Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Doliczanie kosztów komornika mimo jego bierności

Katarzyna Siwiec • Opublikowane: 2017-02-15

Kilka lat temu, z powodu utraty pracy, przez kilka miesięcy nie płaciłem byłej żonie alimentów. W sumie zalegałem z kwotą 45000 zł. Zgłosiła dług do komornika wraz z wnioskiem o sciąganie bieżących alimentów. Jak znalazłem pracę, alimenty płaciłem jej w gotówce, ona zgłaszała ten fakt do komornika. Nigdy od tamtej pory nie zlegałem z płatnościami, ale też nie spłaciłem narosłego długu. Komornik w tym miesiącu zajął mój rachunek bankowy, z którego ściągnął całość środków. Chcę wziąć kredyt i spłacić całość zadłużenia, ale okazało się, że według komornika do spłaty pozostało 10 tys. zł. Do każdej kwoty alimentów komornik doliczał koszty przez te wszystkie lata, choć fizycznie nic nie robił, żeby ściągnąć te pieniądze. Czy mogę jakoś uniknąć tych kosztów?

zdjęcie prawnika
Katarzyna Siwiec

»Wybrane opinie klientów

Dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź. Bardzo polecam ten serwis.
Daria, 39 lat
Kolejne pytanie i kolejna bardzo dobra ocena z mojej strony. Serdecznie polecam ;)
Danuta
Dziękuję za szybką i pomocną odpowiedż
Halina, 55 lat, technik ekonomista
Jestem bardzo zadowolona, dziękuję za szybką i wyczerpującą odpowiedź
Katarzyna, 59 manager
Jestem bardzo zadowolona z odpowiedzi, kolejny raz przekonałam się, że są to odpowiedzi wyczerpujące i w pełni profesjonalne
Ela

Regułą jest, że komornik prowadząc egzekucję nalicza opłaty egzekucyjne wg reguł określonych w art. 49 ustawy o komornikach sądowych i egzekucji.

W myśl ust. 1 tego przepisu w sprawach o egzekucję świadczeń pieniężnych komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 15% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/10 i nie wyższej niż trzydziestokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego. Jednakże w przypadku wyegzekwowania świadczenia wskutek skierowania egzekucji do wierzytelności z rachunku bankowego, wynagrodzenia za pracę, świadczenia z ubezpieczenia społecznego jak również wypłacanych na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zasiłku dla bezrobotnych, dodatku aktywizacyjnego, stypendium oraz dodatku szkoleniowego, komornik pobiera od dłużnika opłatę stosunkową w wysokości 8% wartości wyegzekwowanego świadczenia, jednak nie niższej niż 1/20 i nie wyższej niż dziesięciokrotna wysokość przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.

Aczkolwiek, na Pana szczęście, ustawodawca z dniem 17.6.2010 r. wprowadził do ustawy uprawnienie dłużnika do złożenia wniosku o obniżenie wysokości opłaty stosunkowej pobieranej przez komornika sądowego.

W myśl ust. 7 cytowanego przepisu dłużnik może złożyć wniosek o obniżenie wysokości opłat. Wniosek taki składa się w terminie 7 dni od dnia uzyskania informacji o ściągnięciu opłaty albo od dnia doręczenia postanowienia wzywającego do zapłaty tych kosztów do sądu rejonowego. Po rozpoznaniu wniosku sąd może (oczywiście nie musi), uwzględniając w szczególności nakład pracy komornika lub sytuację majątkową wnioskodawcy oraz wysokość jego dochodów, obniżyć wysokość opłat.

Jeśli komornik nic nie robił w trakcie egzekucji, warto spróbować taki wniosek złożyć, gwarancji nie ma, ale często sądy jednak te koszty obniżają.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z postępowaniem komorniczym?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Podobne materiały

Komornik nie podjął czynności egzekucyjnych, co zrobić?

Mam problem z komornikiem, który od 6 miesięcy nie reaguje na przesyłane listem poleconym wnioski o przeprowadzenie egzekucji. Dłużnik wyzbył się...

Czy komornik może wyrzucić inwalidę z mieszkania po licytacji?

Czy komornik może wyrzucić na bruk inwalidę po sprzedaży jego mieszkania w drodze licytacji komorniczej? Jestem inwalidą po amputacji nóg i osobą samotną,...

Czy komornikowi trzeba podać nowy adres?

Mam długi w Polsce. Niestety nie są spłacone, a ja przebywam za granicą. Co jakiś czas na adres rodziców (gdzie jestem zameldowana) przychodzi...

Podwójne zajęcie komornicze emerytury

Mam zajęcie komornicze na emeryturze. Pozostała część świadczenia przesyłana jest na moje konto bankowe. Tymczasem inny komornik zblokował mi to konto, na...

Licytacja mieszkania z hipoteką za inny dług

Jestem właścicielką mieszkania z kredytem hipotecznym banku, który spłacam regularnie. Komornik ogłosił licytację mieszkania za mój dług...

Czy komornik może zająć emeryturę za długi syna?

Mój pełnoletni syn pobrał telefony od różnych sieci komórkowych na kwotę kilku tysięcy złotych tylko na podstawie okazania dowodu osobistego bez...

Czy komornik może zająć ruchomości z pomocą ślusarza?

Ciągnie się za mną dług sprzed kilku lat, mam komornika. W toku postępowania egzekucyjnego komornik ustalił moje miejsce zamieszkania – mieszkanie...

Jaką kwotę jedynego dochodu rodziny może potrącić komornik?

Mam zajęcie komornika z umowy-zlecenia, którą mam na czas nieokreślony. Jest to jedyny dochód rodziny, mam niepełnosprawne dziecko. Jaka kwota może być...

Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem:
Prawnicy
wizytówka Zadaj pytanie »