Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Umorzenie długu przez komornika a możliwość ponownej egzekucji

Paula Dąbrowska • Opublikowane: 2016-12-05

Mam dług, który został umorzony przez komornika. Czy możliwa jest ponowna egzekucja, jeśli podejmę pracę?

zdjęcie prawnika
Paula Dąbrowska

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

W Pana przypadku egzekucja została umorzona najprawdopodobniej na podstawie art. 825 § 3 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 826 „umorzenie postępowania egzekucyjnego powoduje uchylenie dokonanych czynności egzekucyjnych, lecz nie pozbawia wierzyciela możliwości wszczęcia ponownej egzekucji, chyba że z innych przyczyn egzekucja jest niedopuszczalna”.

Ustawa nie przewiduje minimalnego okresu, jaki musi upłynąć od momentu umorzenia egzekucji do chwili jej ponownego wszczęcia przeciwko temu samemu dłużnikowi. Można jedynie wskazać, iż minimalnym okresem rozdzielającym oba zdarzenia prawne powinien być czas potrzebny do uprawomocnienia się postanowienia komornika o umorzeniu postępowania. Można zatem to zrobić już po kilku dniach od umorzenia, ale także nawet po kilku latach.

Zgodnie z art. 125 § 1 Kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu, jak również stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu.

Jeśli zatem osiągnie Pan przychody, a wierzyciel uzyska taką wiedzę i złoży ponowny wniosek o wszczęcie egzekucji, zostanie ona wszczęta, bowiem roszczenie się nie przedawniło.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Deklaracja spłaty pożyczki złożona w sądzie

Jakiś czas temu pożyczyłem koleżance pewną kwotę pieniędzy. Koleżanka zaczęła mnie unikać. Wystąpiłem do sądu o nakaz zapłaty, stał się...

Czy komornik może ściągnąć dług od matki, żonatego syna który z nią nie mieszka?

Mam wykupione mieszkanie na własność. Mam syna, który założył własną rodzinę, wziął ślub. U mnie nie mieszka, ale jest zameldowany....

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »