Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doręczenie pod niewłaściwy adres zaskarżenia nakazu zapłaty

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-04-21

Dostałem list z sądu w sprawie zajęcia komorniczego na kwotę ok. 15 tys. zł. Miałem działalność gospodarczą, lecz nie wyszło i półtora roku temu zamknąłem firmę. Dług to nieopłacone rachunki operatora telekomunikacyjnego. Wezwanie do zapłaty przyszło na stary adres, to znaczy ten, gdzie prowadziłem działalność, czyli na adres domu mojej babci. Od tamtego czasu mieszkam u mojej dziewczyny, jestem bezrobotny. Nie posiadam niczego wartościowego. Co w tej sytuacji mogę zrobić? Prosić o rozłożenie na raty? Za miesiąc lub dwa zacznę dobrze płatną pracę za granicą i wtedy chyba dam radę to powoli spłacić.

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela
Jestem zadowolony z porad prawnych udzielonych przez \"eporady24.pl\". Zadawałem kilkukrotnie pytania dodatkowe i otrzymałem ostatecznie wyczerpująca odpowiedź, a co najważniejsze, jej podstawę prawną.
Jerzy, fizjoterapeuta, 64 lata

Postaram się wyjaśnić ogólnie kwestie związane z próbą uchylenia wykonalności orzeczenia sądu, a tym samym wydłużenia czasu, w jakim będzie Pan musiał zadłużenie regulować, bo jak rozumiem, dług jest zasadny. Bez zapoznania się z treścią dokumentu, który Pana otrzymał, nie mogę bardziej precyzyjnie odpowiedzieć.

Jak rozumiem, zmienił Pan adres zamieszkania i nie otrzymał Pan przesyłki z sądu i tym samym nie mógł wnieść środka zaskarżania – sprzeciwu od nakazu zapłaty.

Obecnie może Pan skorzystać z trybu, który przewiduje art. 795 § 2 Kodeksu postępowania cywilnego. Z przepisu tego wynika, że na postanowienie sądu co do nadania klauzuli wykonalności przysługuje zażalenie. Termin do wniesienia zażalenia biegnie dla wierzyciela od daty wydania mu tytułu wykonawczego lub postanowienia odmownego, dla dłużnika – od daty doręczenia mu zawiadomienia o wszczęciu egzekucji.

Jak rozumiem, otrzymał Pan pierwszą korespondencję od komornika.

Klauzulę wykonalności, która warunkuje możliwość wszczęcia egzekucji, można nadać postanowieniem dopiero wówczas, gdy nakaz zapłaty się uprawomocni, a warunkiem skuteczności doręczenia nakazu zapłaty jest prawidłowy adres dłużnika, czyli taki adres, pod którym dłużnik faktycznie zamieszkuje. Warunek ten chyba nie został w Pana sprawie spełniony, bo adres Pana się zmienił. Trzeba byłoby to tylko sądowi wykazać w złożonym zażaleniu.

Art. 504 Kodeksu postępowania cywilnego wyraźnie stanowi, że nakaz zapłaty, przeciwko któremu w całości lub w części nie wniesiono skutecznie sprzeciwu, ma skutki prawomocnego wyroku. Zatem pozwany musi mieć możliwość zaskarżenia takiego nakazu.

Proponowałabym zatem, aby na początek spróbował Pan pójść tą drogą i złożył zażalenie. Niezależnie od tego będzie Pan mógł – jeśli się nie uda (czy też uda) uchylić klauzuli wykonalności – wynegocjować z komornikiem jakieś dobrowolne spłaty należności. Komornicy w sytuacji, gdy dłużnik sam chce regulować zadłużenie, raczej wykazują się elastycznością.

Jeśli zdecyduje się Pan na złożenie zażalenia, oczywiście możemy dla Pana przygotować jego treść.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z windykacją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Po latach od przyjęcia spadku z dobrodziejstwem inwentarza zgłasza się wierzyciel

Osiem lat temu nagle zmarł mój mąż. Był alkoholikiem i przed śmiercią zaciągał kredyty, o których nic nie widziałam. Po jego śmierci...

Sprzedaż samochodu zajętego przez komornika

Sprzedałem auto po wypadku za kwotę 32 000 zł. Podczas wizyty w wydziale komunikacji dowiedziałem się, że auto jest/było zajęte przez komornika. Nigdy...

Przekazanie firmy synowi a obciążenie długami

Przekazuję firmę synowi. Jednak firma jest nieco zadłużona, została podana do sądu o zapłatę pewnej kwoty, sprawa jest w toku. Czy syn będzie...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »