Egzekucja dawnego długu ze spadku

Autor: Joanna Korzeniewska

Sprawa dotyczy egzekucja dawnego długu ze spadku. 10 lat temu wzięłam pożyczkę. Nie spłaciłam kredytu i wjechałam za granicę. Cały czas dzwoniła do mnie firma windykacyjna, nigdy nie odebrałam telefonu, ale kilka razy odrzuciłam. W tej chwili mieszkam dalej za granicą, ale zmarła moja mamą i musiałam tutaj przyjechać na chwilę. Wszystko zostało dla mnie. Mieszkanie i kawałek działki. Boję się, że firma zajmie mieszkanie i wszystko, co odziedziczyłam, ponieważ zgłosiłam w urzędzie, że przyjęłam spadek. Co mam robić w takiej sytuacji? Czy firma windykacyjna może namierzyć spadek i zająć mieszkanie? Jak to wygląda od strony prawnej? Minęło w tej chwili ponad 10 lat. Nie zamierzam wracać do Polski, ale jednak to, co jest tutaj, jest na mnie.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie.

Egzekucja dawnego długu ze spadku

Przedawnienie dawnego długu

Dług to nieprzyjemna i często trudna sytuacja. Tutaj pod pewnymi względami mogę Panią uspokoić, ale z drugiej jednak należy zachować ostrożność i czujność.

Wspomina Pani, że minęło 11 lat. Rzeczywiście jest duża szansa, że całość lub przynajmniej część zadłużenia się przedawniła, jednak aby to stwierdzić z całą pewnością, musiałabym zapoznać się z dokumentami.


Zgodnie z art. 118 Kodeksu cywilnego „termin przedawnienia dla świadczeń okresowych oraz roszczeń związanych z działalnością gospodarczą wynosi 3 lata, z tym, że koniec terminu przedawnienia przypada na koniec roku kalendarzowego”. Sprawy dotyczące np. spłacania długów, kredytów, czynsz najmu są świadczeniami okresowymi, a zatem termin przedawnienia wynosi 3 lata, ale dla każdej raty. Np. rata płatna w maju 2017 przedawni się 31.12.2020, bo koniec terminu przedawnienia wypada na koniec roku kalendarzowego. Gdyby więc doszło ewentualnie do postępowania sądowego, można by podnieść zarzut przedawnienia co do dużej części, jeśli nie całości zadłużenia.

Otrzymanie spadku przez dłużnika

Kwestia otrzymania spadku nie ma wpływu na samo istnienie lub nieistnienie zadłużenia, ale rozumiem, że obawia się Pani, iż informacja o tym zachęci firmę windykacyjną do podjęcia działań przeciwko Pani. Oczywiście nie można tego wykluczyć, bo byłoby teraz łatwiej odzyskać od Pani pieniądze. Można dowiedzieć się, czy po danej osobie przeprowadzono postepowanie spadkowe, ale musieliby wtedy znać dane Pani matki. Istnieje rejestr spadkowy i można sprawdzić, czy przeprowadzono już postepowanie spadkowe, ale musieliby wiedzieć, że Pani mama zmarła i znać jej dane, bo Pani dane nie wystarczą. To nie jest rejestr spadkobierców, ale spadkowy.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Egzekucja długu

Firma windykacyjna nie ma żadnych uprawnień do zajęcia mieszkania ani prowadzenia egzekucji. Oni mogą dochodzić roszczenia, mogą zwracać się do Pani, mogą skierować sprawę do sądu. Dopiero jednak na mocy prawomocnego wyroku komornik może wszcząć postępowanie egzekucyjne. Nie wiem, jakie są obecnie działania firmy windykacyjnej, ale tak naprawdę trudno jest coś robić, podejmować działania wyprzedzające. Tak naprawdę to można reagować na podejmowane działania. Trzeba jednak liczyć się z tym, że mogą wszcząć postępowanie sądowe, co jest jak najbardziej możliwe. Możliwe byłoby również uzyskanie przez nich nakazu zapłaty na podstawie umowy kredytowej. Wtedy byłoby 2 tygodnie na sprzeciw od nakazu zapłaty. Czasem zdarza się, że takie nakazy są doręczane na nieaktualne adresy i pozwany nawet nie wie o nich aż do momentu egzekucji. Dlatego trzeba pilnować kwestii korespondencji w Polsce, żeby nie została Pani zaskoczona.

Jeśli np. firma wysyła Pani wezwania do zapłaty, może Pani im odpowiedzieć i napisać, że roszczenie dawno się przedawniło i nie będzie Pani go spłacać. Można też podać konkretny adres do korespondencji, żeby później w razie czego było wiadomo, na jaki adres będą się kontaktować czy ewentualnie podadzą w sądzie. Jeśli mimo to podaliby inny, świadczyłoby to ich złej woli i można by w razie czego wykorzystać. Na razie trudno podjąć inne kroki, ale mogę zapewnić, że oni sami nie mogą zająć Pani mieszkania ani innego majątku, ale mogą za to zwrócić się do sądu.

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.


Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie »

prawo-pracy.pl

prawo-mieszkaniowe.info

rozwodowy.pl

prawo-cywilne.info

spolkowy.pl

sluzebnosc.info

poradapodatkowa.pl

prawo-karne.info

prawozus.pl

praworolne.info

Szukamy prawnika »