Autor: Katarzyna Siwiec
Kilka miesięcy temu udzieliłem rocznej pożyczki pewnej firmie. Obecnie ma ona problemy finansowe. Spłaty rat zostały zawieszone. Prezes prosi o przedłużenie umowy na kolejny rok. Jak dalej działać w kwestii pożyczki udzielonej tej firmie?
Przedłużenie umowy o kolejny rok może nie zaowocować zwrotem środków, a wręcz przeciwnie – sytuacja może być jeszcze gorsza, bo sytuacja pożyczkobiorcy nie tylko nie polepszy się, a jeszcze pogorszy. Ja oczywiście tego nie wiem i nie jestem w stanie przewidzieć. Chciałam jednak wskazać Panu na tą możliwość, bo ją również powinien Pan rozważyć. Oczywiście może spełnić się ten lepszy scenariusz i może być tak, że pożyczkobiorca rozwiąże aktualne kłopoty, ale tego nie możemy wiedzieć.
Ja raczej założyłabym ten gorszy scenariusz i podjęła działania zmierzające do wyegzekwowania kwoty pożyczki. W tym celu oczywiście należałoby złożyć pozew o zapłatę pożyczki wraz z oprocentowaniem. Zapewne firma ta ma więcej wierzycieli, nie tylko Pana, i zwykle jest tak w przypadku popadnięcia w tarapaty; ich liczba z czasem wzrasta, a majątek firmy topnieje. Można zatem uprościć tę kwestię i stwierdzić, że kto pierwszy, ten lepszy, stąd właśnie moja sugestia. Doświadczenie uczy, że często ci z wierzycieli, którzy pierwsi podjęli działania windykacyjne, mieli możliwość zaspokojenia swoich wierzytelności chociażby częściowo.
Uzyskanie wyroku sądu nie oznacza, że musiałby Pan od razu kierować sprawę do egzekucji, ale mając go, mógłby Pan to zrobić w każdej chwili – wspominam o tym, jeżeli chciałby Pan pójść pożyczkobiorcy na rękę.
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika