Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Jak działać w kwestii pożyczki udzielonej firmie?

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-09-13

Kilka miesięcy temu udzieliłem rocznej pożyczki pewnej firmie. Obecnie ma ona problemy finansowe. Spłaty rat zostały zawieszone. Prezes prosi o przedłużenie umowy na kolejny rok. Jak dalej działać w kwestii pożyczki udzielonej tej firmie?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Przedłużenie umowy o kolejny rok może nie zaowocować zwrotem środków, a wręcz przeciwnie – sytuacja może być jeszcze gorsza, bo sytuacja pożyczkobiorcy nie tylko nie polepszy się, a jeszcze pogorszy. Ja oczywiście tego nie wiem i nie jestem w stanie przewidzieć. Chciałam jednak wskazać Panu na tą możliwość, bo ją również powinien Pan rozważyć. Oczywiście może spełnić się ten lepszy scenariusz i może być tak, że pożyczkobiorca rozwiąże aktualne kłopoty, ale tego nie możemy wiedzieć.

Ja raczej założyłabym ten gorszy scenariusz i podjęła działania zmierzające do wyegzekwowania kwoty pożyczki. W tym celu oczywiście należałoby złożyć pozew o zapłatę pożyczki wraz z oprocentowaniem. Zapewne firma ta ma więcej wierzycieli, nie tylko Pana, i zwykle jest tak w przypadku popadnięcia w tarapaty; ich liczba z czasem wzrasta, a majątek firmy topnieje. Można zatem uprościć tę kwestię i stwierdzić, że kto pierwszy, ten lepszy, stąd właśnie moja sugestia. Doświadczenie uczy, że często ci z wierzycieli, którzy pierwsi podjęli działania windykacyjne, mieli możliwość zaspokojenia swoich wierzytelności chociażby częściowo.

Uzyskanie wyroku sądu nie oznacza, że musiałby Pan od razu kierować sprawę do egzekucji, ale mając go, mógłby Pan to zrobić w każdej chwili – wspominam o tym, jeżeli chciałby Pan pójść pożyczkobiorcy na rękę.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »