Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Firmy windykacyjne nękają za stare długi zmarłego

Michał Soćko • Opublikowane: 2019-05-10

Od pewnego czasu niepokoją mnie firmy windykacyjne. Ma to związek z zakupem na raty, jakiego dokonał mój ojciec przed śmiercią. Zmarł w 2002 r. Postępowanie spadkowe nie zostało przeprowadzone. Oprócz rzeczy osobistych ojciec nic po sobie nie zostawił. O te zaległości także nie toczyły się żadne sprawy sądowe. Zdążyłem się zorientować, że zakup dotyczył zakupu sprzętu AGD na kwotę ok. 4 tys. zł oraz nie zostało wszczęte żadne postępowanie przed sądem w sprawie tej zaległości. Czy pomimo upływu tylu lat jako syn zmarłego wciąż jestem zobowiązany do zapłaty tej należności?

zdjęcie prawnika
Michał Soćko

»Wybrane opinie klientów

Jestem bardzo zadowolona, odpowiedź była szybka i merytoryczna, z uzasadnieniem i powołaniem się na przepisy
Ela
Usługa wykonana w terminie i zgodnie ze zleceniem. Zaletą jest szybka reakcja na pytania dodatkowe i informowanie na bieżąco o statusie zlecenia. Będę polecała znajomym.
Bożenna
Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że jeżeli Pan nie odrzucił spadku po zmarłym ojcu w terminie 6 miesięcy od dnia jego śmierci, to stał się Pan z mocy prawa spadkobiercą ustawowym bez ograniczenia za długi (według stanu prawnego na moment śmierci Pana ojca).

Spadek to ogół praw i obowiązków po zmarłym i nawet jeżeli Pana ojciec nie pozostawił żadnego materialnego majątku, to sprawę spadkową po nim i tak należałoby przeprowadzić, choćby dla wyprostowania spraw spadkowych. To jednak kwestia uboczna.

Mimo że Pan o zadłużeniach ojca nie wiedział, co do zasady, jako spadkobierca odpowiada Pan za nie całym swoim majątkiem. Nie wiem jednak, czy zadłużenie Pana ojca zostało stwierdzone wyrokiem sądowym (podejrzewam, że nie, Pan również o sprawie sądowej nie słyszał).

Roszczenia wobec Pana ojca należy uznać za przedawnione. Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego (K.c.) – jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, termin przedawnienia wynosi lat dziesięć, a dla roszczeń o świadczenia okresowe oraz roszczeń związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej – trzy lata.

Jeżeli Pana ojciec zaciągnął pożyczkę w banku, to na skutek jej niespłacania bank wypowiedział umowę pożyczki i sprzedał dług firmie windykacyjnej. Stoję jednak na stanowisku, że roszczenie wobec Pana jest przedawnione. Przemawia za tym fakt, że zobowiązania te przedawniają się w terminie 3 lat, a poza tym śmierć Pana ojca nie spowodowała ani przerwania ani zawieszenia biegu przedawnienia roszczenia.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Trzeba jednak pamiętać, że dług nie wygasa ani nie ulega anulowaniu po śmierci dłużnika. Zobowiązanie staje się naturalnym, a więc istnieje i co więcej, może być dochodzone przed sądem. W razie jednak podniesienia przez Pana zarzutu przedawnienia, powód sprawę przegra, gdyż sąd oddali powództwo. Windykatorzy (którzy nie mają uprawnień komorników) dobrze o tym wiedzą. Mogą Pana jedynie informować o stanie zadłużenia i prosić o zapłatę, lecz nie mogą Pana nękać, gdyż stanowi to przestępstwo. Pan nie ma obowiązku z nimi rozmawiać, podpisywać z nimi żadnych ugód ani wpuszczać na teren swojej nieruchomości.

Proszę pamiętać, że jeżeli wystąpi Pan do firmy windykacyjnej np. o rozłożenie należności na raty, czynność ta zostanie przez tę firmę potraktowana jako uznanie przez Pana roszczenia. Może Pan jednak wystąpić do firmy windykacyjnej z pismem, że to roszczenie jest przedawnione, gdyż upłynął wymagany przez ustawę 3-letni termin przedawnienia roszczenia i nic więcej.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »