzuli wykonalności przeciwko Pani spowodowałoby możliwość dochodzenia zaspokojenia wierzytelności także z majątku wspólnego Pani i Pani męża. Jednakże, jak czytamy w cytowanym przepisie, jest do tego konieczne dysponowanie przez wierzyciela dokumentem, który potwierdzałby, że wyraziła Pani zgodę na zaciągnięcie kredytu. Skoro jednak nie wiedziała Pani o kredycie, to tym bardziej nie istnieje żaden dokument, który potwierdzałby, że było inaczej i upoważniał wierzyciela do skorzystania z art. 787 Kodeksu postępowania cywilnego.
W związku z powyższym, jeśli zaciągnięcie kredytu odbyło się bez Pani wiedzy, komornik (jeśli doszłoby do egzekucji) będzie mógł zasadniczo zająć jedynie przedmioty wchodzące do majątku osobistego męża oraz jego wynagrodzenie za pracę lub dochody uzyskane przez niego z innej działalności zarobkowej. Następuje tu zatem z mocy prawa znaczne ograniczenie, co do tego, co może zostać zajęte przez komornika. Nie zmienia to faktu, iż o ile jest to tylko możliwe, najlepszym wyjściem jest zapłata zobowiązania i uniknięcie dodatkowych kosztów egzekucji komorniczej.
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>
Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.
Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek
Indywidualne Porady Prawne
Ostatnio dodane
Warto poczytać
Zapytaj prawnika