Kategoria: Długi, pożyczki, kredyty

Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)

Długi syna a dziedziczenie po matce

Bogusław Nowakowski • Opublikowane: 2017-12-29

Zmarła moja żona. Dom zapisany jest aktem notarialnym na mnie i żonę (współwłasność). Zmarła nie pozostawiła testamentu. Mam dwóch dorosłych synów którzy będą dziedziczyć po matce. Jeden z nich ma problemy w związku z długami (sprawa komornicza). Czy komornik może zająć mój dom?

zdjęcie prawnika

»Wybrane opinie klientów

Genialna porada :) sprawa jest trochę skomplikowana i tu potrzebne jest tez podejście psychologiczne jednak wile mi rozjaśniło i dało możliwość lepszej obrony w razie czego.
Walczący
Z przesłanej opini na zadane pytanie jestem zadowolony i jeśli ktoś potrzebuje pomocy jak najbardziej polecam
Zenon
Odpowiedź konkretna i satysfakcjonujący wynik
Barbara
Bardzo rzetelne i szybkie wsparcie. Pani Joanna Korzeniewska w pełni odniosła się do opisanego problemu, przedstawiając kilka możliwych wariantów rozwiązania. Precyzyjnie opisała ścieżkę postępowania i szybko odniosła się do moich dodatkowych pytań. Usługa w pełni zaspokoiła moje potrzeby, dzięki tej poradzie mogłm szybko zareagować i podjąć stosowne kroki ku rozwiązaniu mojego problemu.
Piotr, 35 lat, właściciel firmy
Dziękuję za szczegółową analizę problemu i pomoc. Niesamowite jest to że tak szybko i konkretnie z przepisami podana jest odpowiedź.
Katarzyna, samodzielna księgowa

W przypadku braku testamentu mamy do czynienia ze spadkobraniem ustawowym. Spadkobiercami są : Pan, jako małżonek, oraz dzieci małżonki i dzieci wspólne. Dzieci tylko Pana nie dziedziczą po małżonce.

Pisze Pan: „mam dwóch dorosłych synów”, co stwarza kłopot w interpretacji zdarzenia. Jeżeli są to synowie tylko Pana – wtedy komornika nie ma prawa do kierowania egzekucji do domu, jaki należy do Pana oraz należał do małżonki z tytułu długów, jakie ma lub miałby jeden z Pana synów.

Gdyby synowie byli dziećmi Pana i małżonki, wtedy przy braku testamentu byliby spadkobiercami po małżonce a ich matce. W skład spadku wchodziłby udział 1/2 w domu i działce (połowa). Druga połowa należy do Pana i nie jest przedmiotem dziedziczenia po żonie.

Cześć małżonki odziedziczyłby Pan i synowie w równych częściach – po 1/2. W wyniku tego Pan miałby udział w domu 4/6, a każdy z synów po 1/6. Byliby Panowie współwłaścicielami.

Jeżeli syn byłby współwłaścicielem domu i działki, to komornik:

  • mógłby zając jego udział na wniosek wierzyciela lub
  • mógłby po ustaleniu, że jest on współwłaścicielem w ramach poszukiwania majątku dłużnika (poszukiwania zleconego przez wierzyciela) dokonać zajęcia udziału syna w całej nieruchomości.

Przedmiotem zajęcia i egzekucji byłby tylko udział syna mającego dług, a nie udział Pana lub drugiego syna.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat – kliknij tutaj >>


Indywidualne Porady Prawne

Masz problem z długami?
Opisz swój problem i zadaj pytania.

(zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje)
wizytówka Zadaj pytanie »