Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Egzekucja długów brata z mieszkania w którym nie mieszka

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-03-07

Mam brata alkoholika i dłużnika. Wczoraj otrzymałem pismo od komornika w sprawie otwarcia lokalu, w którym dłużnik nic nie posiada, nawet tu nie mieszka, jednak nadal ma meldunek. Nie na wszystkie rzeczy posiadam dowody zakupy. Moje pytania: 1. Czy próba spłaty zadłużenia nie mojego długu coś mi pomoże? 2. Czy jedyne wyjście to wynieść kosztowniejsze rzeczy w ustronne miejsce? 3. Jak ustrzec się od kolejnych wizyt komorników?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Postaram się szczegółowo odpowiedzieć na Pana pytania.

Ad 1. Czy próba spłaty zadłużenia nie mojego długu coś mi pomoże?

Jeżeli spłaci Pan całość zadłużenia za brata to oczywiście egzekucja zostanie umorzona i w pewnym sensie problem ten się rozwiąże. Aczkolwiek musi też mieć Pan świadomość, że tych długów pewnie będzie więcej i sytuacja będzie się powtarzać, więc de facto musiałby Pan płacić wszystkie długi brata.

Zapłatę taką umożliwia Panu art. 518 Kodeksu cywilnego, który mówi, że osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty:

1) jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi;

2) jeżeli przysługuje jej prawo, przed którym spłacona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia;

3) jeżeli działa za zgodą dłużnika w celu wstąpienia w prawa wierzyciela; zgoda dłużnika powinna być pod nieważnością wyrażona na piśmie;

4) jeżeli to przewidują przepisy szczególne.

Gdyby zatem Pana brat na piśmie wyraził zgodę na spłatę jego długu, Pan spłacając, stałby się wierzycielem swojego brata, co można by potem wykorzystać np. przy rozliczeniu spadku po rodzicach lub w inny sposób.

Ad 2. Czy jedyne wyjście to wynieść kosztowniejsze rzeczy w ustronne miejsce?

Proszę pamiętać, że udowadniać, że dana rzecz stanowi Pana własność można nie tylko za pomocą dokumentów, ale i zeznań świadków, więc możliwe jest teoretycznie udowodnienie, że odbiornik TV np. jest Pana własnością, bo kupował go Pan w obecności świadka. Oczywiście nie mogę zagwarantować, że sąd zawsze da wiarę takim zeznaniom, bo to zawsze zależy od konkretnego przypadku. To jednak sposób dowodzenia dopiero przed sądem w ramach tzw. powództwa przeciwegzekucyjnego, bo komornik takie rzeczy zajmie raczej na pewno. W każdym razie już do protokołu zajęcia powinien Pan wyraźnie oświadczyć, że te rzeczy stanowią Pana własność i jeśli wierzyciel nie zwolni ich od egzekucji będzie Pan miał możliwość wytoczenia takiego powództwa.

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Interesuje Cię ten temat i chcesz wiedzieć więcej? kliknij tutaj >>

Natomiast jeśli nie chce Pan ryzykować, a nie ma rzeczywiście dowodów zakupu tych rzeczy to rzeczywiście lepiej usunąć je z mieszkania, bo wówczas komornik nie dowie się o ich istnieniu.

Ad 3. Jak ustrzec się od kolejnych wizyt komorników?

Najprościej będzie – skoro napisał Pan, że brat nie mieszka w tym mieszkaniu – go wymeldować, na co później będzie się Pan mógł powoływać przed kolejnymi komornikami. Niestety dopóki wierzyciele będą podawać ten adres Pana brata komornicy tu będą kierować swoje działania.

Proponuję zatem udać się do urzędu gminy i złożyć wniosek o wymeldowanie brata. Jak bowiem stanowi art. 28 ustawy o ewidencji ludności organ gminy, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub innego podmiotu, który ma prawo do lokalu decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.

Urząd przeprowadzi postępowanie mające na celu ustalenie, czy brat Pana rzeczywiście tam nie mieszka i po potwierdzeniu tego faktu wyda decyzję o wymeldowaniu, którą będzie Pan mógł później okazywać komornikowi.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Przesunięcie terminu licytacji komorniczej

Mam ogłoszoną licytację mieszkania za niecały miesiąc. Czy istnieje jakiś sposób, aby odwlec w czasie tę licytację, abym uzbierała potrzebne środki...

Współwłasność samochodu a komornik

Brat 3 lata temu 80% własnego samochodu przekazał mi w formie darowizny. Ja używam samochodu na co dzień. Brak kontaktu z bratem uniemożliwia mi...

Licytacja mieszkania z hipoteką za inny dług

Jestem właścicielką mieszkania z kredytem hipotecznym banku, który spłacam regularnie. Komornik ogłosił licytację mieszkania za mój dług...

Czy komornik może zająć emeryturę za długi syna?

Mój pełnoletni syn pobrał telefony od różnych sieci komórkowych na kwotę kilku tysięcy złotych tylko na podstawie okazania dowodu osobistego bez...

Czy komornik ma prawo zablokować konto za długi syna?

Syn ma wierzytelności komornicze. Chciałabym mu pomóc i spłacić je ze swojego konta. Czy w takim przypadku komornik ma prawo zablokować moje konto?

Potrącanie innych długów z pobieranych alimentów

Płacę alimenty potrącane przez komornika wraz z jego kosztami egzekucji. Od jakiegoś czasu komornik zaczął potrącać dodatkowe koszty z pobieranych...

Niesłuszne zajęcie konta bankowego przez komornika

Komornik niesłusznie zajął mi konto bankowe z powodu długu innej osoby. Zgadzały się wszystkie dane oprócz adresu zamieszkania. Wierzycielem okazała...

Czy dłużnik płaci VAT, którym obciążony jest komornik?

Kilka lat temu wziąłem pożyczkę. Później zlecono ściągnięcie długu komornikowi. Do spłacenia zostało mi ok. 900 zł i wtedy dowiedziałem się, że...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »