Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzekucja za niepłacenie alimentów

Marek Gola • Opublikowane: 2017-12-20

Z wniosku mojego taty była prowadzona egzekucja przeciwko mojej matce za niepłacenie alimentów. Alimenty, których dochodził tato były świadczeniami zasądzonymi na jego rzecz. Czy możemy wznowić to postępowanie, jeśli ja z bratem jesteśmy jedynymi spadkobiercami?

zdjęcie prawnika
Marek Gola

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Podstawę prawną niniejszej opinii stanowią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego.

Z treści Pani pytania wynika, że z wniosku Pani ojca było prowadzone postępowanie egzekucyjne przeciwko Pani matce o zaległe alimenty. Zastanawia się Pani, czy po śmierci ojca, jako jego jedyni spadkobiercy możecie Państwo wznowić postępowanie egzekucyjne.

Zasadnym jest wskazanie, iż z chwilą śmierci alimenty zasądzone od matki na rzecz ojca ustały. W mojej jednak ocenie, zadłużenie alimentacyjne na dzień jego śmierci stanowi wierzytelność, którą mogą egzekwować spadkobiercy ojca.

Innymi słowy, w chwili obecnej w mojej ocenie Pani i brat jako jego spadkobiercy możecie dochodzić zaległych alimentów na rzecz ojca (jednakże nie dłużej, aniżeli do dnia jego śmierci). W mojej ocenie wierzytelność ta jest bowiem częścią spadku.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »