Kategoria: Inne

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Ile kosztuje sprawa cywilna w sądzie?

Autor: Karol Jokiel • Opublikowane: 2010-02-26

Wystąpiłeś do sądu z pozwem (z wnioskiem), zostałeś pozwany (jesteś uczestnikiem postępowania), a może dopiero nosisz się z zamiarem wszczęcia postępowania sądowego? Sprawdź wcześniej, ile będzie Cię to kosztować!

zdjęcie prawnika
Karol Jokiel

»Wybrane opinie klientów

Rzeczowa konstruktywna porada
Grażyna
Dziękuję bardzo za informację.
Tomasz
Pełen profesjonalizm. Polecam Państwa firmę wszystkim potrzebującym porad prawnych. Serdecznie dziękuje Panu Mecenasowi Michałowi Soćko za profesjonalne porady i pisma procesowe. 
Krystyna, 66 lat
Dziękuję za poradę, jest ona dla mnie bardzo pomocna.
Krzysztof
Odpowiedz na pytanie jasna i kompleksowo wyjaśnia problem. Poparta przywołanymi przepisami prawa.
Eugeniusz
Serdecznie polecam - pomoc uzyskałam szybko i pomogło mi to w sprawie ! 
Elżbieta
Bardzo dziękuję za profesjonalny, terminowy serwis. Obsługujący mnie mec. T. Krupiński zachowując 24 h termin przedstawił wyczerpującą opinię na zadane pytanie a na dodatkowe moje pytania jeszcze szybciej, co dodatkowo doceniam w sobotę. Gratuluję dobrego serwisu założycielom portalu, co w obszarze usługowym nie jest naprawdę łatwe.
Aldona, przedsiębiorca
Człowiek zawsze podchodzi sceptycznie do wszystkiego czego nie zna i jest mu obce, a tymczasem korzystając z usług eporady24.pl przekonałem się, że w prosty i szybki sposób mój problem trafił do fachowca z danej dziedziny prawa, który w sposób rzetelny i z należytą starannością zajął się moim problemem udzielając mi fachowej porady, ukierunkowując na dalszy tok postępowania, napisał odpowiednie pismo w oparciu o obowiązujące prawo i co najważniejsze za co ja osobiście bardzo polubiłem taką formę korzystania z usług fachowców z dziedziny prawa to brak tracenia czasu, wszystko co potrzeba to napisać w czym rzecz i posiadać swojego prywatnego maila do korespondencji reszte ma się na portalu na swoim koncie użytkownika i naprawdę bardzo sprawnie odpowiadają i działają serdecznie dziękuję polecam.
Leszek, 32 lataa
Bardzo profesjonalna obsługa. Mój problem dot. spraw dziedziczenia, spadku itp. Po szukaniu odpowiedzi na własną rękę, miałam w głowie mętlik. Pan Marcin wszystko wyjaśnił i uporządkował. Odpowiedzi szybkie, po kilku godzinach a nawet minutach mimo, że to był weekend.
Anna, nauczyciel, 63 lata
Bardzo dziękuję za wyczerpujące odpowiedzi na moje pytania. Jednocześnie odbyło się to w bardzo krótkim czasie. Jestem zadowolona .
Jadwiga, nauczyciel, 62 lata
Jak zwykle bardzo wyczerpująca analiza nawet najbardziej zawiłej kwestii prawno-podatkowej!DziekujęPrzemek
Przemysław, 36 lat
Bardzo dziękuję za niezwykle wnikliwą analizę prawna. Jestem bardzo pozytywnie zaskoczony jakością odpowiedzi.
Mariusz, 32 lata
Jestem bardzo zadowolona z serwisu, szybka rzeczowa odpowiedz, zawsze można dopytać i rozwiać ewentualne niejasności. Bardzo polecam, na pewno w trudnych sytuacjach będę korzystać
Bożena
Witam!! Jestem zadowolona z porady. Teraz wiem co i w jakiej kolejności załatwiać. Dziękuję i śmiało mogę Was polecać. Życzę Państwu Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku
Janina
Udzielono mi bardzo wyczerpującej, precyzyjnej odpowiedzi ze wskazaniem na możliwe działania, które mogę podjąć. Nie wiem jak finalnie zakończy się temat, z którym się zgłosiłam, natomiast na podstawie informacji głównie wskazań wyroków Sądu Najwyższego oraz punktów w prawie, które mogą pomóc w rozwiązaniu mojego problemu, mogłam stworzyć profesjonalne dokumenty i wnioski. Polecam usługę.
Angelika
Za symboliczną kwotę uzyskałem zadawalającą mnie odpowiedź na zadane pytania, również na pytania dodatkowe uzyskałem wyczerpującej odpowiedzi. Bardzo polecam eporady24
Roman, emeryt, 67 lat
Bardzo profesjonalne podejście do klienta, konkretne szczegółowe odpowiedzi na każde pytania i ogólne i dodatkowe. Jestem bardzo zadowolona i usatysfakcjonowana. Cena też uważam uczciwa. Szkoda, że nie ma oceny 10 pkt. bo dałabym bez zastanowienia. Polecam eporady24, wszystkim znajomym, zagubionym często w gąszczu przepisów prawnych i w skomplikowanych sytuacjach w których się znaleźli. W tym miejscu znajdą wyjaśnienie i pocieszenie, że w każdej sytuacji jest jakieś rozwiązanie. 
Niuta, 55 lat
Bardzo dziękuję za odpowiedź: rzeczową, ściśle związaną z tematem porady i nieskomplikowaną prawniczym językiem, który bywa często niezrozumiały dla osób niezwiązanych z kanonami prawa. 
Anna
Dziękuję serdecznie za szybką i wyczerpującą odpowiedź 
Elżbieta
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za wyczerpujące opisanie zagadnienia w danej sprawie. Jestem wielce zadowolony z danej porady prawnej, którą od Państwa otrzymałem.
Andrzej, 28 lat, księgowy
Bardzo dziękuję za wyczerpującą odpowiedź.
Janina
Pani mec. Anna Sufin wskazała sposoby rozwiązania mojego problemu oraz rozwiała wszelkie niejasności. Usługa porad prawnych na najwyższym poziomie.
Bartłomiej, student , 23 lata
Dziękuję bardzo! Świetna opinia
Mariusz
Bardzo dziękuję za profesjonalną pomoc i przedstawioną w zrozumiały sposób poradę. Jestem w pełni zadowolony i na pewno jeszcze nie raz skorzystam w przyszłości.
Krzysztof, 26 lat
Bardzo kompleksowa i wyczerpująca odpowiedź w oparciu o aktualne przepisęy prawa. Szybka odpowiedź na dodatkowe pytania oraz załączone wzory dokumentów. 
Rafał, 36 lat
Jestem zadowolony z odpowiedzi
Bogusław
Porady państwa uważam za kompetentne, odpowiedzi udzielane w expresowym tempie.
Renata, nauczyciel 52 lata
Pójdę drogą wskazaną w odpowiedzi, myślę, że jedynie możliwą w mojej sytuacji . Dziękuję za sprowadzenie mnie na tą drogę. Odpowiedz na moje pytanie znajduję jako wyczerpującą i szczegółową.
Władysław
Bardzo serdecznie dziękuję, Państwa opinia okazała się nadzwyczaj pomocna :) Pozdrawiam Panią Mecenas Izabelę Nowacką-Marzeion :)
Tomasz
Bardzo dziękuję za szybką, zrozumiala odpowiedź. Pełen profesjonalizm Zachęcam wszystkich do korzystania z tego portalu.
Izabela

Zapewne już niejednokrotnie w praktyce niektórzy z Szanownych Czytelników rozważali w przeszłości wszczęcie cywilnego postępowania w sądzie powszechnym (np. złożenie pozwu o zapłatę, o odszkodowanie, wniosku o stwierdzenie nabycia spadku czy zniesienie współwłasności itd.). Być może niektórzy spośród Państwa dopiero się nad tym zastanawiają. W każdej tego typu sytuacji pojawia się jednak oczywiste pytanie – ile będzie mnie to kosztować? W odpowiedzi na zgłaszane w serwisie liczne pytania w tym zakresie, poniżej omawiam podstawowe składniki kosztów sprawy cywilnej.

 

 

Opłaty sądowe

 

Zgodnie z art. 1262 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie została uiszczona należna opłata. W związku z tym, z wyjątkiem sytuacji szczególnych, o których mowa niżej, pisma inicjujące cywilne postępowanie sądowe (pozew, wniosek) podlegają opłacie sądowej, dodatkowo uiszczanej z góry.

 

Opłaty sądowe mogą być stałe (np. opłata od wniosku o stwierdzenie nabycia spadku to zasadniczo 50 zł) lub stosunkowe (5% wartości przedmiotu sporu – prawie wszystkie sprawy, w których powód domaga się zapłaty określonej sumy pieniężnej), nigdy jednak opłata sądowa, jeżeli należna, nie może być niższa niż 30 zł (tzw. opłata podstawowa) i wyższa niż 100 000 zł.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

 

Opłaty sądowe uiścić można na kilka sposobów:

 

 1. znakami opłaty sądowej – do nabycia w kasie każdego sądu powszechnego. Znaki opłaty sądowej należy nakleić na pierwszej lub ostatniej stronie egzemplarza pisma przeznaczonego dla sądu;
 2. przelewem na rachunek bankowy dochodów budżetowych właściwego sądu;
 3. gotówką w kasie właściwego sądu

  – w dwóch ostatnich przypadkach dowód uiszczenia opłaty należy dołączyć do pisma wnoszonego do sądu.

 

Wspomnianymi wyżej wyjątkami, czyli sytuacjami, w których pisma inicjujące cywilne postępowanie sądowe (pozew, wniosek) nie podlegają opłacie sądowej, są przede wszystkim niektóre sprawy z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych (np. wynikające z odwołań pracowników do sądu od wypowiedzenia umowy o pracę czy z odwołań ubezpieczonych od decyzji ZUS) oraz sytuacje, w których pisma podlegające opłacie składane są w sądzie przez podmioty korzystające z sądowego zwolnienia od kosztów sądowych, udzielanego osobom, które nie mogą ponieść tego typu wydatków bez uszczerbku dla koniecznego utrzymania siebie i rodziny.

 

 

Koszty świadków

 

Jako możliwy element kosztów postępowania należy także uwzględniać zwrot kosztów stawiennictwa świadków w sądzie. Niejednokrotnie może być to istotny element kosztów całego postępowania, albowiem zeznania świadków, jako dowód w sprawie, mają nierzadko w praktyce sądowej znaczenie kluczowe.

 

Zgodnie z art. 277 K.p.c. – świadek ma prawo żądać zwrotu wydatków koniecznych, związanych ze stawiennictwem do sądu, a ponadto wynagrodzenia za utratę zarobku. Przewodniczący może nadto przyznać świadkowi zaliczkę na koszty podróży i na utrzymanie w miejscu przesłuchania.

 

Szczegółowe zasady obliczania celowych wydatków świadka regulują przepisy ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Zgodnie z tymi przepisami świadkowi przysługuje zwrot kosztów podróży, kosztów noclegu i utraconych zarobków lub dochodów, związanych ze stawiennictwem w sądzie. Prawo do żądania należności przysługuje także osobie wezwanej w charakterze świadka, jeżeli się stawiła, choćby nie została ostatecznie przesłuchana.

 

Zwrot wydatków, utraconego zarobku lub dochodu, wynagrodzenia i kosztów podróży sąd przyznaje na wniosek świadka złożony na piśmie lub ustnie do protokołu rozprawy. Wniosek o przyznanie wymienionych należności winien jednak zostać złożony przez świadka niezwłocznie, nie później jednak niż w ciągu trzech dni po złożeniu zeznań lub stawiennictwa na wezwanie sądu, pomimo braku przesłuchania. Świadkowie, którzy nie zgłosili żądania w tym terminie, tracą prawo do przyznania im tych należności (art. 92 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

 

W powyższym kontekście warto zwrócić uwagę, że świadek może, a nie musi żądać zwrotu poniesionych wydatków. Innymi słowy, bez wniosku ze strony świadka sąd sam z siebie (tzn. z urzędu) nie zarządzi nigdy zwrotu kosztów na rzecz świadka.

 

 

Koszty biegłych sądowych

 

W praktyce sądowej nie mniej istotnym (a najczęściej nawet wyższym) składnikiem kosztów postępowania cywilnego są koszty biegłych sądowych. Niektóre sprawy np. dotyczące wykonania robót budowlanych, odszkodowawczych czy o rozgraniczenie nieruchomości, nie mogą się wręcz zakończyć bez ich opinii.

 

Na podstawie art. 288 K.p.c. – biegły ma prawo żądać wynagrodzenia za stawiennictwo do sądu i wykonaną pracę. Przewodniczący może przyznać biegłemu zaliczkę na poczet wydatków. Podobnie instytut naukowy lub naukowo-badawczy może żądać wynagrodzenia za wykonaną pracę i za stawiennictwo swoich przedstawicieli (art. 291 K.p.c.).

 

Poza wynagrodzeniem biegły ma prawo, na swój wniosek, do zwrotu koniecznych wydatków związanych ze stawiennictwem w sądzie, na zasadach analogicznych do świadka (koszty dojazdu do sądu, noclegu itd.).

 

Wysokość wynagrodzenia biegłego za wykonaną pracę sąd określa, uwzględniając wymagane kwalifikacje, potrzebny do wydania opinii czas i nakład pracy, a wysokość wydatków niezbędnych do wykonania czynności – na podstawie złożonego rachunku (art. 89 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

 

Z uwagi na wysokość wynagrodzenia biegłego wynoszącego od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych, sąd najczęściej żąda od strony, która złożyła wniosek o powołanie biegłego, odpowiedniej zaliczki, sięgającej nawet 100% jego szacowanego wynagrodzenia.

 

 

Koszty fachowego pełnomocnika

 

Choć w zdecydowanej większości spraw strona (uczestnik postępowania) może występować osobiście i nie ma obowiązku korzystać z usług fachowego pełnomocnika, w tym adwokata lub radcy prawnego, najczęściej w dobrze pojętym własnym interesie strona, jeżeli tylko pozwalają jej na to środki finansowe, decyduje się na taką pomoc.

 

Wynagrodzenie pełnomocnika uzależnione jest przede wszystkim od uzgodnień stron. Niekiedy pełnomocnicy odwołują się do stawek wynagrodzenia, jakie przyznają sądy tzw. pełnomocnikom z urzędu (tzn. opłacanym ze środków Skarbu Państwa) określonych Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu, uzależnionych najczęściej od wartości przedmiotu sporu i wynoszących przy wartości przedmiotu sporu:

 

 1. do 500 zł – 60 zł;
 2. powyżej 500 zł do 1500 zł – 180 zł;
 3. powyżej 1500 zł do 5000 zł – 600 zł;
 4. powyżej 5000 zł do 10 000 zł – 1200 zł;
 5. powyżej 10 000 zł do 50 000 zł – 2400 zł;
 6. powyżej 50 000 zł do 200 000 zł – 3600 zł;
 7. powyżej 200 000 zł – 7200 zł.

 

W kontekście określonych wyżej kategorii kosztów, które w toku postępowania urosnąć mogą do całkiem pokaźnej kwoty, istotną jest regulacja art. 98 ust. 1 Kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którą strona przegrywająca sprawę obowiązana jest zwrócić przeciwnikowi na jego żądanie wszelkie koszty niezbędne do celowego dochodzenia praw i celowej obrony.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Prezentowana opinia prawnika nie zawiera odpowiedzi na dodatkowe pytania klienta i dlatego może nie wyczerpywać w pełni omawianego zagadnienia. Często dopiero dzięki dodatkowym pytaniom i odpowiedziom można uzyskać kompletną poradę prawną. Podkreślamy, że w naszym serwisie można zadawać dodatkowe pytania bez ograniczeń czasowych i ilościowych.


Opinie klientów

Dziękuję bardzo, jestem pozytywnie zaskoczona i bardzo zadowolona. Porada jest bardzo szczegółowa, zrozumiała. Pomogła mi podjąć decyzje co do dalszego postepowania. Urszula, lekarz medycyny, 49 lat
Bardzo dziękuję. Nie spodziewam się odpowiedzi tak szybko i profesjonalnie udzielonej w dniu wolnym od pracy. Elżbieta
Skorzystałam z porady w sprawie spadkowej. Informacje są wyczerpujące, szczegółowe. Do odpowiedzi zadawałam dodatkowe pytania i w ciągu paru minut miałam konkretną odpowiedź. Pierwszy raz płaciłam za poradę internetową, ale warto. Polecam. Próbowałam wyjaśnić w sądzie, Urzędzie Skarbowym - ale nic nie zrozumiałam z wyjaśniań urzędników. W Google są wyjaśnienia ale bez szczegółowych przykładów, które są podobne do mojego przypadku. Bożena, pracownik biurowy, 40 lat
Dziękuję za poradę, bardzo szybko została udzielona odpowiedź, również na dodatkowe pytania. Marek

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Rozdzielność majątkowa na żądanie wierzyciela

W artykule przedstawiono środki prawne przysługujące wierzycielowi małżonka, który zaciągnął zobowiązanie bez zgody drugiego z małżonków, w zakresie ustanowienia rozdzielności majątkowej małżeńskiej.

W jaki sposób wykreślić się z BIG InfoMonitor?

Kilka lat temu wziąłem pożyczkę w banku i nie do końca ją spłaciłem. Bank wypowiedział mi ją i sprzedał dług firmie windykacyjnej. W firmie windykacyjnej uregulowałem już całość zadłużenia, ale nadal figuruję w rejestrze. W jaki sposób wykreślić się z BIG InfoMonitor?

Ochrona przyszłej żony przed komornikiem

W tym miesiącu wstępuję w związek małżeński. Mam jednak pewien problem. Chodzi o moje zadłużenie w ZUS i urzędzie skarbowym. W jaki sposób ochronić przyszłą żonę przed komornikiem? Dodam, że miesiąc temu sporządziliśmy rozdzielność majątkową (każde z nas prowadzi swoje gospodarstwo), ale nie wiem, czy to ochroni moją przyszłą żonę przed tym długiem.

Zmiana właściciela mieszkania i odpowiedzialność za zaległy czynsz

Półtora miesiąca temu zakupiliśmy mieszkanie. Podpisaliśmy akt notarialny i w tym akcie zawarto, że sprzedający wydadzą klucze od mieszkania miesiąc później oraz że do czasu wydania rzeczy wszelkie opłaty z nim związane ponosi strona sprzedająca, zaś od chwili przekazania strona kupująca. Po zgłoszeniu do wspólnoty mieszkaniowej (po spisaniu protokołu odbioru i liczników) okazało się, że na kartotece właściciela zanotowano niedopłatę w wysokości 1200 zł z tytułu niezapłaconego czynszu oraz niedopłaty za wodę. Oczywiście poprzedni właściciele zapewniali nas, że czynsz jest opłacony. Teraz wspólnota domaga się od nas zapłacenia zaległości, ponieważ ich zdaniem po podpisaniu aktu notarialnego (z chwilą nabycia) to my jesteśmy odpowiedzialni za wszelkie zobowiązania na naszym koncie (mimo że w akcie wyraźnie jest określone, kto ponosi koszty czynszu i mediów do chwili oddania kluczy). Wspólnota twierdzi, że według opinii ich prawnika to my musimy spłacić zadłużenie i straszą nas komornikiem. Proszę o wyjaśnienie, jak stanowi o tym prawo.

Żądanie zapłaty wynagrodzenia firmy windykacyjnej, która działa w imieniu wierzyciela

Potrzebuję informacji dotyczących maksymalnej wysokości wynagrodzenia dla firmy windykacyjnej, która działa w imieniu mojego wierzyciela. Otóż firma windykacyjna prowadziła ze mną negocjacje w sprawie spłaty zadłużenia w imieniu mojego dostawcy (była to przeterminowana faktura za zakup towaru), które zakończone zostały spłatą całości zadłużenia oraz części zaakceptowanych przez obie strony odsetek. Kwota zadłużenia opiewała na ok. 20 tys. zł. Dodatkowo jednak firma windykacyjna wystawiła faktury za swoje usługi dla wierzyciela, a ten żąda teraz zapłaty tej należności ode mnie. Stąd pytania:

 1. Na mocy jakich przepisów można żądać takiej zapłaty?
 2. Czy jest prawnie przewidziana maksymalna kwota zapłaty w takich przypadkach i jeśli tak, to jaka może być jej wysokość?
 3. Czy możemy uniknąć tej zapłaty?

Komornik a zakup samochodu przez żonę

Mąż ma nad sobą komornika. Czy ja jako żona, kupując w tym momencie samochód i rejestrując go na siebie będę żyła w obawie, że zajmie go komornik?

Zgłosiła się firma windykacyjna, a ja nie pamiętam takiej umowy

Dwa dni temu skontaktował się ze mną pracownik firmy windykacyjnej, strasząc skierowaniem sprawy do sądu. Telefonujący oznajmił, że jestem winna 500 zł na rzecz przedstawiciela pewnego serwisu reklamowego. Jednocześnie zastrzegł, że jeśli nie przyjmę tej przesyłki, wówczas będę zobowiązana do zapłaty kwoty 1000 zł. Nie przypominam sobie, abym taką umowę zawierała. Co powinnam teraz zrobić?Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Szukamy ambitnego prawnika » wizytówka Zadaj pytanie »