Kategoria: Egzekucja

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Dłużnik, komornik i egzekucja

Łukasz Obrał • Opublikowane: 2009-09-17

Będąc za granicą, mój syn zaciągnął kredyt, którego nie spłacał. Niedawno dostałam pismo, że zostanie wszczęte postępowanie komornicze. Czy komornik może zająć mój majątek na poczet jego długu? Syn nie ma stałej pracy, mieszka ze mną. Może należałoby go wymeldować, by uniknąć kłopotów?

zdjęcie prawnika
Łukasz Obrał

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

Jako matka nie odpowiada Pani za zobowiązania swojego pełnoletniego syna. Za własne zobowiązania odpowiada wyłącznie swoim majątkiem. Nie musi się Pani obawiać, że komornik będzie egzekwował długi syna z Pani majątku. Wierzyciele syna nie mogą domagać się, aby to Pani ich spłaciła. Za zobowiązania syna odpowiadałaby Pani gdyby poręczyła zobowiązanie syna. Jeżeli to nie miało miejsca nie musi się Pani obawiać, że komornik będzie prowadził egzekucję z Pani majątku.

 

Z całą pewnością pismo, o którym Pani wspomina było adresowane do Pani syna, a nie do Pani. Może się jednak teoretycznie zdarzyć, że komornik w toku egzekucji zajmie jakiś składnik Pani majątku. Wówczas przysługuje prawo żądania zwolnienia zajętego przedmiotu w drodze powództwa egzekucyjnego. Jeżeli zostanie wszczęte postępowanie egzekucyjne przeciwko Pani synowi, komornik (wierzyciel) będzie żądał zaspokojenia z rzeczy ruchomych należących do syna i pojawi się w Pani mieszkaniu. Wystarczy wtedy poinformować go, że żadna z rzeczy znajdujących się w mieszkaniu nie należy do syna.

 

Wymeldowanie syna z mieszkania nie spowoduje, że nie będzie on mógł zaciągnąć kolejnych zobowiązań. Jeżeli syn nadal zamieszkuje z Panią wymeldowanie go może okazać się niemożliwe. Dokonać tego będzie można jedynie wówczas kiedy syn dobrowolnie, na stałe opuści miejsce swojego dotychczasowego pobytu stałego, bez zamiaru powrotu. Jak już wspomniałem nie odpowiada Pani za zobowiązania syna i w związku z tym nie ma Pani obowiązku spłacać jego długów. Nie musi się Pani obawiać, że poniesie odpowiedzialność za to, że syn nie wywiązuje się z zaciągniętych zobowiązań.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z egzekucją?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »