Egzekucja długów brata z mieszkania w którym nie mieszka

Autor: Katarzyna Siwiec

Mam brata alkoholika i dłużnika. Wczoraj otrzymałem pismo od komornika w sprawie otwarcia lokalu, w którym dłużnik nic nie posiada, nawet tu nie mieszka, jednak nadal ma meldunek. Nie na wszystkie rzeczy posiadam dowody zakupy. Moje pytania: 1. Czy próba spłaty zadłużenia nie mojego długu coś mi pomoże? 2. Czy jedyne wyjście to wynieść kosztowniejsze rzeczy w ustronne miejsce? 3. Jak ustrzec się od kolejnych wizyt komorników?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Egzekucja długów brata z mieszkania w którym nie mieszka

Spłata zadłużenia nie swojego długu

Postaram się szczegółowo odpowiedzieć na Pana pytania.

Ad 1. Czy próba spłaty zadłużenia nie mojego długu coś mi pomoże?

Jeżeli spłaci Pan całość zadłużenia za brata to oczywiście egzekucja zostanie umorzona i w pewnym sensie problem ten się rozwiąże. Aczkolwiek musi też mieć Pan świadomość, że tych długów pewnie będzie więcej i sytuacja będzie się powtarzać, więc de facto musiałby Pan płacić wszystkie długi brata.

Zapłatę taką umożliwia Panu art. 518 Kodeksu cywilnego, który mówi, że osoba trzecia, która spłaca wierzyciela, nabywa spłaconą wierzytelność do wysokości dokonanej zapłaty:

1) jeżeli płaci cudzy dług, za który jest odpowiedzialna osobiście albo pewnymi przedmiotami majątkowymi;

2) jeżeli przysługuje jej prawo, przed którym spłacona wierzytelność ma pierwszeństwo zaspokojenia;

3) jeżeli działa za zgodą dłużnika w celu wstąpienia w prawa wierzyciela; zgoda dłużnika powinna być pod nieważnością wyrażona na piśmie;

4) jeżeli to przewidują przepisy szczególne.

Gdyby zatem Pana brat na piśmie wyraził zgodę na spłatę jego długu, Pan spłacając, stałby się wierzycielem swojego brata, co można by potem wykorzystać np. przy rozliczeniu spadku po rodzicach lub w inny sposób.

Zobacz też: Wymeldowanie z Polski konsekwencje

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Usunięcie kosztowniejszych rzeczy z mieszkania

Ad 2. Czy jedyne wyjście to wynieść kosztowniejsze rzeczy w ustronne miejsce?

Proszę pamiętać, że udowadniać, że dana rzecz stanowi Pana własność można nie tylko za pomocą dokumentów, ale i zeznań świadków, więc możliwe jest teoretycznie udowodnienie, że odbiornik TV np. jest Pana własnością, bo kupował go Pan w obecności świadka. Oczywiście nie mogę zagwarantować, że sąd zawsze da wiarę takim zeznaniom, bo to zawsze zależy od konkretnego przypadku. To jednak sposób dowodzenia dopiero przed sądem w ramach tzw. powództwa przeciwegzekucyjnego, bo komornik takie rzeczy zajmie raczej na pewno. W każdym razie już do protokołu zajęcia powinien Pan wyraźnie oświadczyć, że te rzeczy stanowią Pana własność i jeśli wierzyciel nie zwolni ich od egzekucji będzie Pan miał możliwość wytoczenia takiego powództwa.

Natomiast jeśli nie chce Pan ryzykować, a nie ma rzeczywiście dowodów zakupu tych rzeczy to rzeczywiście lepiej usunąć je z mieszkania, bo wówczas komornik nie dowie się o ich istnieniu.

Przeczytaj też: Czy komornik może zająć moje rzeczy za długi brata

Jak ustrzec się od wizyt komorników?

Ad 3. Jak ustrzec się od kolejnych wizyt komorników?

Najprościej będzie – skoro napisał Pan, że brat nie mieszka w tym mieszkaniu – go wymeldować, na co później będzie się Pan mógł powoływać przed kolejnymi komornikami. Niestety dopóki wierzyciele będą podawać ten adres Pana brata komornicy tu będą kierować swoje działania.

Proponuję zatem udać się do urzędu gminy i złożyć wniosek o wymeldowanie brata. Jak bowiem stanowi art. 28 ustawy o ewidencji ludności organ gminy, wydaje z urzędu lub na wniosek właściciela lub innego podmiotu, który ma prawo do lokalu decyzję w sprawie wymeldowania obywatela polskiego, który opuścił miejsce pobytu stałego albo opuścił miejsce pobytu czasowego przed upływem deklarowanego okresu pobytu i nie dopełnił obowiązku wymeldowania się.

Urząd przeprowadzi postępowanie mające na celu ustalenie, czy brat Pana rzeczywiście tam nie mieszka i po potwierdzeniu tego faktu wyda decyzję o wymeldowaniu, którą będzie Pan mógł później okazywać komornikowi.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »