Groźby komornika dotyczące rewizji domu

Autor: Katarzyna Siwiec

Komornik egzekwuje ode mnie pieniądze i straszy mnie i grozi, że zrobi rewizję w domu w celu szukania majątku, pomimo że co miesiąc mu płacę. Komornik nie przysłał mi zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, co jest jego obowiązkiem. Jak długo może tak robić? Przecież tym samym pozbawił mnie złożenia zażalenia na postanowienie sądu. Co robić w tej sprawie?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Groźby komornika dotyczące rewizji domu

Zawiadomienie dłużnika o prowadzonej egzekucji

Na wstępnie wspomnę, że jeżeli komornik prowadzi egzekucję, należy założyć, że zawiadomienie o jej wszczęciu Pani doręczył, być może było tak, że dwukrotnie awizowano przesyłkę. Najlepiej udać się do komornika i poprosić o wgląd do akt celem sprawdzenia, czy dowód doręczenia zastępczego (dwukrotna awizacja) jest w aktach.

Jeżeli okazałoby się, że komornik prowadzi egzekucję bez zawiadomienia, to przysługiwała Pani skarga na czynności komornika. Przysługiwała, bo 7-dniowy termin na jej złożenie raczej upłynął. Zgodnie bowiem z treścią art. 767 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego „skargę wnosi się w terminie tygodniowym od dnia dokonania czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub była o jej terminie zawiadomiona; w innych przypadkach - od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, a w braku zawiadomienia – od dnia powzięcia wiadomości przez skarżącego o dokonanej czynności. Skargę na zaniechanie przez komornika dokonania czynności wnosi się w terminie tygodniowym od dnia, w którym skarżący dowiedział się, że czynność miała być dokonana”.

Zażalenie na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności

Skoro płaci Pan już od jakiegoś czasu kwoty do komornika, to obawiam się, że stan ten trwa dłużej niż 7 dni. W związku z czym sąd skargę jako złożoną po terminie odrzuci. Natomiast jeżeli rzeczywiście było tak, że zawiadomienie nie zostało Panu przez jakiś błąd załączone, nie jest prawdą, że nie może Pan wnieść zażalenia na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności. Można bowiem je wnieść niejako przedwcześnie i to niejednokrotnie się praktykuje, wyjaśniając, że czyni się to jeszcze przed otrzymaniem zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Uchwały sądów, na które można powołać się, uzasadniając w zażaleniu tę kwestię, cytuję:

„Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna i Administracyjna, z dnia 5 maja 1988 r., sygn. akt III CZP 29/88

Dopuszczalne jest zażalenie na postanowienie sądu co do nadania klauzuli wykonalności wniesione przez dłużnika przed doręczeniem mu zaświadczenia o wszczęciu egzekucji”.

 
„Uchwała Sądu Najwyższego – Izba Cywilna, z dnia 2 grudnia 2003 r., sygn. aktIII CZP 90/03

Zażalenie wniesione przez małżonka dłużnika na postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności przeciwko temu małżonkowi przed rozpoczęciem biegu terminu do wniesienia tego zażalenia zgodnie z art. 795 § 2 KPC, tj. przed datą doręczenia małżonkowi dłużnika zawiadomienia o wszczęciu egzekucji, nie podlega odrzuceniu”.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »